Δημήτρης Μαλισιώβας: «Δεν χωράνε παιχνίδια με την 10η ομάδα στον κόσμο» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Απο τις 28 Φεβρουαρίου που ο Σάντος ανακοίνωσε την πρόθεση του,να αποχωρήσει απο την Εθνική,η ΕΠΟ αναζητά το διάδοχό του του Πορτογάλου τεχνικού.
Στην Αθήνα ήλθαν και συζήτησαν ο Ιταλός Μάρκο Ταρντέλι, και οι Ολλανδοί Μάρτιν Γιόλ, Γιαν Φαν ντε Μπρόμ. Με τους δυο πρώτους η ΕΠΟ φέρεται να έχει κάνει μια προφορική συμφωνία κρατώντας τους στάντ μπαι μήπως και προκύψει κάτι καλύτερο.Για τον Φαν ντε Μπρόμ απλά ήταν μια επαφή και τίποτε περισσότερο.
Καλύτερο πχ ήταν ο Αργεντινός Μαρσέλο Μπιέλσα ο οποίος υπέγραψε στη Μαρσέιγ παρά το ψηστήρι που του 'κανε ο συμπατριώτης του Χουάν Ραμόν Ρότσα. Ο Αργεντινός γνωστός με το παρατσούκλι Ελ Λόκο, δηλαδή τρελός, είχε όντως μια τρέλα, αλλά είναι μεγάλος προπονητής, και θα ήτο ευχής έργο να είχε επιλέξει την Εθνική μας. Άλλος σπουδαίος προπονητής που ήθελε η ΕΠΟ, είναι ο Μεξικανός Χαβιέ Αγκίρε ο οποίος, όπως ο Μπιέλσα, αναζητεί ομάδα και οχι Εθνική. Ο Ρόναλντ Κούμαν που ήταν στο κάδρο κοίταξε υποτιμητικά την Εθνική, ενω το τελευταίο μεγάλο όνομα είναι ο Χουάντε Ράμος. Η ΕΠΟ μίλησε με τον ατζέντη του Ισπανού, όμως το κασέ του είναι απαγορευτικό αφού τώρα στην Ουκρανική Ντνιέπρ αμείβεται με 4,5εκ ευρώ!!
Ασφαλείς πληροφορίες αναφέρουν πως η Ομοσπονδία με τα 650χιλ ετησίως που μπορεί να διαθέσει έχει επιλέξει να συνεργαστεί είτε με τον Ταρντέλι, είτε με τον Γιόλ. Ο ένας Ιταλός και ο άλλος Ολλανδός. Ο πρώτος δεν έχει επιδείξει επιτυχίες στην προπονητική του θητεία, αντίθετα με τον σκληροτράχηλο Βορειοευρωπαίο που κάθησε σε πάγκους ομάδων, όπως Αμβούργο, Αγιαξ, Φούλαμ.
Στο οικονομικό κομάτι ο Ταρντέλι είναι ο πιο φθηνός, αφού με 500χιλ έρχεται, ενω ο Γιόλ θέλει ακατέβατα 650χιλ.
Το ερώτημα είναι εμείς τι προπονητή θέλουμε,δηλαδή η ΕΠΟ τι θέλει. Έχει βάλει κριτήρια, συγκεκριμένο πλάνο και πρότζεκτ και αναζητά το πρόσωπο που θα το εφαρμόσει, ή ψάχνουν και συζητούν με προπονητές που έχουν ενα όνομα και εναν καλό ατζέντη? Εύχομαι το πρώτο..
Αυτό που απορρέει απο το ρεπορτάζ είναι πως την τελική απόφαση θα τη λάβει ο Πρόεδρος της ΕΠΟ Γιώργος Σαρρής. Θα είναι προφανώς πρώτη φορά στη ζωή ενός απλού παράγοντα απο την επαρχία, θα σφραγίσει μια πορεία σε μια τόσο μια τόσο μεγάλη ομάδα. Καλό θα είναι να αφουγκραστεί τη γνώμη του Τάκη Φύσσα, ώστε να ληφθεί η καλύτερη απόφαση. Άλλωστε δεν χωράνε παιχνίδια, με τη 10η ομάδα του κόσμου..
Η εποχή που αρχίζει μετά το Μουντιάλ είναι δύσκολη και μεταβατική, αφού αποχωρούν δυο μεγάλες μορφές Καραγκούνης, και Κατσουράνης. Εν κατακλείδι, πρέπει να πάρουμε προπονητή που έχει γνώση, είναι κοντά στο ελληνικό ταπεραμέντο και πάνω απ όλα να θέλει να διακριθεί μέσα απο την Εθνική Ελλάδας. Γιατί και ο Ότο και ο Φερνάντο καλοί ήταν, όμως οι παίκτες τους έκαναν μάγκες, γιατί απλά οι Έλληνες παίκτες ήταν και είναι σπουδαίοι.
Δημήτρης Μαλισιώβας