Σύσκεψη για τη μεγάλη διακλαδική άσκηση προσομοίωσης καταστρεπτικού σεισμού στο δημαρχείο Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Σύσκεψη για τη μεγάλη διακλαδική άσκηση προσομοίωσης καταστρεπτικού σεισμού στο δημαρχείο Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/115d3afa54ecfd73b5b4714172caa96d_L.jpg)
Μεγάλη διακλαδική άσκηση θα διεξαχθεί την Κυριακή 2 Ιουνίου στην Καρδίτσα και συγκεκριμένα στο νέο δημαρχείο, όπως τόνισε στην κάμερα του KarditsaLive.Net, ο αντιπρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας κ. Δημήτρης Παπούλιας.
Η άσκηση διοργανώνεται από το μεταπτυχιακό τμήμα (Ιατρική των καταστροφών) της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με τον Ιατρικό Σύλλογο Καρδίτσας, τον Δήμο Καρδίτσας και όλους τους εμπλεκόμενους με την πολιτική προστασία φορείς, είτε δημόσιους είτε εθελοντικούς.
Ο κ. Παπούλιας ανέφερε ακόμα πως η άσκηση θα είναι προσομοίωση ενός μεγάλου σεισμού, με "πολλά θύματα", με αφορμή και τη συμπλήρωση 70 χρόνων από τον μεγάλο σεισμό που έπληξε την περιοχή των Σοφάδων το 1954.
Στο πλαίσιο της οργάνωσης αυτής της άσκησης, πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο 11 Μαΐου, μία σύσκεψη στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, παρουσία εκπροσώπων της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας(κ.κ. Σίμος και Παπούλιας), του αρμοδίου αντιδημάρχου για την Πολιτική προστασία του Δήμου Καρδίτσας(κ. Αντωνίου), της Πυροσβεστικής, του ΕΚΑΒ εθελοντικών οργανώσεων και γενικότερα φορέων που συμβάλλουν στον τομέα της πολιτικής προστασίας.
Κατά τη διάρκεια της σύσκεψης έγινε συζήτηση πάνω σε ένα προσχέδιο που είχε αποστείλει το ΕΚΠΑ και επιχειρήθηκε να τεθούν οι στόχοι της άσκησης, ώστε να υπάρξει ο καλύτερος δυνατόν συντονισμός κατά την εκτέλεσή της.
Π.Κ.