«Σβήνει κεράκια» με …Στουρνάρα και κοιτάζει ψηλότερα η Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![«Σβήνει κεράκια» με …Στουρνάρα και κοιτάζει ψηλότερα η Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/682ddf45086e728058908bcaa4005810_L.jpg?t=20240605_103001)
Τα 30 χρόνια της γιορτάζει φέτος η Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας και το «γιορτάζει» με μια επετειακή εκδήλωση που διοργανώνει την Παρασκευή 7 Ιουνίου στις 5.00 το απόγευμα στο ξενοδοχείο Κιέριον με κεντρικό ομιλητή τον Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας κ. Γιάννη Στουρνάρα, παρουσία που σηματοδοτεί από μόνη της το κύρος που έχει καταφέρει να κερδίσει όλα αυτά τα χρόνια το τραπεζικό ίδρυμα της περιοχής μας με την σταθερά ανοδική και με προσεκτικά βήματα πορεία της.
Ο Πρόεδρος της Συνεταιριστικής Τράπεζας κ. Γ. Μπούκης κατά τη διάρκεια συνέντευξη τύπου της Διοίκησης ενόψη της εκδήλωσης έκανε μια αναδρομή στην ίδρυση της Τράπεζας όπως την βίωσε και ο ίδιος ως ιδρυτικό της μέλος.
«Το 1994 μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι τότε αποτελούσαν τη Διοίκηση του Επιμελητηρίου Καρδίτσας, μεταξύ των οποίων είχα την τιμή να ειμαι κι εγώ καταθέσαμε μια πρόταση στην τοπική κοινωνία για τη δημιουργία μιας τοπικής τράπεζας μιας και το τότε θεσμικό πλαίσιο επέτρεπε πλέον τη δημιουργία συνεταιριστικών τραπεζών. Το 1994 λοιπον ιδρύθηκε ο πιστωτικός συνεταιρισμός που είναι μια πρώιμη μορφή των συνεταιριστικών τραπεζών και ο οποίος το 1998 μετά από πολύ κόπο μετεξελίχθηκε σε Συνεταιριστική Τράπεζα. Τριαντα χρόνια μετά στην Καρδιτσα πλεόν έχουμε μια Τράπεζα ισχυρή, φερέγγυα και δυναμική που πλέον εξαπλώνεται σε όλη την Περιφέρεια Θεσσαλίας. τόνισε μεταξύ άλλων καλώντας όλους τους Καρδιτσιώτες να παραστούν στην εκδήλωση»
Ο Δ/νων Σύμβουλος της Τράπεζας κ. Παν. Τουρναβίτης επισήμανε ότι το μήνυμα που εκπέμπει το τραπεζικό μας ίδρυμα συμπληρώνοντας 30 χρόνια επιτυχούς λειτουργίας είναι απλό αλλά ισχυρό: «Η Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας δεν είναι μόνο ένας χρηματοπιστωτικός οργανισμός, αλλά θα έλεγα ότι είναι ένας ακρογωνιαίος λίθος της τοπικής οικονομίας και της τοπικής κοινωνίας. Εδώ και 3 δεκαετίες έχουμε εργασθεί ακούραστα για να προσφέρουμε αξιόπιστες και καινοτόμες χρηματοοικονομικές υπηρεσίες ενισχύοντας παράλληλα την κοινωνικής συνοχή και την οικονομική ανάπτυξη της περιοχής μας»
Επίκειται το άνοιγμα καταστήματος στη Λάρισα
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση σχετικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η τράπεζα στα …τριάντα της ο κ. Τουρναβίτης τόνισε ότι τα 30 χρόνια την βρίσκουν ισχυρότερη από ποτέ
«Το ενεργητικό μας έχει ξεπεράσει τα 250 εκατ. ευρώ, οι καταθέσεις μας είναι πάνω από τα 205 εκατ. ευρώ, ο δείκτης της κεφαλαιακής μας επάρκειας ξεπερνάει το 23%, ενώ το ποσοστό των κόκκινων δανείων στο σύνολο των χρηματοδοτήσεών μας είναι σε ιστορικό χαμηλό 9,83%. Είμαστε μια Τράπεζα η οποία διαρκώς ενισχύεται και ακολουθούμε πιστά ένα αναπτυξιακό σχέδιο που θέλει ως το 2027 να έχουμε καλύψει με καταστήματα όλη την Περιφέρεια Θεσσαλία. Σύντομα εγκαινιάζουμε το δεύτερο κατάστημά μας στο Νομό της Λάρισας, στην πόλη της Λάρισας» τόνισε.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης
Όσον αφορά την εκδήλωση, -η οποία είναι ανοικτή στο κοινό- αναμένεται να ξεκινήσει με χαιρετισμούς από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη κ Τιμόθεο, ο Δ/ντης της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ηθικών και Εναλλακτικών Τραπεζών(FEBEA),- μέλος της οποίας είναι η Συνεταιριστική Τράπεζα Καρδίτσας- κ. P. Sassia, εκπρόσωπος του βελγικού fund Helenos που έχει αποκτήσει ένα μικρό ποσοστό από το μετοχικό κεφάλαιο της Συνεταιριστικής Τράπεζας Καρδίτσας, ο πρώτος και Επίτιμος Πρόεδρος της Τράπεζας κ. Αν. Παλάσκας ενώ θα ακολουθήσουν οι ομιλίες του κ. Τουρναβίτη και του κ. Μπούκη και η κεντρική ομιλία του κ. Στουρνάρα.
Κωστής Κριτσιάνης