Έργο Ανοικτού Κέντρου Εμπορίου: Ξεκίνησαν οι εργασίες στο τμήμα της Μ. Αλεξάνδρου μεταξύ Βασιαρδάνη και Διάκου (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Έργο Ανοικτού Κέντρου Εμπορίου: Ξεκίνησαν οι εργασίες στο τμήμα της Μ. Αλεξάνδρου μεταξύ Βασιαρδάνη και Διάκου (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/27016a63e706c480b98032fbf4a84779_L.jpg?t=20240520_064413)
Σε εξέλιξη βρίσκονται από το πρωί της Δευτέρας 20 Μαΐου οι εργασίες στο τμήμα της οδού Μ. Αλεξάνδρου από την διασταύρωση με την οδό Βασιαρδάνη έως τη διασταύρωση με την οδό Διάκου.
Οι εργασίες αφορούν την ανύψωση του τμήματος και το στρώσιμό του με κυβόλιθους ώστε να ενοποιηθεί με το υπόλοιπο τμήμα της οδού Μ. Αλεξάνδρου ως την οδό Αβέρωφ που έχει αντίστοιχη μορφή. Οι εργασίες εντάσσονται στο πλαίσιο της εργολαβίας για την κατασκευή του Ανοικτού Κεντρου Εμπορίου που βρίσκονται σε εξέλιξη και σύμφωνα με τη μελέτη στον άξονα του δρόμου θα δημιουργείται μια καθαρή διαδρομή 3,5 μέτρων για τη διέλευση αυτοκινήτων όταν απαιτείται. Η κεντρική αυτή διαδρομή έχει ως υλικό τον κυβόλιθο, σηματοδοτώντας την συνέχεια της υφιστάμενης Μ. Αλεξάνδρου. Εκατέρωθεν της κεντρικής διαδρομής θα δημιουργηθούν τα χαρακτηριστικά πλαίσια διαστάσεων 4,5 Χ 4,5 μ. από κεραμιδί βοτσαλωτή πλάκα πεζοδρομίου, με περιμετρικά μια λωρίδα από πλακίδια μάρμαρου διαστάσεων 0,43 Χ 0,43 μ., που συναντώνται και αποτελούν συνέχεια της δαπεδόστρωσης της πλατείας της Δημοτικής Αγοράς. Προβλέπεται επίσης η τοποθέτηση ιστών όμοιων με εκείνους της πλατείας, εναλλάξ με επιδαπέδιο φωτισμό, όμοιο με τον νέο επιδαπέδιο φωτισμό στον πεζόδρομο της οδού Βάλβη. Επιπλέον, προβλέπονται καθιστικά στοιχεία, χωρίς πλάτη, έτσι ώστε κατά την ύπαρξη της λαϊκής αγοράς που πραγματοποιείται, να μπορούν να καλυφθούν από τους πάγκους των πωλητών, χωρίς να επηρεάζεται στο ελάχιστο η λειτουργία τους.
Σύμφωνα με την σχετική απόφαση της Αστυνομικής Δ/νσης Καρδίτσας για την προσωρινή διακοπή κυκλοφορίας στο συγκεκριμένο τμήμα αυτή θα ισχύει μέχρι και το Σάββατο 22 Ιουνίου 2024.
Η κυκλοφορία των οχημάτων προς τις κυριότερες οδούς της πόλης, θα διεξάγεται μέσω των πλησιέστερων κάθετων οδών και από τις διασταυρώσεις από τις οποίες επιτρέπεται η στροφή προς αυτές, καθώς επίσης και σύμφωνα με τις υποδείξεις του Τμήματος Τροχαίας Καρδίτσας.
Κωστής Κριτσιάνης