Προσωρινός ανάδοχος για την βελτίωση της αγροτικής οδοποιίας στο Δήμο Παλαμά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Προσωρινός ανάδοχος για την βελτίωση της αγροτικής οδοποιίας στο Δήμο Παλαμά](/media/k2/items/cache/44c1c06a95f7d779f31ea4d8f3acedfd_L.jpg?t=20231118_193212)
Μετά τον έλεγχο της αιτιολόγησης των δύο μεγαλυτέρων προσφορών, καθώς είχαν κριθεί ασυνήθιστα χαμηλές, ανακηρύχθηκε, από την Οικονομική Επιτροπή του Δ. Παλαμά, προσωρινός ανάδοχος για το έργο «Βελτίωση Αγροτικής Οδοποιίας».
Το εν λόγω έργο είναι εκτιμώμενης αξίας 403.225,81 ευρώ πλέον ΦΠΑ 24% και στον διαγωνισμό υπέβαλλαν φάκελο 11 οικονομικοί φορείς, οι προσφορές των οποίων έγιναν όλες δεκτές.
Η μεγαλύτερη έκπτωση δόθηκε από τον οικονομικό φορέα «ΧΑΝΗΣ ΒΑΙΟΣ» και ήταν της τάξεως του 44,05% και ακολούθησε ο οικονομικός φορέας «ΚΑΤΣΙΑΒΑΣ ΧΡ. & ΣΙΑ Ο.Ε», με έκπτωση 35,71%.
Ο μέσος όρος των αποδεκτών προσφορών ήταν 25,62% και με δεδομένο ότι αυτές των δύο πρώτων στον πίνακα κατάταξης είχαν διαφορά μεγαλύτερη των 10 μονάδων κλήθηκαν να τις αιτιολογήσουν.
Σύμφωνα με το πρακτικό της επιτροπής του διαγωνισμού που ενέκρινε η Οικονομική Επιτροπή, η αιτιολόγηση του πρώτου οικονομικού φορέα δεν κρίθηκε πλήρης και απορρίφθηκε σε αντίθεση με αυτή του δεύτερου (ΚΑΤΣΙΑΒΑΣ ΧΡ. & ΣΙΑ Ο.Ε) που κρίθηκε επαρκής και ανακηρύχθηκε προσωρινός ανάδοχος.
Π.Κ.