Συνάντηση με την ηγεσία του ΥΠ.ΕΝ. και νομικές ενέργειες για τη μη έκδοση οικοδομικών αδειών στον Παλαμά αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Συνάντηση με την ηγεσία του ΥΠ.ΕΝ. και νομικές ενέργειες για τη μη έκδοση οικοδομικών αδειών στον Παλαμά αποφάσισε το Δημοτικό Συμβούλιο (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/b73a6df7d78e8bd56d1b1639481f309e_L.jpg?t=20231205_212821)
Ομόφωνα υπέρ της ανάληψης πρωτοβουλιών, σύμφωνα με σχετική πρόταση- αίτημα των μηχανικών που δραστηριοποιούνται στον Παλαμά για την επίλυση του ζητήματος της μη έκδοσης οικοδομικών αδειών από την Υπηρεσία Δόμησης του Δήμου Καρδίτσας -που έχει αρμοδιότητα και για την περιοχή του Παλαμά, όπως και για το σύνολο του Νομού λόγω έλλειψης αντίστοιχων υπηρεσιών στους περιφερειακούς δήμους– που χρονίζει από το 2016 με επιπτώσεις σε όλη της οικοδομική «αλυσίδα» στην περιοχή τάχθηκε το Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά στη συνεδρίαση της Τρίτης (5/12).
Το Δημοτικό Συμβούλιο έκανε δεκτό το αίτημα των μηχανικών, όπως αναπτύχθηκε από τον κ. Δημ. Μπαλαδήμα ως εκπροσώπου των μηχανικών του Παλαμά και αποφάσισε επιγραμματικά τα εξής:
-Να καταδικάσει το θέμα της μη έκδοσης Οικοδομικών αδειών
-Να αναλάβει πρωτοβουλίες για παράσταση διαμαρτυρίας των πολιτών στην αρμόδια υπηρεσία.
-Να αναλάβει πρωτοβουλίες που θα κινούνται στο μέγιστο δυνατό πολιτικό επίπεδο (Πρωθυπουργός, αρμόδιος Υπουργός)
-Να αναδείξει το θέμα σε κεντρικά και τοπικά μέσα ενημέρωσης από αύριο.
-Να αναζητήσει με κάθε νόμιμο μέσο τυχόν άδειες που έχουν εκδοθεί στο Ν. Καρδίτσας, αλλά και σε άλλους όμορους νομούς με παρόμοιους οικισμούς έτσι ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος και ο τρόπος αντιμετώπισης κάθε περίπτωσης παρόμοιας περίπτωσης καθώς όπως ανέφεραν οι μηχανικοί, αλλά και ο Δήμαρχος στην αρχική του τοποθέτηση σε άλλες περιοχές της χώρας οι αντίστοιχες υπηρεσίες δόμησης εκδίδουν κανονικά άδειες.
-Να προβεί ο Δήμος και σε νομικές ενέργειες αν απαιτηθούν για να δοθεί λύση στο πρόβλημα.
Πλην του κ. Μπαλαδήμα στο πρόβλημα της μη έκδοσης αδειών και τις ενέργειες του τεχνικού κόσμου για την επίλυσή του αναφέρθηκαν και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Τοπγράφων Ν. Καρδίτσας κ. Βασ. Ελευθερίου και ο Αγρονόμος Τοπογράφος κ. Ευαγ. Μουτσανίδης που ανέδειξε το τελευταίο διάστημα περαιτέρω το ζήτημα αποδίδοντας ευθύνη στην Υπηρεσία Δόμησης κάνοντας λόγο για παλινωδίες της στο θέμα όπως προκύπτει και από τις απαιτήσεις της τη μία για σημειακή τροποποίηση του ΓΠΣ Παλαμά σε ένα «προβληματικό» οικοδομικό τετράγωνο και την άλλη για αναθεώρηση του ΓΠΣ.
Την ίδια στιγμή που από τις απαντήσεις αρμόδιων περιφερειακών υπηρεσιών προς τον κ. Μουτσανίδη, προκύπτει- όπως τονίστηκε- ότι αφενός το σχέδιο του Παλαμά δεν χρήζει αναθεώρησης και αφετέρου η συντριπτική πλειοψηφία των οικοπέδων πληρούν τα κριτήρια για την έκδοση των οικοδομικών αδειών. Και αν πριν τον περασμένο Σεπτέμβριο, η ανάγκη για λύση στο πρόβλημά της έκδοσης Οικοδομικών Αδειών ήταν μεγάλη, από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου και μετά, έγινε όπως αναφέρουν οι μηχανικοί κατεπείγουσα και καθοριστικής σημασίας γιατί, συν των παραπάνω, έχει να κάνει και με την αξιοπρεπή διαβίωση των πληγέντων που κινδυνεύουν να χάσουν αποζημιώσεις ή να μην μπορούν να ανακατασκευάσουν τα σπίτια τους.
Όπως ανέφερε ο Δήμαρχος κ. Γ. Σακελλαρίου ο Δήμος έχει προβεί κατά καιρούς στις ενέργειες που προτάθηκαν από τους μηχανικούς, -επίκειται συνάντηση τις επόμενες ημέρες και με τον αρμόδιο Υπουργό- και το μόνο που εκκρεμεί είναι να κινηθεί νομικά κατά της υπηρεσίας ώς έσχατο μέσο.
Ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας κ. Χρ. Βαιόπουλος και η Δημοτική Σύμβουλος κ. Φωτ. Καραΐσκου απέδωσαν ευθύνη για την κατάσταση που διαμορφώθηκε και στη Δημοτική Αρχή και προσωπικά στο Δήμαρχο επικαλούμενοι παλαιότερες απαντήσεις του σε σχετικές ερωτήσεις τους, που ήταν μάλλον καθησυχαστικές συμφώνησαν πάντως στις ενέργειες που απαιτούνται να γίνουν από εδώ και πέρα
Την ανησυχία του ότι η μη έκδοση οικοδομικών αδειών μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο και στις διαδικασίες μετεγκατάστασης κατοίκων της Μεταμόρφωσης και του Βλοχού εξέφρασε ο επικεφαλής της ΛΑΣ κ. Αρ. Πολυγένης με τον κ. Μουτσανίδη να υποστηρίζει ότι το ζήτημα αντιμετωπίζεται με την έκδοση τοπικού ρυμοτομικού και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Κωστής Κριτσιάνης