Σωκρ. Δασκαλόπουλος στο Δ.Σ. Παλαμά: «Θα είναι καταστροφικό αν δεν ποτίσουμε» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Σωκρ. Δασκαλόπουλος στο Δ.Σ. Παλαμά: «Θα είναι καταστροφικό αν δεν ποτίσουμε»](/media/k2/items/cache/e66b22b3d55c726a761c7188d65dd6da_L.jpg)
Σε αγωνιώδη αναζήτηση χρημάτων για την αποκατάσταση του αρδευτικού δικτύου και των αντλιοστασίων, αλλά και στο …«κυνήγι» του χρόνου που δεν είναι σύμμαχός της βρίσκεται η Δημοτική Αρχή Παλαμά προκειμένου να μπορέσει ο αγροτικός κόσμος της περιοχής να επιστρέψει το συντομότερο δυνατό στις καλλιέργειες και την παραγωγική του δραστηριότητα.
Αυτό υπογράμμισε ο Δήμαρχος Παλαμά κ. Σωκρ. Δασκαλόπουλος κατά τη διάρκεια της χθεσινοβραδινής (7/2) συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου απαντώντας σε σχετική ερώτηση του κ. Αρ. Πολυγένη, αλλά και με αφορμή την αντιπαράθεση που είχε με τον πρώην Δήμαρχο κ. Γ. Σακελλαρίου σχετικά με το αν καθυστέρησε η προηγούμενη Δημοτική Αρχή να υποβάλει αίτημα για την αποκαστάσταση του αρδευτικού δικτύου. Μάλιστα οι τόνοι μεταξύ τους ανέβηκαν όταν ο κ. Σακελλαρίου χαρακτήρισε «ψεύτη» τον κ. Δασκαλόπουλο όταν ο τελευταίος υποστήριξε ότι σε τηλεφωνική τους επικοινωνία ο προκάτοχός του είπε ότι δεν είχε υποβάλει ακόμα αίτημα γιατί δεν ήξερε από που να ζητήσει τα χρήματα, αποδίδοντας την όποια καθυστέρηση στην ανάγκη να προηγηθεί αναλυτική καταγραφή και μελέτη και στην έκτακτη κατάσταση που κλήθηκε να διαχειριστεί όλος ο υπηρεσιακός μηχανισμός του Δήμου.
Ο κ. Δασκαλόπουλος ανέφερε ότι ο Δήμος έχει ξεκινήσει ήδη να αποκαθιστά τα παρόχθια και τα αντλιοστάσια εκτιμώντας ότι έστω και δύσκολα θα καταφέρει να είναι έτοιμα με την έναρξη της αρδευτικής περιόδου, αλλά επιφυλάχθηκε για την έγκαιρη αποκατάσταση των καναλιών λόγω της έκτασης της ζημιάς – ειδικά στην περιοχή του Σταυρού- και του υψηλού κόστους αποκατάστασης για το οποίο όπως είπε υπάρχουν υποσχέσεις από την κυβέρνηση, αλλά ακόμα κι αν τα χρήματα διατεθούν άμεσα θα απαιτηθεί αγώνας δρόμου.
Απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις του κ. Σακελλαρίου και του κ. Πολυγένη για το αν θα χαριστούν τα μισθώματα των δημοτικών εκτάσεων για το 2024 επανέλαβε ότι υπάρχει κυβερνητική δέσμευση ότι αυτό θα γίνει με ανταποδοτικό τρόπο, ώστε να δοθούν στο Δήμο τα περίπου 700.000 ευρώ που αντιστοιχούν στα έσοδά του από αυτά, ενώ υποσχέθηκε να ανακοινώσει και άλλες ελαφρύνσεις με ανάλογο όμως τρόπο. Δεσμεύτηκε πάντως να επαναφέρει η Δημοτική Αρχή στην επόμενη συνεδρίαση το πακέτο μέτρων που είχε εγκρίνει το προηγούμενο Δημοτικό Συμβούλιο αλλά απορρίφθηκε από την Αποκεντρωμένη εκτιμώντας πάντως ότι δύσκολα θε εγκριθεί.
Επίκαιρες ερωτήσεις
Σε σχετική ερώτηση του κ Β. Γιαννάκου ο Δήμαρχος δεσμεύτηκε να του δώσει αναλυτικά στοιχεία για τον "Ντάνιελ", τα μηχανήματα που εργάστηκαν, οι εργασίες που έγιναν και τα χρήματα που διατέθηκαν τα οποία ζήτησε, ενώ σε άλλη ερώτηση του ιδίου σχετικά με την μικρή σχετικά με άλλους Δήμους χρηματοδότηση του Δήμου από το «Πράσινο Ταμείο» ανέφερε ότι θα έχει επαφές για να αποκατασταθεί η αδικία που θεωρεί και ο ίδιος ότι έγινε σε βάρος του Δήμου. Όσον αφορά τις ανάγκες σε κοντέινερ για τη στέγαση πλημμυροπαθών ο κ. Δασκαλόπουλος απαντώντας στον κ Γιαννάκο επισήμανε ότι είναι μεγάλες και προς το παρόν από την αρχή του χρόνου δεν έχει διατεθεί κανένα από κυβερνητικό φορέα. Ανέφερε πάντως πως θα καλυφθούν άμεσα οι ανάγκες των 2 δημοτών που παραμένουν στο σχολείο του Μάρκου, ώστε να κλείσει και η τελευταία δομή φιλοξενίας.
Απαντώντας σε σειρά ερωτήσεων του κ.Πολυγένη ο κ Δασκαλόπουλος ανέφερε ότι έχει ξαναρχίσει με ικανοποιητικούς πλέον ρυθμούς η μεταφορά των ογκωδών αντικειμένων εκτιμώντας ότι θα ολοκληρωθεί σε 30 μέρες, για το Κέντρο Υγείας θα έχει συνάντηση με τον Υπουργό για την επίσπευση των διαδικασιών για την πλήρη αποκατάστασή του μέσω του Ταμείου Ανάκαμψης όπου θα χρηματοδοτηθεί το σχετικό έργο ενώ αντίστοιχα θα υπάρξουν επαφές για την αποκατάσταση του βιολογικού καθαρισμού. Για την αποκατάσταση των αναχωμάτων υπάρχει καλή συνεργασία με την Περιφέρεια για να προχωρήσουν όσο το δυνατόν συντομότερα, ενώ η αποκατάσταση της αγροτικής οδοποιίας το κόστος της οποία εκτιμήθηκε στα 6 εκατ. ευρώ θα προχωρήσει ανάλογα με τις χρηματοδοτήσεις με την προτεραιότητα πάντως να αποτελεί το αρδευτικό δίκτυο
Τέλος, σε ερώτηση της κ. Κρικώνη για την ανάγκη αποκατάστασης του τάπητα στο Κλειστό του Γυμνασίου- ΕΠΑΛ ο κ. Δασκαλόπουλος ανέφερε ότι υπάρχει κυβερνητική υπόσχεση για χηματοδότηση από το "Πράσινο Ταμείο".
Κωστής Κριτσιάνης