«Μέρες καριέρας» θα διοργανώσει το Επιμελητήριο Καρδίτσας σε συνεργασία με την ΑΝ.ΚΑ. Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Μέρες καριέρας» θα διοργανώσει το Επιμελητήριο Καρδίτσας σε συνεργασία με την ΑΝ.ΚΑ.](/media/k2/items/cache/07c2ae3e1ffab3b6ead2868eabf53af5_L.jpg)
Να φέρει κοντά τις τοπικές επιχειρήσεις που αναζητούν προσωπικό με άτομα που αναζητούν σχετική εργασία θα προσπαθήσει το Επιμελητήριο Καρδίτσας συνδιοργανώνοντας με την ΑΝ.ΚΑ. και το Κέντρο Υποστήριξης Επιχειρηματικότητας Ανέργων (Κ.ΥΠ.Ε.Α.) τις «Μέρες Καριέρας».
Την διοργάνωση της εκδήλωσης ενέκρινε ομόφωνα το Δ.Σ. του ΕΒΕ κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης που πραγματοποίησε την Πέμπτη 28 Μαρτίου.
Στόχος της εκδήλωσης είναι να οργανώσει συναντήσεις μεταξύ των επιχειρήσεων και των ατόμων που αναζητούν σχετική εργασία. Οι συναντήσεις θα είναι σύντομες, διάρκειας 5 λεπτών η κάθε μία. Κάθε επιχείρηση θα συναντηθεί διαδοχικά με τα άτομα που ενδιαφέρονται να απασχοληθούν σ' αυτήν. Το πλεονέκτημα της μεθόδου είναι ότι ο χρόνος που θα αφιερωθεί τόσο από τις επιχειρήσεις όσο και από τα υποψήφια να εργαστούν άτομα είναι ο ελάχιστος δυνατός. Η εκδήλωση - για να είναι αποτελεσματική - προϋποθέτει πολύ προσεκτική και εντατική προετοιμασία, η οποία θα παρασχεθεί από την ΑΝ.ΚΑ.
Το Επιμελητήριο Καρδίτσας θα καλέσει τις τοπικές επιχειρήσεις που δυσκολεύονται στην εύρεση προσωπικού να δηλώσουν τις ανάγκες τους και στη συνέχεια, τα στελέχη του Κέντρου Υποστήριξης Επιχειρηματικότητας της ΑΝ.ΚΑ θα επικοινωνήσουν με τους επιχειρηματίες για να κλείσουν μια συνάντηση, ώστε να γίνει η περιγραφή της θέσης ή των θέσεων εργασίας, σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή κωδικοποίηση.
Παράλληλα τα εξειδικευμένα στελέχη της ΑΝ.ΚΑ και του ΚΥΠΕΑ θα αναλάβουν και την υποστήριξη των ενδιαφερομένων ατόμων να συντάξουν το κατάλληλο βιογραφικό και να περιγράψουν τη θέση εργασίας, για την οποία ενδιαφέρονται, τη σύνταξη του προγράμματος συναντήσεων κάθε επιχείρησης που θα συμμετέχει στις «μέρες καριέρας» με τα άτομα που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον, την παραγωγή του έντυπου και ψηφιακού υποστηρικτικού υλικού.
Η ακριβής ημερομηνία της εκδήλωσης θα οριστικοποιηθεί τις επόμενες ημέρες.
Κωστής Κριτσιάνης