Υπεγράφη η σύμβαση για κόμβο Μουζακίου και άλλες παρεμβάσεις στο οδικό δίκτυο της Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Υπεγράφη η σύμβαση για κόμβο Μουζακίου και άλλες παρεμβάσεις στο οδικό δίκτυο της Π.Ε. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/8ddedcaf63818c32ec4eb93fc313390d_L.jpg)
Ο Περιφερειάρχης Κ. Αγοραστός υπέγραψε τη σύμβαση έργου για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας στο εθνικό και επαρχιακό δίκτυο της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας συνολικού προϋπολογισμού 1.200.000 ευρώ με χρηματοδότηση από το Ταμείο Ανάκαμψης.
Οι θέσεις των νέων έργων:
-Κατασκευή κυκλικού κόμβου στην είσοδο του Μουζακίου
-Σε σημεία των οδών Καρδίτσα-Τρίκαλα, Καρδίτσα - Μουζάκι - Ανατολική Αργιθέα, Καρδίτσα - Μουζάκι - Δυτική Αργιθέα, οδικό κύκλωμα Λίμνης Πλαστήρα, Καρδίτσα - Κέδρος-Ρεντίνα τοποθετείται οριζόντια και κατακόρυφη σήμανση, στηθαία ασφαλείας, γίνεται βελτίωση οδοστρώματος και διαχείριση ομβρίων.
-Στις θέσεις: Γεωργικό, Αγ. Τριάδα, Αγ. Γεώργιος, Κρύα Βρύση, Ξυνονέρι, Ανάβρα- Κτημένη, Λαζαρίνα, Εργ. Ζαχάρεως, Λαμπερό , Ματαράγκα-Κυψέλη, Βλοχός, Αγ. Δημήτριος, Μεταμόρφωση, Γελάνθη-Μουζάκι, Γελάνθη - Μαγουλίτσα, Γεφύρια γίνεται βελτίωση ηλεκτροφωτισμού.