Θετική γνωμοδότηση και από την περιφέρεια για την Μ.Π.Ε. που αφορά στα κλειστά δίκτυα άρδευσης από τη λίμνη Σμοκόβου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Θετική γνωμοδότηση και από την περιφέρεια για την Μ.Π.Ε. που αφορά στα κλειστά δίκτυα άρδευσης από τη λίμνη Σμοκόβου](/media/k2/items/cache/517c8bef01a7072e0d0cbf9eb5e2484d_L.jpg)
Με την απαραίτητη θετική γνωμοδότησης της Περιφέρειας Θεσσαλίας, μετά την πρόσφατη ανάλογη του Δημοτικού Συμβουλίου Σοφάδων, θα πορευθεί το δρόμο, προς την αναζήτηση χρηματοδότησης, το έργο «Εγγειοβελτιωτικά Έργα Σμοκόβου».
Ουσιαστικά πρόκειται για τα υπόγεια κλειστά αρδευτικά δίκτυα άρδευσης από τον εν λόγω ταμιευτήρα, που θα καλύψουν 8 ζώνες με την συντριπτική τους πλειοψηφία να βρίσκεται στο Δήμο Σοφάδων.
Ο δήμαρχος κ. Θάνος Σκάρλος μιλώντας στο KarditsaLive.Net χαρακτήρισε το συγκεκριμένο έργο ένα από τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα που πρέπει να δρομολογηθούν, επισημαίνοντας ότι πρόσφατα, κατά τα εγκαίνια στο Σμόκοβο, παρέδωσε την μελέτη στον πρωθυπουργό, ζητώντας από τον κ. Μητσοτάκη να υπάρξει θετική εξέλιξη για το έργο.
Το υπό μελέτη έργο αφορά, στην κατασκευή και λειτουργία των μόνιμων υπόγειων αρδευτικών δικτύων Σμοκόβου σε έκταση οκτώ ζωνών άρδευσης (Σ1 έως Σ8), ακαθάριστης γεωργικής γης περίπου 252.600 στρεμμάτων, στις προς άρδευση περιοχές.
Από τα προγραμματιζόμενα αρδευτικά δίκτυα, που θα υδροδοτηθούν από τον ταμιευτήρα Σμοκόβου, θα αρδευτεί καθαρή γεωργική γη 231.629 στρεμμάτων, η οποία περιλαμβάνει και την έκταση 6.580 στρ., η οποία εντάχθηκε στα υπό μελέτη έργα, εντός της ζώνης Σ8, μετά από το σχετικό αίτημα του ΤΟΕΒ Θεσσαλιώτιδος.
Η περιοχή των υπό μελέτη εγγειοβελτιωτικών έργων, έκτασης βρίσκεται στο νότιο άκρο της δυτικής θεσσαλικής πεδιάδας, βορειοανατολικά του φράγματος και του ταμιευτήρα Σμοκόβου και ανατολικά του ποταμού Ονόχωνου (ή Σοφαδίτη).
Διοικητικά υπάγεται στις Δημοτικές Ενότητες Μενελαίδας, Σοφάδων και Ταμασίου του Δήμου Σοφάδων, στις Δ.Ε. Ενιππέα και Φαρσάλων, του Δήμου Φαρσάλων και στις Δ.Ε. Δομοκού και Θεσσαλιώτιδος, του Δήμου Δομοκού.
Συγκεκριμένα οι Δημοτικές Κοινότητες, που εν μέρει ή συνολικά, εμπίπτουν στην περίμετρο των έργων είναι: Αγίας Παρασκευής, Αγίου Βησσαρίου, Αγίου Γεωργίου Φαρσάλων, Αγραπιδιάς, Αμπέλου, Ανάβρας, Ανωγείου, Ασημοχωρίου, Αχλαδέας, Βαρδαλής, Βελεσιωτών, Βρυσιών, Γαβρακίων, Γεφυρίων, Γραμματικού, Δασοχωρίου, Εκκάρας, Θαυμακού, Θραψιμίου, Καππαδοκικού, Κέδρου, Κτιμένης, Λεονταρίου, Λουτροπηγής, Λουτρού, Μαυραχάδων, Μελισσοχωρίου, Νέου Μοναστηρίου, Πουρναρίου, Σοφάδων, Σοφιάδας, Σταυρού και Φίλιας.
Η απόφαση του περιφερειακού συμβουλίου ελήφθη ομόφωνα με τις παρακάτω επισημάνσεις:
-Να υπάρξει έλεγχος στις περιοχές όπου έγινε αλλαγή χρήσης των αγροτεμαχίων με την εγκατάσταση έργων Α.Π.Ε. και δη Φ/β και ειδικότερα κατά πόσον εκεί απαιτούνται τα έργα άρδευσης.
-Τα υλικά για την κατασκευή του έργου, να ληφθούν αποκλειστικά από νομίμως λειτουργούσες επιχειρήσεις του είδους ή από δημιουργούμενους δανειοθαλάμους, οι οποίοι θα εγκριθούν πριν την έναρξη των εργασιών σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/11, άρθρο 7, παρ.3 (ΦΕΚ 209/Α΄).
-Χώροι για τυχόν πλεονάζοντα υλικά να εγκριθούν αρμοδίως πριν την έναρξη των εργασιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/11, άρθρο 7 παρ.2 (ΦΕΚ 209/Α΄).
Π.Κ.