ΔΕΥΑΚ: Οι αδιαφανείς διαρροές «κόβουν» το νερό στην Καρδιτσομαγούλα - Οριστική λύση μέσω εργολαβίας που ξεκινά άμεσα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![ΔΕΥΑΚ: Οι αδιαφανείς διαρροές «κόβουν» το νερό στην Καρδιτσομαγούλα - Οριστική λύση μέσω εργολαβίας που ξεκινά άμεσα](/media/k2/items/cache/01d976970813eba926b6f833fe9d97e7_L.jpg?t=20240626_093725)
Η εργολαβία που ξεκινά την πρώτη εβδομάδα του Ιουλίου και προβλέπει διασυνδετήριους αγωγούς σε Καρδιτσομαγούλα και Αρτεσιανό αλλά και την τοποθέτηση βανών μέσα στις Τοπικές Κοινότητες, θα λύσει σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Αυτό τόνισε ο επικεφαλής της ΔΕΥΑΚ κ. Ζαγορίτης, σε επικοινωνία που είχε μαζί του το KarditsaLive.Net, με αφορμή τις διακοπές νερού το τελευταίο διάστημα στην Τ.Κ. Καρδιτσομαγούλας.
Όπως μας εξήγησε ο συγκεκριμένος οικισμός αντιμετωπίζει χρόνιο πρόβλημα με την πίεση του νερού σε ένα τμήμα του, τους καλοκαιρινούς μήνες, και συγκεκριμένα σε αυτό που βρίσκεται προς τον κόμβο της Αγίας Τριάδας. Το οποίο οφείλεται και στην υπερκατανάλωση και σε αδιαφανείς διαρροές.
Φέτος παρουσιάστηκε κατά τι πιο έντονο και πιο συχνό, συνέχισε και μπήκαμε στην διαδικασία να αναζητήσουμε τις διαρροές χρησιμοποιώντας ειδικά μηχανήματα. Μέχρι στιγμής έχουμε εντοπίσει τρεις, όσες και οι διακοπές νερού, που είναι υποχρεωτικές και δυστυχώς αφορούν όλο τον οικισμό καθώς υπάρχει μόνο μία βάνα και κλείνει για να γίνουν οι εργασίες.
Η υπογραφή της σύμβασης που η υλοποίησή της ξεκινά την ερχόμενη εβδομάδα πέραν των διασυνδετήριων αγωγών που θα βοηθήσουν στην αύξηση της πίεσης, προβλέπει και αλλαγές τμημάτων μέσα στους οικισμούς όπως και τοποθέτηση βανών, που θα δώσει την δυνατότητα της ζωνοποίησης.
Δηλαδή, κατέληξε ο κ. Ζαγορίτης, όταν σημειωθεί βλάβη σε ένα σημείο θα αποκόπτεται μόνο αυτό και όχι ολόκληρος ο οικισμός.
Π.Κ.