Υπεγράφη η σύμβαση για την αντιμετώπιση των κατολισθήσεων σε Μορφοβούνι και Μοσχάτο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Υπεγράφη η σύμβαση για την αντιμετώπιση των κατολισθήσεων σε Μορφοβούνι και Μοσχάτο](/media/k2/items/cache/327eced6bc8dfed65500521936a9f25b_L.jpg)
Μετά την ολοκλήρωση του προσυμβατικού ελέγχου από το Ελεγκτικό Συνέδριο, υπογράφηκε προ ημερών η σύμβαση μεταξύ δημάρχου Λίμνης Πλαστήρα Παναγιώτη Νάνου και του Γ.Μυλωνά, εκπροσώπου της ομώνυμης αναδόχου εταιρίας, για την αντιμετώπιση των κατολισθήσεων σε Μορφοβούνι και Μοσχάτο.
Το έργο αφορά την κατασκευή τεχνικών έργων στο Μορφοβούνι και το Μοσχάτο, όπως διευθέτηση ομβρίων υδάτων, αγωγούς και φρεάτια, ορθογωνικούς τάφρους, φράκτες ανάσχεσης φερτών υλικών, τοιχία αντιστήριξης, αποκαταταστάσεις βατότητας τοπικών οδών, κ.α.
Στόχος της δημοτικής αρχής είναι τα έργα να ολοκληρωθούν εντός του Οκτωβρίου, πριν μπει ο χειμώνας, ακριβώς για να μην επιβαρυνθεί η περιοχή και να αντιμετωπιστούν άμεσα τα κατολισθητικά φαινόμενα.