Κατεστραμμένα ή μη κατοικίσιμα 20 σπίτια στο Μορφοβούνι - Αυτοψία του ΕΑΓΜΕ στις κατολισθήσεις σε Μορφοβούνι, Μοσχάτο, Κερασιά και Νεοχώρι (+Φωτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Κατεστραμμένα ή μη κατοικίσιμα 20 σπίτια στο Μορφοβούνι - Αυτοψία του ΕΑΓΜΕ στις κατολισθήσεις σε Μορφοβούνι, Μοσχάτο, Κερασιά και Νεοχώρι (+Φωτο)](/media/k2/items/cache/9d3dc594718e12b368818bfba7e88109_L.jpg?t=20230909_104006)
Σε εξέλιξη βρίσκεται το κατολισθητικό φαινόμενο στο Μορφοβούνι (έδρα του Δήμου) που «πυροδότησε» η κακοκαιρία Daniel και οι τεράστιες ποσότητες νερού που έπεσαν στην περιοχή της λίμνης Πλαστήρα, αλλά και ευρύτερα στο νομό μας στο καταστροφικό πέρασμά της
Ο Δήμαρχος Πλαστήρα κ. Παν. Νάνος μιλώντας στο karditsalive.net ανέφερε ότι στο Μορφοβούνι καταστράφηκαν ή κατέστησαν ακατοίκητα 20 σπίτια, οι ένοικοι των οποίων – 30 άτομα- φιλοξενούνται στον ξενώνα Μορφοβουνίου, ενώ ο Δήμος Πλαστήρα ζήτησε από την Ελληνική Αρχή Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών (ΕΑΓΜΕ- πρώην ΙΓΜΕ) την επιστημονική συνδρομή του για τη διερεύνηση του φαινόμενου.
Η ΕΑΓΜΕ ανταποκρίθηκε άμεσα και ήδη από χθες βρίσκεται στην περιοχή ο συμπατριώτης μας γεωλόγος του Οργανισμού κ. Λαμ. Πυργιώτης, ο οποίος μαζί με τον κ. Νάνο, τον γεωλόγο τεχνικό σύμβουλο του Δήμου κ. Κων. Παλαιοχωρίτη και την ειδική συνεργάτιδα του Δήμου, τοπογράφο-μηχανικό κ. Θωμ. Κανδήλα πραγματοποίησε αυτοψία στο Μορφοβούνι.
Οι αυτοψίες συνεχίζονται και σε κατολισθήσεις που σημειώθηκαν στο Μοσχάτο, όπου καταστράφηκε επιχείρηση-ταβέρνα, στην Κερασιά όπου υπέστησαν ζημιές 2 σπίτια, καθώς και στο Νεοχώρι όπου επίσης υπάρχουν διαβρώσεις εδαφών.
Τα συμπεράσματα του επιστήμονα του ΕΑΓΜΕ θα αποσταλούν άμεσα στο Δήμο Λίμνης Πλαστήρα ως πόρισμα των αυτοψιών μαζί με προτεινόμενες παρεμβάσεις και έργα που θα υλοποιηθούν κατά προτεραιότητα
Κωστής Κριτσιάνης