Ψήφισμα καταδίκης για την καταστροφή γλυπτών στο υπαίθριο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στο Μορφοβούνι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ψήφισμα καταδίκης για την καταστροφή γλυπτών στο υπαίθριο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στο Μορφοβούνι](/media/k2/items/cache/047eef8cf3beba99f4af696a770d2726_L.jpg)
Στην έκδοση ψηφίσματος καταδίκης για την καταστροφή γλυπτών στο υπαίθριο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στο Μορφοβούνι, προχώρησε το Δημοτικό Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα.
Όλες οι πλευρές του Δημοτικού Συμβουλίου καταδίκασαν την συγκεκριμένη πράξη και ομοφώνησαν στο παρακάτω ψήφισμα:
Από την βραδιά των εκλογών (Κυριακή 8/10/2023) και μετά, άγνωστος/οι κατέστρεψε/αν γλυπτά στο Υπαίθριο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Δήμου Λίμνης Πλαστήρα, ως εξής:
- Έχει κτυπηθεί το δεξιό άκρο της εικαστικής πέτρας που βρίσκεται στο τελευταίο παγκάκι, μετά το γλυπτό του Γιάννη Τρούκη.
- Το γλυπτό του Γιάννη Τρούκη υπέστη βανδαλισμό, με αποτέλεσμα να ακρωτηριαστεί στα ευαίσθητα σημεία της συγκόλησης. Βρέθηκε το μεγαλύτερο κομμάτι, όχι όμως και τα μικρότερα τμήματα.
- Στο χώρο μνήμης του Παντελή Σαμπαλιώτη, έσπασαν την ενημερωτική πινακίδα, αφαίρεσαν τον ηλιοσυλλέκτη και κατέστρεψαν την ταινία φωτισμού (led) στην βάση της εγκατάστασης.
- Στο χώρο της προεπαναστατικής σημαίας Αγράφων έχει κτυπηθεί από πέτρα η ενημερωτική πινακίδα με αποτέλεσμα να ραγίσει.
Ο τρόπος που έδρασε/αν ο δράστης/ες φανερώνει οργανωμένη διάθεση για καταστροφή, διότι επέλεξε/αν σημεία που να έχουν οπτική επαφή με το χωριό και να είναι καλυμένος/οι. Η βία που προκλήθηκε φανερώνει αισθήματα θυμού, μίσους και διάθεση εκδίκησης. Η πράξη βαρβαρότητας είναι ντροπή και όνειδος για εκείνους που την σχεδίασαν και την διέπραξαν, συνάμα είναι προσβολή στην Τοπική κοινωνία εναντίον της οποίας καταφέρθηκαν. Καταδικάζουμε την πράξη βανδαλισμού από την ηθική αυτουργία μέχρι την τέλεση του ανοσιουργήματος και ελπίζουμε ότι οι αρμόδιες αρχές να εντοπίσουν τον δράστη/στες για να αποδοθεί η Δικαιοσύνη.
Π.Κ.