Με πρωτοβουλία του Ε.Ο.Τ. προβολή της Αργιθέας στη Γερμανία ως τόπος εναλλακτικού και βιώσιμου τουρισμού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Με πρωτοβουλία του Ε.Ο.Τ. προβολή της Αργιθέας στη Γερμανία ως τόπος εναλλακτικού και βιώσιμου τουρισμού](/media/k2/items/cache/fcd88adf7e6b8bef97e7f22f33a3fd44_L.jpg)
Η ορεινή περιοχή της Αργιθέας και το νησί της Αστυπάλαιας παρουσιάστηκαν σε επιλεγμένους Γερμανούς διοργανωτές ταξιδίων, εκπροσώπους τουριστικών γραφείων και δημοσιογράφους από το κρατίδιο της Έσσης, σε εκδήλωση που διοργάνωσε στις 7 Δεκεμβρίου η Υπηρεσία ΕΟΤ Γερμανίας στην Φρανκφούρτη.
Η προϊσταμένη της Υπηρεσίας ΕΟΤ Γερμανίας, Ν. Λεκανίδη, απευθύνει χαιρετισμό στους συμμετέχοντες στην εκδήλωση.
Σκοπός αυτής της ειδικής ενημερωτικής εκδήλωσης ήταν η προβολή και προώθηση στη γερμανική αγορά ελληνικών προορισμών, που υποστηρίζουν αποκλειστικά εναλλακτικές μορφές τουρισμού και εφαρμόζουν πολυεπίπεδες πρακτικές βιωσιμότητας.
O δήμαρχος Αργιθέας, Ανδρέας Στεργίου, σε γραπτό χαιρετισμό, εστίασε στις ομορφιές του ορεινού όγκου των Αγράφων, την αυθεντικότητα των οικισμών, των θρησκευτικών μνημείων και της υλικής και άϋλης παράδοσής του, καθώς και στη μοναδική φιλοξενία των κατοίκων της περιοχής. Στη συνέχεια, η εκπρόσωπος της περιοχής, Βασιλική Κοϊμτζίδου παρουσίασε διεξοδικά τον προορισμό και τα συγκριτικά πλεονεκτήματά του με την πληθώρα των προσφερόμενων εναλλακτικών δραστηριοτήτων, προσκαλώντας τους συμμετέχοντες να τον επισκεφθούν ώστε να ζήσουν μια ξεχωριστή εμπειρία διακοπών.Την εκδήλωση συντόνισε η προϊσταμένη της Υπηρεσίας ΕΟΤ Γερμανίας, Νικολέτα Λεκανίδη, ενώ στους συμμετέχοντες διανεμήθηκε προωθητικό υλικό και χαρακτηριστικά τοπικά προϊόντα από τους δύο προορισμούς.
Eντός του 2024 η συγκεκριμένη υπηρεσία του ΕΟΤ πρόκειται να διοργανώσει δημοσιογραφικό ταξίδι (press trip) στην περιοχή του Δήμου Αργιθέας, ενώ σχεδιάζει ακόμα την υλοποίηση fam trip στην Αστυπάλαια για πιστοποιημένους εναλλακτικούς tour operators.