Γ. Καραβίδας: Για την επικείμενη Γενική Συνέλευση της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Πέρασε ένα χρόνος από τις τελευταίες εκλογές στην Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων του νομού μας και ήδη βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις εργασίες της πρώτης μετά απ’ αυτές Γενικής Συνέλευσης, στα θέματα της οποίας περιλαμβάνεται και η πρόταση για την τροποποίηση του Καταστατικού της.
Είναι γνωστά και είχαν απασχολήσει και τον τοπικό Τύπο τα όσα διαδραματίστηκαν πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και αμέσως μετά τις περσινές εκλογές με αφορμή τότε περιστατικά, που καμία σχέση δεν είχαν με την αποστολή αλλά και με την έννοια του «πολιτισμού», όπως όλοι μας πρέπει να τον αντιλαμβανόμαστε αλλά και να τον υπηρετούμε τόσο ξεχωριστά όσο και μέσα από τους σκοπούς της ίδιας της Ένωσης. Γνωστές είναι, ακόμα οι πρωτοβουλίες εκπροσώπων φορέων, μελών της Ένωσης, που στόχευαν στην υλοποίηση όσων και στην περσινή, πριν τις εκλογές, Γενική Συνέλευση είχαν συζητηθεί και συμφωνηθεί, σχετικά με την ανάγκη ανάληψης άμεσα ενεργειών με στόχο το ξεκαθάρισμα, με διαφάνεια και αξιοκρατία, του Μητρώου της Ένωσης, ώστε σ’ αυτό να παραμείνουν, έχοντας δικαίωμα να επηρεάζουν τη λειτουργία της και τη λήψη αποφάσεων, μόνο Σωματεία – μέλη, που λειτουργούν με τρόπο υγιή, είναι ενεργά και συνεισφέρουν στα πολιτιστικά δρώμενα του νομού μας.
Ωστόσο, παρά τα παραπάνω και εξ’ όσων είμαι σε θέση να γνωρίζω, καμία ανάλογη ενέργεια δεν έχει μέχρι σήμερα αρμοδίως αναληφθεί, όπως και θα έπρεπε να έχει συμβεί. Τούτο, θεωρώ πως υποτιμά την ύπαρξη, τη διαδρομή και την όποια δράση κάθε υγιούς Συλλόγου, στη συμμετοχή των οποίων – και αυτό ας μην το ξεχνάμε - οφείλει την ύπαρξή της και η ίδια η ΕΠΣ. Η άμεση, λοιπόν, συμμόρφωση με τη βούληση και τις αποφάσεις των μελών της ΕΠΣ, όπως ήδη αυτά έχουν εκφραστεί, αποτελεί επιβεβλημένη ενέργεια για όλους. Και εκτιμώ πως τούτο πρέπει να αναχθεί σε κύριο μέλημα της προσεχούς Γενικής Συνέλευσης, ώστε και η ίδια η Ένωση να αποδείξει ότι αποπνέει υγεία και πολιτισμό και ότι αποτελεί αντίστοιχο παράδειγμα για όλους μας. (Συμπληρώνω πως αναλυτικές προς τούτο προτάσεις και θέσεις έχω ήδη καταθέσει στην ΕΠΣ, με σχετική επιστολή μου). Ως συνέπεια, όμως, όλων των ανωτέρω, θεωρώ και επιτακτική την ανάγκη να προκύψει στην ΕΠΣ και νέο Διοικητικό Συμβούλιο, άμεσα, που θα εκφράζει τη βούληση αποκλειστικά και μόνο των ενεργών και υγιών μελών αυτής.
Και σε ότι αφορά τους όποιους Συλλόγους - σημερινά μέλη της ΕΠΣ, που για οποιοδήποτε λόγο τη στιγμή αυτή δε λειτουργούν όπως πρέπει, υπολειτουργούν ή δεν αναπτύσσουν δραστηριότητα, θεωρώ αυτονόητο πως οφείλουν να κατανοήσουν την ανάγκη δίκαιης και αξιοκρατικής εκπροσώπησης όλων των υπόλοιπων ενεργών και υγιών Συλλόγων σε κάθε διαδικασία εκλογής οργάνων, λήψης αποφάσεων, κ.λ.π., που τους αφορούν και επηρεάζουν τις τύχες τους. Άλλωστε, κανείς δε θα αποκλείει οποιονδήποτε από τους συγκεκριμένους Συλλόγους να καταλαμβάνει τη θέση που δικαιούται ως μέλος της Ένωσης, αν και όποτε θα πληροί τα κριτήρια, που προς τούτο θα τεθούν.
Τέλος, πιστεύω και για μία ακόμα φορά επισημαίνω, πως είναι ανάγκη η Ένωση να επεκτείνει τη δράση της στην περιφέρεια και να αναπτύξει συνεργασίες με Συλλόγους και λοιπούς φορείς της κάθε περιοχής, κάτι που, επίσης, μέχρι σήμερα δεν έχει επιδιωχθεί, με τις κάθε είδους αντίστοιχες δυνατότητες να παραμένουν αναξιοποίητες τόσο για την Ένωση και τα μέλη της όσο και για τις τοπικές κοινωνίες.
Εξαιτίας από καιρό προγραμματισμένης για την 30 -11- 2014 εκδήλωσης του Συλλόγου που εκπροσωπώ, αδυνατώ να παραβρεθώ και να συμμετάσχω στις εργασίες της παραπάνω Γενικής Συνέλευσης της ΕΠΣ, για τις οποίες, ωστόσο, εύχομαι κάθε επιτυχία.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Γιώργος Δ. Καραβίδας, πρόεδρος του Λαογραφικού,
Αρχαιολογικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Οξυάς
«Το μοναστήρι της Αγίας Τριάδας»