«Αγκάθι» παραμένει το πόσιμο νερό δυόμισι μήνες μετά τον “Daniel” σε κοινότητες και οικισμούς στην Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Αγκάθι» παραμένει το πόσιμο νερό δυόμισι μήνες μετά τον “Daniel” σε κοινότητες και οικισμούς στην Π.Ε. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/0a13c06b2ab804b2be0630d3a2e3eddf_L.jpg?t=20231124_163910)
Δυόμισι μήνες μετά το πέρασμα του “Daniel” και στο νομό Καρδίτσας που βρέθηκε στο επίκεντρο της κακοκαιρίας, παραμένουν προβλήματα που αφορούν στην καταλληλότητα του νερού.
Από την αρχική εικόνα υπάρχει σαφής βελτίωση όμως υπάρχουν ακόμα οικισμοί που οι κάτοικοι τους υποχρεώνονται να καταφεύγουν σε εμφιαλωμένο νερό για να πιούν και όχι μόνο.
Τα μεγαλύτερα προβλήματα, όπως είναι ευνόητο εντοπίζονται σε περιοχές του Δήμου Παλαμά αλλά και των Σοφάδων, ενώ θέμα αντιμετωπίζει και η Τ.Κ. Κρυοπηγής στο Δήμο Μουζακίου.
Ειδικότερα σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση του αρμόδιου υπουργείο για την καταλληλότητα του νερού στις περιοχές που επλήγησαν για το νομό μας ως ακατάλληλο το νερό χαρακτηρίζεται από τον Δ. Παλαμά στις κοινότητες - οικισμούς: Άγιος Δημήτριος, Βλοχός, Κοσκινάς, Ορφανά, Πέτρινο, Συκιές, Φύλλο. Από τον Δ. Σοφάδων στις Πύργος Κιερίου, Κτιμένη, Βαθύλακκος, Αηδονοχώρι, Γεφύρια και Οικισμούς Γραμματικού και Νέου Ικόνιου και στο Δ. Μουζακίου, όπως προείπαμε, στην Κρυοπηγή.
Το KarditsaLive.Net επιχείρησε να επικοινωνήσει με στελέχη των ΔΕΥΑ των παραπάνω Δήμων κάτι που απέδωσε σε ότι αφορά στις ΔΕΥΑ Παλαμά και Μουζακίου αλλά όχι σε αυτή των Σοφάδων.
Μέσα από τα ερωτήματα που θέσαμε ενημερωθήκαμε για το που βρίσκονται τα προβλήματα, την μορφή τους και την διαδικασία που ακολουθείται για να λυθούν και σας τα παρουσιάζουμε στη συνέχεια.
Από την πλευρά της ΔΕΥΑ Παλαμά μας επισημάνθηκε πως το πρόβλημα εντοπίζεται σε οικισμούς που υδρεύονται από το Σμόκοβο. Το νερό, τονίστηκε, δεν έχει παθογόνους οργανισμούς. Έρχεται χλωριωμένο αλλά όχι στα επίπεδα που απαιτούνται και χρειάζεται λίγο επιπλέον χλώριο.
Η στόχευση, και οι διαδικασίες με τον εργολάβο προκειμένου να επιτευχθεί βρίσκονται σε εξέλιξη , είναι να δημιουργηθούν σταθμοί υποχλωρίωσης στα σημεία υποδοχής του νερού, στην αρχή του δικτύου των οικισμών. Με αυτή την κίνηση το νερό θα αποκτήσει τα απαραίτητο υπολειμματικό χλώριο και θα είναι απολύτως κατάλληλο. Την εξέλιξη αυτή την αναμένουμε σύντομα για να λυθεί το πρόβλημα.
Στον Δήμο Μουζακίου μη πόσιμο νερό συναντάμε στην Τ.Κ. Κρυοπηγής καθώς όπου αλλού υπήρχε πρόβλημα επιλύθηκε. Εδώ όμως τα πράγματα δεν μοιάζουν εύκολα όπως ενημερώθηκε η ηλεκτρονική μας εφημερίδα από την ΔΕΥΑ Μουζακίου.
Στο συγκεκριμένο οικισμό υπάρχουν δύο δεξαμενές. Σε αυτή που βρίσκεται χαμηλά υπάρχει ροή και χλωριωτής και το νερό είναι κατάλληλο. Στην πάνω όμως δεξαμενή, υπάρχει μία μικρή μικροβιακή επιβάρυνση που παρουσιάστηκε μετά τον “Daniel”. Μέχρι τότε το νερό ήταν απολύτως κατάλληλο. Πλέον όμως εντοπίσθηκαν μικροοργανισμοί και όταν μία πηγή εμφανίζει μικρόβια χωρίς να έχει εισροές, τότε η μόνη λύση είναι η χλωρίωση. Κάτι που δεν ήταν απαραίτητο πιο πριν.
Γι αυτό το λόγο και δεν υπάρχει την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, σύστημα χλωρίωσης σε αυτή την δεξαμενή, δεν υπάρχει ρεύμα για τοποθετηθεί σύστημα χλωρίωσης και δεν υπάρχει και δρόμος για εύκολη πρόσβαση και εκτέλεση των εργασιών λόγω των ζημιών που προκλήθηκαν από την κακοκαιρία.
Προσβλέπουμε, συνέχισε ο συνομιλητής μας, στην τοποθέτηση δοσομετρικης αντλίας χλωρίου και τοποθέτηση φωτοβολταϊκής διάταξης για να υπάρχει ρεύμα, μέσω του έργο της τηλεμετρίας που τα προβλέπει. Κι αυτό θα γίνει άμεσα μόλις υπάρξει προσβασιμότητα και το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες. Ειδικά για το θέμα του δρόμου μας είπε πως η επιχείρηση είναι σε συνεννόηση με τον Δήμο και έχουν δρομολογηθεί εργασίες αποκατάστασης.
Καταλήγοντας τόνισε ότι τελευταία φορά ελήφθησαν δείγματα στις 17 Νοεμβρίου και το νερό κρίθηκε κατάλληλο για την κάτω δεξαμενή. Την ερχόμενη εβδομάδα, πρόσθεσε, θα πάρουμε και πάλι δείγματα και θα ενημερώσουμε τον κόσμο για το τι συμβαίνει στο δίκτυο.
Π.Κ.