Κατά πλειοψηφία απόφαση από Δ.Σ. Σοφάδων και Τ.Σ. Ανάβρας για την ονοματοδοσία πλατείας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Κατά πλειοψηφία απόφαση από Δ.Σ. Σοφάδων και Τ.Σ. Ανάβρας για την ονοματοδοσία πλατείας](/media/k2/items/cache/e1163c88e68ffe39451e9a311e6132af_L.jpg)
Κατά πλειοψηφία απόφαση του Τ.Σ. Ανάβρας για ονοματοδοσία πλατείας, στήριξε το Δημοτικό Συμβούλιο Σοφάδων, εγκρίνοντας με την σειρά του το να δοθεί σε αυτή το όνομα του στρατηγού Θωμά Σταφυλά.
Όπως πάντως τόνισε ο δήμαρχος κ. Σκάρλος, για να προχωρήσει η απόφαση θα πρέπει να γνωμοδοτήσει θετικά η επιτροπή ονοματοδοσίας της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, στην οποία και θα διαβιβαστεί η απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, με τα κριτήρια που θέτονται από μέρους της να είναι αρκετά αυστηρά.
Η απόφαση πάρθηκε κατά πλειοψηφία με τον κ. Στουρνάρα να καταθέτει πρόταση αναβολής μίας τέτοιας συζήτησης όχι μόνο από την εν λόγω συνεδρίαση αλλά γενικότερα, τονίζοντας πως δεν είναι θέμα προσώπου και ονόματος αλλά διαδικασίας.
Τον προβληματισμό του εξέφρασε και ο κ. Κατσής για το ότι δεν υπήρξε ομόφωνη απόφαση από το Τοπικό Συμβούλιο αλλά τάχθηκε υπέρ της στήριξης της πλειοψηφίας και προώθησης της απόφασης προς την αρμόδια επιτροπή της Αποκεντρωμένης Διοίκησης. Ανάλογα τοποθετήθηκε και ο κ. Σκάρλος που σημείωσε ότι η κατά πλειοψηφία αποφάσεις σε τέτοιες περιπτώσεις δείχνουν ότι υπάρχουν θέματα που δεν έχουν ξεπεραστεί στις τοπικές κοινωνίες.
Της απόφασης υπεραμύνθηκε και ο πρόεδρος του Τ.Σ. Ανάβρας που, εκτός των άλλων τόνισε πως στη μικρή πλατεία βρίσκεται και το σπίτι του προσώπου που θα τιμηθεί μέσω της ονοματοδοσίας.
Π.Κ.