Εντάχθηκε και χρηματοδοτείται με 1.650.000 ευρώ η Πράξη «Κάλυψη αναγκών διαχείρισης πλημμύρας (Daniel) Δήμου Παλαμά» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Εντάχθηκε και χρηματοδοτείται με 1.650.000 ευρώ η Πράξη «Κάλυψη αναγκών διαχείρισης πλημμύρας (Daniel) Δήμου Παλαμά»](/media/k2/items/cache/14f928bc6be2b51ca808d0b9876e613b_L.jpg)
Την απόφαση ένταξης της Πράξης "Κάλυψη Αναγκών Διαχείρισης Πλημμύρας (Daniel) Δήμου Παλαμά συνολικού προϋπολογισμού 1.650.000 Ευρώ" στο «ΤΠΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ 2021-2025» και στον Άξονα Προτεραιότητας «Πρόληψη & διαχείριση κινδύνων» υπέγραψε ο Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών Θεόδωρος Λιβάνιος.
Τι χρηματοδοτείται μέσω της Πράξης
Η Πράξη περιλαμβάνει προμήθειες και υπηρεσίες οι οποίες κρίνονται απαραίτητες για την εξυπηρέτηση των δημοτών του Δήμου Παλαμά μετά την καταστροφική πλημμύρα που ήταν επακόλουθο του φυσικού φαινομένου με την ονομασία "DANIEL".
Αναλυτικότερα η πράξη περιλαμβάνει τα παρακάτω:
-παροχή υπηρεσιών για σίτιση και διανομή στους πλημμυροπαθείς του Δήμου Παλαμά
-ενοικίαση χημικών τουαλετών για τις ανάγκες των δημοτών και εθελοντών
-ενοικίαση χώρων για αποθήκευση ειδών πρώτης ανάγκης τα οποία προέρχονται από δωρεές ανά την Ελλάδα
-επισκευή ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων ιδιοκτησίας Δήμου Παλαμά οι οποίες παρουσιάζουν προβλήματα από την πλημμύρα
- εργασίες κουνοποκτονιών ,μυοκτονιών και απολυμάνσεων για την προστασία των δημοτών από ασθένειες
-συλλογή και τεμαχισμό ογκωδών κατεστραμμένων οικιακών υλικών τα οποία μετά τον καθαρισμό των κατοικιών και επιχειρήσεων εναποτέθηκαν στα πεζοδρόμια και στις δημοτικές οδούς σε όλους τους οικισμούς του Δήμου
-προμήθεια επανδρωμένων μηχανημάτων για αντιμετώπιση προβλημάτων λόγω πλημμύρας χωρίς την αγορά μηχανήματος προκειμένου να καθαριστούν κοινόχρηστοι χώροι και οδοί
- προμήθεια ασβέστη απαιτουμένη για την ταφή των νεκρών ζώων και απολύμανσης στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις
- ενοικίαση δωματίων για την Εθνικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης (ΕΠΑ) φιλοξενία πλημμυροπαθών
-επισκευή μηχανημάτων ιδιοκτησίας δήμου Παλαμά τα οποία λόγω της πλημμύρας δεν λειτουργούν
-υπηρεσία φύλαξης, υπηρεσία διαχείρισης ειδών παροχής βοηθείας και συναφείς υπηρεσίες απαραίτητες για την διαχείριση των δωρεών που έρχονται από όλη την Ελλάδα.
Ως ημερομηνία έναρξης της Πράξης ορίζεται η 07/09/2023, ως ημερομηνία λήξης η 06/09/2024, ενώ η ανάληψη των νομικών δεσμεύσεων των υποέργων πραγματοποιείται έως 30/12/2023.
Η Πράξη χρηματοδοτείται από το Εθνικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης (ΕΠΑ).
Κωστής Κριτσιάνης