Σε ισχύ το μέτρο της αναστολής συμβάσεων εργασίας λόγω Daniel και Elias σε επιχειρήσεις της Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Σε ισχύ τίθεται το μέτρο της αναστολής συμβάσεων εργασίας εργαζομένων σε επιχειρήσεις της ΠΕ Καρδίτσας που επλήγησαν από τις πλημμύρες το οποίο είχε εξαγγελθεί από το Υπ. Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και η σχετική απόφαση δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ που κυκλοφόρησε σήμερα (25/10).
Σύμφωνα λοιπόν με την Αριθμ. 92925 «Έκτακτα και επείγοντα μέτρα για την προστασία των θέσεων εργασίας για περιοχές που επλήγησαν από τις πλημμύρες που εκδηλώθηκαν τον Σεπτέμβριο του 2023.» που συνυπογράφουν οι Υφυπουργός Εθνικής Οικονομίας κ. Αθ. Πετραλιάς, ο Υπουργός και Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κ. Αδ. Γεωργιάδης και ο Υφυπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας κ. Χρ. Τριαντόπουλος «Οι επιχειρήσεις - εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, ανεξαρτήτως κλάδου και επιχειρηματικής δραστηριότητας, σε περιοχές που επλήγησαν από τις πλημμύρες των οποίων οι εγκαταστάσεις υπέστησαν ολοσχερή καταστροφή ή σοβαρές υλικές ζημιές σε βαθμό που δεν είναι ασφαλής η παροχή εργασίας εντός του εργασιακού χώρου, και πιστοποιούνται ως τέτοιες από την οικεία Περιφέρεια ή άλλη οικεία υπηρεσία με σχετική βεβαίωση και οι οποίες εντάσσονται στο πλαίσιο της κρατικής αρωγής προς πληγείσες επιχειρήσεις, μπορούν να θέτουν σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας των εργαζομένων τους, οι οποίοι είχαν προσληφθεί μέχρι και την προηγούμενη ημέρα από την εκδήλωση της πλημμύρας, μέχρι την αποκατάσταση των ζημιών που έχουν προκληθεί εξαιτίας αυτής και πάντως όχι πέραν των 3 μηνών»
Στις περιοχές που δύναται να έχει εφαρμογή το μέτρο περιλαμβάνονται οι επιχειρήσεις- εργοδότες με τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά σε όλους τους Δήμους της ΠΕ Καρδίτσας που δύνανται να θέτουν σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας των εργαζομένων τους οι οποίοι είχαν προσληφθεί μέχρι και την 3/9/2023, από 4/9/2023, καθώς και αυτές οι οποίες επλήγησαν μόνο από τις πλημμύρες που εκδηλώθηκαν στις 25/9/2023 έως 27/9/2023, δύνανται να θέτουν σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας των εργαζομένων τους οι οποίοι είχαν προσληφθεί μέχρι και την 24η ή 25η ή 26/9/2023, από 25 ή 26 ή 27/9/2023 αντίστοιχα.
Στα 534€ η αποζημίωση στους εργαζόμενους
Οι εργαζόμενοι, των οποίων η σύμβαση εργασίας τελεί σε αναστολή, σύμφωνα με την συγκεκριμένη ΚΥΑ, είναι δικαιούχοι έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης, ως αποζημίωσης ειδικού σκοπού ποσού 534 € που αντιστοιχεί σε 30 ημέρες, κατ’ αναλογία των ημερών διάρκειας της αναστολής των συμβάσεων εργασίας τους. Η αποζημίωση ειδικού σκοπού είναι αφορολόγητη, ανεκχώρητη και ακατάσχετη στα χέρια του Δημοσίου ή τρίτων, κατά παρέκκλιση κάθε γενικής και ειδικής διάταξης, δεν υπόκειται σε οποιαδήποτε κράτηση, τέλος ή εισφορά, δε δεσμεύεται και δε συμψηφίζεται με βεβαιωμένα χρέη προς τη Φορολογική Διοίκηση και το Δημόσιο εν γένει, τους δήμους, τις περιφέρειες, τα ασφαλιστικά ταμεία ή τα πιστωτικά ιδρύματα.
Αναλυτικότερα στοιχεία για την εφαρμογή του μέτρου τη διαδικασία λήψης αποζημίωσης ειδικού σκοπού από τους εργαζομένους των οποίων η σύμβαση εργασίας τελεί σε αναστολή δίνονται στην απόφαση (δείτε εδώ)
Κωστής Κριτσιάνης