Δ.Σ. Παλαμά: Ουδέν νεότερο για την μοριοδότηση πλημμυροπαθών υποψηφίων των Πανελλαδικών - Καθυστερούν τα αναχώματα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δ.Σ. Παλαμά: Ουδέν νεότερο για την μοριοδότηση πλημμυροπαθών υποψηφίων των Πανελλαδικών - Καθυστερούν τα αναχώματα](/media/k2/items/cache/9499c361bf0d4382ee143b33532b165f_L.jpg)
Καμία ιδιαίτερη εξέλιξη δεν έχει σημειωθεί στο αίτημα του Δήμου Παλαμά προς το Υπουργείο Παιδείας για τη μοριοδότηση των υποψηφίων στις προσεχείς Πανελλαδικές εξετάσεις ως πληγέντες από φυσική καταστροφή, αλλά και των ήδη φοιτητών της περιοχής για την μεταγραφή τους.
Το θέμα επανέφερε στην χθεσινή (5/12) συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβούλιο Παλαμά η Δημοτική Σύμβουλος κ. Φωτ. Καραΐσκου με ερώτησή της προς το Δήμαρχο κ. Γ. Σακελλαρίου- στον οποίο είχε θέσει αντίστοιχο ερώτημα και στην προηγούμενη συνεδρίαση- αν υπήρξε κάποια παρέμβαση ή ενημέρωση του στο μεσοδιάστημα για το θέμα που απασχολεί δεκάδες οικογένειες.
Η απάντηση του Δημάρχου ότι ο Δήμος έχει θέσει το αίτημα και παρακολουθεί το ζήτημα για το οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει αποφανθεί το Υπουργείο δεν ικανοποίησε την κ. Καραΐσκου η οποία επισήμανε ότι απαιτείται συνεχής πίεση για να ικανοποιηθεί, κάτι που όπως είπε έκαναν άλλοι Δήμοι της χώρας αναφέροντας ενδεικτικά τον πυρόπληκτο Δήμο Παλλήνης και δήλωσε ότι θα επανέλθει με νέα ερώτηση στην επόμενη συνεδρίαση.
Άλλες επίκαιρες ερωτήσεις Δημοτικών Συμβούλων
Μεταξύ των θεμάτων που κλήθηκε να απαντήσει ο κ. Σακελλαρίου στην διαδικασία των ερωτήσεων ήταν η πορεία αποκατάστασης των ζημιών στο οδικό δίκτυο και ειδικότερα της γέφυρας μεταξύ Λεύκης – Ορφανών, καθώς και την αγροτικής οδοποιίας που έθεσε ο κ. Πολυγένης με τον Δήμαρχο να απαντά ότι η αποκατάσταση είναι αρμοδιότητα του Υπουργείου Υποδομών και ήδη δόθηκε σε κυκλοφορία το ένα ρεύμα στη γέφυρα, ενώ για την αποκατάσταση της αγροτικής οδοποιίας τόνισε ότι ο Δήμος έχει ζητήσει 4 εκατ. ευρώ τα οποία ενδεχομένως να μην είναι και αρκετά λόγω του μεγέθους της καταστροφής. Τέλος, σε ερώτηση του κ. Πολυγένη αν εγκρίθηκε η απόφαση του Δ.Σ. για παράταση μισθώσεων ο κ. Σακελλαρίου απάντησε ότι αναμένεται η απόφαση της Αποκεντρωμενης Διοίκησης.
Απαντώντας σε ερώτηση του κ. Σπυρόπουλου για την πορεία αποκατάστασης των αναχωμάτων ο Δήμαρχος επισήμανε ότι παρά τα έγγραφα που έχει αποστείλει ο Δήμος τα έργα είτε έχουν σταματήσει είτε εκτελούνται με αργούς ρυθμούς.
Απαντώντας σε ερωτήσεις της κ Καραΐσκου για το αν προτίθεται ο Δήμος να διεκδικήσει την εξαίρεση της ΔΗΚΕΠΑ από τις καταργούμενες δημοτικές επιχειρήσεις ώστε μέσω αυτής να αναβαθμιστεί και η λειτουργία του εκθεσιακού χώρου της Ιτέας και για τις υψηλές χρεώσεις αλλά και τα χρέη της ΔΕΥΑ Παλαμά, ο κ. Σακελλαρίου τόνισε ότι οι εξαιρέσεις που δόθηκαν σε Δημοτικές Επιχειρήσεις ήταν ελάχιστες και σε εξαιρετικές περιπτώσεις κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση της ΔΗΚΕΠΑ ενώ απέδωσε την αύξηση του χρέους της ΔΕΥΑΠ στην αύξηση του ενεργειακού κόστους που δεν μπορεί να μετακυλήσει στους δημότες αναγνωρίζοντας πάντως ότι υπάρχει ζήτημα και με την εισπραξιμότητα. Η Δημοτική Αρχή όπως είπε θεωρώντας το νερό ως αγαθό δεν έχει επιλέξει να κινηθεί νομικά σε βάρος δημοτών που έχουν οφειλές ούτε να διακόψει την παροχή του.
Ομόφωνες αποφάσεις
Το Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά ενέκρινε ομόφωνα τα εξής:
-Την τροποποίηση τεχνικού προγράμματος έργων και αναμόρφωση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023 που αφορούσε μειώσεις, δημιουργίες και ενισχύσεις δαπανών για να αντιμετωπιστούν οι έκτακτες ανάγκες που δημιουργήθηκαν στο Δήμο (19η ).
-Την αποδοχή ποσού, τροποποίηση τεχνικού προγράμματος έργων και αναμόρφωση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023 επίσης με μειώσεις και ενισχύσεις δαπανών(20η).
-Την κατανομή – απόδοση ποσού 72.240 ευρώ από το Υπουργείο Εσωτερικών για την κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Παλαμά.
-Την έγκριση του 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΕΠΑΛ ΠΑΛΑΜΑ
- Την Έγκριση Πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής των έργων: «ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΟΔΟΠΟΙΪΑ». Και «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΕΠΑΛ ΠΑΛΑΜΑ».
-Την παράταση της προθεσμίας για την εκτέλεση του Έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΩΝ ΓΗΠΕΔΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Τ. Κ. ΙΤΕΑΣ» για 12 μήνες μέχρι 6/10/2024 λόγω μη έκδοσης οικοδομικής άδειας.
-Την Εκμίσθωση Δημοτικών Εκτάσεων για ανέγερση σταυλικών εγκαταστάσεων.
-Την έγκριση απόφασης του Τοπικού Συμβουλίου Καλογραιανών που δεν ενέκρινε αίτηση κατοίκου για μεταφορά λυόμενης κατοικίας σε δημοτικό χώρο.
-Τη συγκρότησης Επιτροπής παραλαβής των έργων: «Αγροτική Οδοποιία Δήμου Παλαμά», «Αποκατάσταση Ασφαλτοστρωμένων Δρόμων», «Επισκευή – Συντήρηση Αστικών και Αγροτικών Δρόμων», «Βελτίωση χαλικοστρωμένων δρόμων: «Αποκατάσταση ζημιών από θεομηνίες στο οδικό δίκτυο της Δ.Ε. Φύλλου».
Κωστής Κριτσιάνης