Χριστουγεννιάτικο Bazaar από το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Σοφάδων (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Χριστουγεννιάτικο Bazaar από το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Σοφάδων (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/f68120c265cd6d1af098dbab3e90cef1_L.jpg)
Το καθιερωμένο του Χριστουγεννιάτικο bazaar διοργανώνει και φέτος στην Κεντρική Πλατεία της Καρδίτσας το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.Εκ.) Σοφάδων, το δημόσιο σχολείο Ειδικής Αγωγής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μοναδικό σε επίπεδο Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας το οποίο ιδρύθηκε το 2008-2009.
Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων μίλησε στο KarditsaLive.Net ο εκπαιδευτικός κ. Β. Τσιόγκας, ο οποίος ήταν ντυμένος Αη Βασίλης δίνοντας έναν ακόμα πιο εορταστικό τόνο στην εκδήλωση που με μεράκι υλοποιούν κάθε χρόνο οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου διαθέτοντας διακοσμητικά είδη που κατασκευάζουν οι ίδιοι με τα έσοδα να διατίθενται για δραστηριότητες εξωστρέφειας του σχολείου, αλλά φέτος και για να κλείσουν και «πληγές» από ζημιές που υπέστη το σχολείο από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου.
Όπως ανέφερε ο κ. Τσιόγκας στο σχολείο λειτουργούν αυτή τη στιγμή δύο Εργαστήρια, ένα Γεωπονίας και ένα Υδραυλικής και επιδιώκει να λειτουργήσει ένα τρίτο Εργαστήριο Κεραμικής, προκειμένου να υπάρχουν περισσότερες ειδικότητες για την απασχόληση των μαθητών του και κάλεσε τους συμπολίτες να επισκεφτούν το bazaar σήμερα μέχρι τις 12.30 και την ερχόμενη Τετάρτη, να στηρίξουν το σχολείο και να ενημερωθούν για τη λειτουργία και τη δράση του.
Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) Σοφάδων
Όπως προαναφέρθηκε το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Ε.ΕΚ.) Σοφάδων ιδρύθηκε το 2008-2009.
Στο σχολείο εκπαιδεύονται έφηβοι 12-22 ετών, με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, απόφοιτοι ειδικού ή γενικού δημοτικού σχολείου. Για την εγγραφή τους χρειάζεται επίσης και σχετική εισήγηση των κέντρων εκπαιδευτικής και συμβουλευτικής υποστήριξης (ΚΕΣΥ). Το σχολείο λειτουργεί όλες τις μέρες από Δευτέρα έως Παρασκευή με εξάωρο πρόγραμμα από της 8:15 μέχρι της 13:15.
Η φοίτηση στα ΕΕΕΕΚ διαρκεί 6 έτη και περιλαμβάνει 6 τάξεις (Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄).
Σημειώνεται εδώ ότι: σύμφωνα με τον ν. 3699/2008 (Α' 199) όπως τροποποιήθηκε με το αρ. 48 του ν. 4415/2016 (Α' 159) «Η φοίτηση των μαθητών/τριών στα Ε.Ε.Ε.ΕΚ. χαρακτηρίζεται επαρκής ή όχι από το Σύλλογο Διδασκόντων, ο οποίος αποφασίζει κατά περίπτωση και ανεξάρτητα από τον αριθμό απουσιών, συνυπολογίζοντας την επαρκή κατάκτηση των διδακτικών στόχων, τις ιδιαιτερότητες κάθε μαθητή/τριας».
O απολυτήριος τίτλος του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. αποτελεί πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 1 του Ν.2009/1992.
Σκοποί των εργαστηρίων
Βασικοί σκοποί των εργαστηρίων είναι:
* Προεπαγγελματική και επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση σε τομείς που αρμόζουν στις ανάγκες των μαθητών/τριών
* Επαφή με το αντικείμενο κατάρτισης και τους χώρους παραγωγής του, διευκολύνοντας τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στην τοπική αγορά
* Παροχή ακαδημαϊκών γνώσεων μέσα από τα διδασκόμενα μαθήματα
* Βίωση ομαδικής εργασίας
* Ενίσχυση και ανάπτυξη της επιθυμίας για γνώση και εργασία
* Ανάπτυξη κοινωνικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων για αυτόνομη διαβίωση
* Ενίσχυση της αυτοπεποίθησης και της αυτοεκτίμησης των μαθητών
* Δημιουργία κλίματος αποδοχής και ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας για τα ΑμεΑ
Το σχολείο εκτός από τα εργαστηριακά μαθήματα, περιλαμβάνει και τα παρακάτω μαθήματα, τα οποία είναι προσαρμοσμένα και ειδικά διαμορφωμένα για να διδαχτούν στους/στις μαθητές/τριες του: Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσική Αγωγή, Μουσική, Πληροφορική.
Στο σχολείο παρέχονται επίσης στους/στις μαθητές/τριες και οι παρακάτω υποστηρικτικές δομές: Ψυχολογική υποστήριξη (ψυχολόγος), έργο του/της κοινωνικού λειτουργού, φυσιοθεραπεία, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία (λογοθεραπευτής/τρια) και ειδική βοηθητική υποστήριξη.
Κωστής Κριτσιάνης