Πρώτο κουδούνι στα σχολεία του Δήμου Παλαμά τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Πρώτο κουδούνι στα σχολεία του Δήμου Παλαμά τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου](/media/k2/items/cache/3c9a93b636dbe97d021f5f2bd67da699_L.jpg)
Με τρεις εβδομάδες καθυστέρηση θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι στα σχολεία του Δήμου Παλαμά για το σχολικό έτος 2023-2024.
Ένα σχολικό έτος που ξεκινά με καθυστέρηση για εκατοντάδες μαθητές αφού δύο καιρικά φαινόμενα στις αρχές και στο τέλος του Σεπτεμβρίου βούλιαξαν την περιοχή στο νερό, αφαίρεσαν ζωές και προκάλεσαν ζημιές σε υποδομές και καλλιέργειες εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ.
Τα σχολεία της περιοχής δεν θα μπορούν να αποτελέσουν εξαίρεση με αρκετά από αυτά να δέχονται νερά και κάποια εξ ευτών να πλημμυρίζουν συνολικά καθιστώντας αδύνατη την επανάναρξη των μαθημάτων.
Έτσι, τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου το κουδούνι θα χτυπήσει κανονικά στους ίδιους χώρους όπως επιβεβαίωσε στο KarditsaLive.Net ο Δήμαρχος Παλαμά Γ. Σακελλαρίου για τα περισσότερα σχολικά συγκροτήματα ωστόσο κάποια εξ αυτών κυρίως των χωριών που "χτυπήθηκαν" περισσότερο θα λειτουργήσουν με προσωρινή μεταστέγασή τους όπως ήδη έχει ανακοινωθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού πριν χτυπήσει το δεύτερο κύμα της κακοκαιρίας.
Αυτά θα είναι:
3ο Νηπιαγωγείο Παλαμά -> Μεταστέγαση στο πρώην 4ο Ν/Γ Παλαμά
Δημοτικό Σχολείο Βλοχού -> Μεταστέγαση στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά
Δημοτικό Σχολείο Κοσκινά -> Μεταστέγαση στο Δημοτικό Σχολείο Μακρυχωρίου
Δημοτικό Σχολείο Μαραθέας -> Μεταστέγαση στο Δημοτικό Σχολείο Προαστίου
Νηπιαγωγείο Κοσκινά -> Μεταστέγαση στο Ν/Γ Μακρυχωρίου
Νηπιαγωγείο Μαραθέας -> Μεταστέγαση στο Ν/Γ Προαστίου