Καρδίτσα: Ξεκίνησαν εργασίες αποκατάστασης στο τμήμα της οδού Πλαστήρα στη Δημοτική Αγορά (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Καρδίτσα: Ξεκίνησαν εργασίες αποκατάστασης στο τμήμα της οδού Πλαστήρα στη Δημοτική Αγορά (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/6aa48a4a92a8e1fec00d3c0699c005d4_L.jpg?t=20240513_060813)
Ξεκίνησαν από νωρίς το πρωί της Δευτέρας (13/5) οι εργασίες αποκατάστασης των τμημάτων των οδών Πλαστήρα και Αβέρωφ στο χώρο της Δημοτικής Αγοράς στο πλαίσιο του έργου «Αποκατάσταση ζημιών σε πεζοδρόμια και κοινοχρήστους χώρους στην πόλη της Καρδίτσας λόγω της θεομηνίας της 18ης και 19ης Σεπτεμβρίου 2020».
Τα συνεργεία του αναδόχου ξεκίνησαν από τη διασταύρωση της οδού Πλαστήρα με την οδό Διάκου τοποθετώντας διαχωριστικές πλαστικές μπάρες για να εμποδίζουν την κίνηση των πεζών στο χώρο των εργασιών και αφαιρώντας αρχικά τους κυβόλιθους με τους οποίους είναι στρωμένο το συγκεκριμένο τμήμα μέχρι το ύψος του Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου όπου υπάρχει πλακόστρωση που φτάνει μέχρι τη διασταύρωση με την οδό Αβέρωφ.
Μέχρι στιγμής οι εργασίες αποξήλωσης και απομάκρυνσης των κυβόλιθων -οι οποίοι μεταφέρονται στο χώρο του στρατοπέδου Λουμάκη, προκειμένου να μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν σε παρεμβάσεις- αποκαταστάσεις που κατά καιρούς εκτελεί ο Δήμος- εξελίσσονται ομαλά.
Οι εργασίες θα συνεχιστούν και στην οδό Αβέρωφ στο τμήμα από τη διασταύρωση με την οδό Πλαστήρα ως τη διασταύρωση με την οδό Μ. Αλεξάνδρου, ενώ θα γίνει και αποκατάσταση του πλακόστρωτου τμήματος έναντι του Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου (στο χώρο γύρω από το γλυπτό)
Στα τμήματα των οδών Πλαστήρα και Αβέρωφ που θα αποκασταθούν θα χρησιμοποιηθούν ξανά κυβόλιθοι και μάρμαρα καθώς αποτελούν στοιχεία που σχετίζονται με την μελέτη αποκατάστασης του διατηρητέου μνημείου της Δημοτικής Αγοράς και του περιβάλλοντος χώρου που εγκρίθηκαν από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού.
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις
Σημειώνεται τέλος ότι για την εκτέλεση εργασιών κατασκευής των δύο τμημάτων με απόφαση της Αστονομικής Δ/νσης Καρδίτσας θα υπάρξει προσωρινή διακοπή κυκλοφορίας και απαγόρευση στάσης και στάθμευσης όλων των οχημάτων, επί της οδού Αβέρωφ μεταξύ των οδών Μ. Αλεξάνδρου έως Κουμουνδούρου, και επί της οδού Πλαστήρα μεταξύ των οδών Παλαιολόγου έως Διάκου από σήμερα Δευτέρα έως και την Κυριακή 9 Ιουνίου 2024.
Η διέλευση των πεζών θα γίνεται από τους διαδρόμους που θα ορίζουν τα προστατευτικά κάγκελα, τα οποία θα τοποθετήσει η κατασκευάστρια εταιρεία.
Η κυκλοφορία των οχημάτων προς τις κυριότερες οδούς της πόλης, θα διεξάγεται μέσω των πλησιέστερων κάθετων οδών και από τις διασταυρώσεις από τις οποίες επιτρέπεται η στροφή προς αυτές, καθώς επίσης και σύμφωνα με τις υποδείξεις του Τμήματος Τροχαίας Καρδίτσας
Κωστής Κριτσιάνης