Ενημερωτική καμπάνια για την πρόληψη από μολύνσεις που μπορούν να προκληθούν από την επαφή με λιμνάζοντα ύδατα στις πλημμυροπαθείς περιοχές Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Υγεία
- Εκτύπωση
![Ενημερωτική καμπάνια για την πρόληψη από μολύνσεις που μπορούν να προκληθούν από την επαφή με λιμνάζοντα ύδατα στις πλημμυροπαθείς περιοχές](/media/k2/items/cache/d3e3789e61591e8765a4aa02c67db0ca_L.jpg)
Καμπάνια ενημέρωσης σχετικά με την πρόληψη και προστασία από τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την επαφή με μολυσμένα νερά έχει ξεκινήσει η Περιφέρεια Θεσσαλίας στις περιοχές που επλήγησαν από την κακοκαιρία Ντάνιελ.
Με πρωτοβουλία της Αντιπεριφερειάρχη Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας, Δρ Λίας Ρογγανάκη εκτυπώθηκαν και διανεμήθηκαν ενημερωτικές αφίσες σε σχολεία, κέντρα κοινοτήτων και ΚΕΠ των δήμων σε πλημμυροπαθείς περιοχές όλης της Περιφέρειας.
Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας όλων των Περιφερειακών Ενοτήτων και σκοπός της είναι να ενημερωθούν οι κάτοικοι για τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να λάβουν, σε περίπτωση επαφής με λιμνάζοντα ύδατα, προκειμένου να αποφευχθούν μολύνσεις όπως είναι η λεπτοσπείρωση, η λοίμωξη ενδεχόμενου τραύματος και το διαρροϊκό σύνδρομο.
Γραφείο Αντιπεριφερειάρχη Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Θεσσαλίας