«Ατέλειωτα» τα ογκώδη απορρίμματα που μεταφέρονται από τον Δήμο Παλαμά στην Παλαιοσαμαρίνα (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Ατέλειωτα» τα ογκώδη απορρίμματα που μεταφέρονται από τον Δήμο Παλαμά στην Παλαιοσαμαρίνα (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/a7f4e52064b1822e07d588b7f17f3459_L.jpg)
Δείκτη της μεγάλης καταστροφής που υπέστη ο Δήμος Παλαμά από τον Daniel αποτελεί ...ο ατελείωτος όγκος των κατεστραμμένων επίπλων και άλλων οικιακών υλικών που στοιβάζονται σε χώρους στις εισόδους του Παλαμά και των άλλων Κοινοτήτων που παρά τη διαδικασία τεμαχισμού και μεταφοράς τους που βρίσκεται σε εξέλιξη δεν λένε να τελειώσουν καθώς στη θέση αυτών που απομακρύνονται τη μια μέρα εμφανίζονται νέα την επομένη.
Σημειώνεται ότι στο πλαίσιο των διαδικασιών που ακολουθήθηκαν για την έκτακτη χρηματοδότηση του Δήμου Παλαμά με 1,5 εκατ. ευρώ ανατέθηκαν, ήδη από τις 11 Σεπτεμβρίου με τη διαδικασία διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση προκήρυξης σύμφωνα με την παρ. 2γ του άρθρου 32 του ν. 4412/2016 για την κάλυψη των έκτακτων αναγκών που προέκυψαν από τις πλημμύρες της θεομηνίας (Daniel) Δήμου Παλαμά, 4 σχετικές συμβάσεις συνολικού προϋπολογισμού 725.000 ευρώ περίπου. Οι 2 αφορούν τη συλλογή και τεμαχισμό ογκωδών κατεστραμμένων οικιακών υλικών στη Δ.Ε. Παλαμά και τις Δ.Ε. Φύλλου και Σελλάνων αντίστοιχα συνολικού όγκου 18.320 μ3 και κόστους 500.000 ευρώ περίπου και οι άλλες 2 αφορούν τη μεταφορά των κατεστραμμένων οικιακών υλικών Δ.Ε. Παλαμά και Δ.Ε. Φύλλου και Σελλάνων αντίστοιχα συνολικού όγκου 12.955 μ3 και κόστους 225.000 ευρώ περίπου.
Ένα πολύ μεγάλο ποσό που μάλλον θα αποδειχθεί μικρό και θα απαιτηθεί να γίνουν συμπληρωματικές συμβάσεις σύμφωνε με όσα ανέφερε μιλώντας στο KarditsaLive.Net ο Δήμαρχος Παλαμά κ. Γ. Σακελλαρίου.
“Για τα ογκώδη τα οποία είναι στοιβαγμένα στις εισόδους του Παλαμά, αλλά και των άλλων Κοινοτήτων ήδη υπάρχει σύμβαση από την πρώτη επιχορήγηση του 1,5 εκ. ευρώ. Τα ογκώδη τεμαχίζονται και μεταφέρονται σταδιακά στο χώρο της ΠΑΔΥΘ στην Παλαιοσαμαρίνα. Βέβαια τα χρήματα που έχουμε συμβασιοποιήσει με τις εταιρίες είναι λίγα σχετικά με τον όγκο των κατεστραμμένων αντικειμένων που πρέπει να μεταφερθούν όλα αυτά. Θα πρέπει να γίνει σίγουρα συμπληρωματική σύμβαση για να μεταφερθούν όλα αυτά.”
Πάντως όπως ανέφερε ο κ. Σακελλαρίου παρότι στον Παλαμά έχουν αδειάσει τα σπίτια από κατεστραμμένα ογκώδη αντικείμενα, - τουλάχιστον άλλες 4 φορές έχουν μεταφερθεί ογκώδη - εξακολουθούν να συσσωρεύονται και άλλα, ενώ το ίδιο συμβαίνει και στις Κοινότητες κάτι που πιθανόν να οφείλεται στο ότι κάποιοι μπορεί να είναι ετεροδημότες και να μην μπόρεσαν από την πρώτη μέρα να έρθουν και να βγάλουν κατεστραμμένα έπιπλα και άλλα ογκώδη από τα πατρικά σπίτια
Ο Δήμαρχος χαρακτήρισε λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά τόνισε ότι κάποια στιγμή θα πρέπει το φαινόμενο να περιοριστεί και να εκλείψει.
Κωστής Κριτσιάνης
φώτο αρχείου