Έλεγχος από την Επιτροπή Δημοσιονομικού Ελέγχου σε έργα του «Ιανού» - Ποιά είναι τα 3 έργα που ελέγχθηκαν Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Έλεγχος από την Επιτροπή Δημοσιονομικού Ελέγχου σε έργα του «Ιανού» - Ποιά είναι τα 3 έργα που ελέγχθηκαν](/media/k2/items/cache/9979b4de03050414fe2b119cc75561d7_L.jpg?t=20231109_211931)
Τακτικός έλεγχος της Επιτροπής Δημοσιονομικού Ελέγχου σε Πράξεις οικονομικής ενίσχυσης που χορηγήθηκε από το Ταμείο Ανάκαμψης της Ε.Ε. με σκοπό τη χρηματοδότηση ενεργειών έκτακτης ανάγκης και ανάκαμψης μετά τη φυσική καταστροφή που προκάλεσε ο κυκλώνας «Ιανός» στην Περιφέρεια Θεσσαλίας διενεργήθηκε το προηγούμενο διάστημα.
Στο «μικροσκόπιο» των ελεγκτών τέθηκαν τρείς Πράξεις που σχετίζονται με τον "Ιανό" και συγκεκριμένα οι εξής:
- Πράξη (κωδ. 17) «Μίσθωση Οχημάτων και Μηχανημάτων ’Εργων» με Δικαιούχο τη «Διεύθυνση Τεχνικών Έργων Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας»,
- Πράξη (κωδ. 83) «Αποκατάσταση ζημιών στεγών σχολείων και Δημοτικών κτιρίων Δήμου Μουζακίου από τη φυσική καταστροφή της 18ης και 19ης Σεπτεμβρίου 2020» (με Δικαιούχο το «Δήμο Μουζακίου»,
- Πράξη (κωδ. 01) «Αποκατάσταση Οδικών Υποδομών Δήμου Λίμνης Πλαστήρα» με Δικαιούχο τη «Διεύθυνση Τεχνικών Έργων Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας»
Το χρονικό διάστημα του ελέγχου ήταν συνολικής διάρκειας 7 ημερών από 09 Οκτωβρίου έως 18 Οκτωβρίου στην Αθήνα και στη Θεσσαλία, ενώ μεταξύ άλλων διενεργήθηκε και επιτόπιος έλεγχος στις 12 και 13 Οκτωβρίου στη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας και στο Δήμο Μουζακίου, καθώς και στους τόπους υλοποίησης των Πράξεων.
Κωστής Κριτσιάνης