Π. Νάνος: Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκινά η αρδευτική περίοδος Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Π. Νάνος: Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκινά η αρδευτική περίοδος](/media/k2/items/cache/d324bbed9a2cf54d466ed9c6da616e08_L.jpg?t=20230425_161510)
Με αφορμή την σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τρίτης 25 Απριλίου στην περιφέρεια, για την διαχείριση των υδάτων ενόψει της αρδευτικής περιόδου, ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα Παναγιώτης Νάνος, ενημερώνοντας το Δημοτικό Συμβούλιο, μίλησε για ξεκίνημα με τους χειρότερους οιωνούς.
Ειδικότερα είπε ότι η λίμνη τη δεδομένη χρονική στιγμή βρίσκεται 2 μέτρα πιο κάτω από την αντίστοιχη περίοδο το 2022. Τονίζουμε πως στο θέμα είχε αναφερθεί με αναλυτικό ρεπορτάζ το KarditsaLive.Net, που επιβεβαιώθηκε πλήρως.
Ακολούθως ο κ. Νάνος είπε πως τα διαθέσιμα κυβικά για άρδευση είναι 80 εκατομμύρια, όταν οι ανάγκες που παρουσίασαν οι ΤΟΕΒ ανέρχονται σε 110 με 120 εκ κυβικά. Αυτό σημαίνει, 40% με 50% επιπλέον ανάγκες από τις διαθέσιμες ποσότητες.
Κλείνοντας είπε πως όλα τα παραπάνω είναι ανησυχητικά και στην πορεία θα δούμε τι επιπτώσεις θα έχουν και την λίμνη και στις καλλιέργειες.
Π.Κ.