Συνεχίζουν την αποχή οι εργαστηριακοί ιατροί του ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Για άλλη μία εβδομάδα, την τρίτη στη σειρά, συνεχίζουν την αποχή τους οι εργαστηριακοί γιατροί του ν. Καρδίτσας και ολόκληρης της χώρας, όπως αποφάσισαν σε σύσκεψη την Παρασκευή 17 Μαΐου.
Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας κ. Θωμά Σίμο, που μίλησε στο KarditsaLive.Net, η συμμετοχή σε όλη την Π.Ε. Καρδίτσας είναι περίπου στο 65%, με το ποσοστό στην πρωτεύουσα του νομού να ανέρχεται σε 85%, ενώ πολύ υψηλό είναι και στην περιοχή των Σοφάδων.
Το βασικό πρόβλημα που ωθεί σε κινητοποίηση τους εργαστηριακούς γιατρούς έχει να κάνει με το claw back αλλά και την αναδρομικότητά του, όπως έχει περιγράψει σε ρεπορτάζ η ηλεκτρονική μας εφημερίδα.
Για το μέλλον της κινητοποίησης θα υπάρξει εκ νέου σύσκεψη την ερχόμενη Παρασκευή 24 Μαΐου.
Εν τω μεταξύ ο κ. Σίμος υπογράμμισε πως ο Ιατρικός Σύλλογος στηρίζει τις κινητοποιήσεις και πως υπάρχει πιθανότητα έκτακτης συνεδρίασης του Διοικητικού Συμβουλίου με αντικείμενο τα προβλήματα των εργαστηριακών γιατρών.
Π.Κ.