Ψήφισμα του Δ.Σ. Μουζακίου για μοριοδότηση υποψηφίων πανελλαδικών εξετάσεων λόγω των πλημμυρών του Σεπτεμβρίου (2023) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ψήφισμα του Δ.Σ. Μουζακίου για μοριοδότηση υποψηφίων πανελλαδικών εξετάσεων λόγω των πλημμυρών του Σεπτεμβρίου (2023)](/media/k2/items/cache/0f9402d62f57a4d47ee95250c66c02e0_L.jpg?t=20240520_105525)
Ψήφισμα μέσω του οποίου στηρίζει την εφαρμογή ειδικής μοριοδότησης γιοα όλους τους υποψηφίους πανελλαδικών εξετάσεων, από Δήμους της περιφέρειας Θεσσαλίας που είχαν κηρυχθεί σε κατάσταση ανάγκης από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου 2023, ενέκρινε ομόφωνα το Δημοτικό Συμβούλιο Μουζακίου σε προηγούμενη συνεδρίασή του.
Πιο αναλυτικά το εκδοθέν ψήφισμα αναφέρει τα εξής:
Με αφορμή την καταστροφική πλημμύρα της 6ης Σεπτεμβρίου 2023 που έπληξε τη Θεσσαλία, το Δ.Σ. Μουζακίου:
Αιτείται επιτακτικά και άμεσα για την ενεργοποίηση της ειδικής μέριμνας για τους υποψήφιους μαθητές που φοιτούν σε σχολεία που υπάγονται στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λαρίσης, Μαγνησίας, Τρικάλων και Καρδίτσας και επρόκειτο να λάβουν μέρος στις Πανελλαδικές εξετάσεις του ακαδημαϊκού έτους 2024. Παρόμοιες ρυθμίσεις προβλέφθηκαν και εφαρμόστηκαν σε αντίστοιχες περιπτώσεις περιοχών με φυσικές καταστροφές.
• Καλεί το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, το Υπουργείο Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας και το Υπουργείο Εσωτερικών να λάβει όλα τα απαραίτητα εκείνα μέτρα που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία (κατ’ εφαρμογή του άρθρου 13Β του ν. 4186/2013 (Α’ 193), όπως προστέθηκε με την παρ. 4 του άρθρου 42 του ν. 4521/2018 (Α’ 38) και τροποποιήθηκε με τα άρθρα 7 του ν. 4777/2021 (Α’ 25) και 77 του ν. 4975/2022 (Α’ 187) και του άρθρου 68 του ν. 4653/2020 (Α’ 12)) προκειμένου οι μαθητές των σχολείων των Δήμων της Θεσσαλίας που είχαν κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και κατοικούν μονίμως στην περιοχή, φοιτούν στη Γ’ τάξη Λυκείου και που προτίθενται να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις του ακαδημαϊκού έτους 2024 να μοριοδοτηθούν ειδικά σε σχέση με τους συμμετέχοντες στις πανελλαδικές εξετάσεις του έτους 2024.