Δημ. Παπακώστας: "Aπο Μάρτη καλοκαίρι και από Αύγουστο χειμώνα…!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημ. Παπακώστας: "Aπο Μάρτη καλοκαίρι και από Αύγουστο χειμώνα…!"](/media/k2/items/cache/14106d8e6d39c4403bbb829dfd08f7c9_L.jpg?t=20230824_145527)
-Ο θυμόσοφος λαός με τις σοφές παροιμίες του από τα πολύ παλιά χρόνια και ως σήμερα , δείχνει πεντακάθαρα τον δρόμο που πρέπει να ακολουθούν οι εκάστοτε εξουσίες , οι θεσμοί για την προστασία της φύσης , των δασών , της ασφαλείας ανθρώπων και ζώων ,
την ίδια τη δημόσια υγεία από καταστροφές και ρύπανση ατμόσφαιρας ( καπνοί,σωματίδια καρκινογόνα παντού στην Ελλάδα, απογύμνωση εδαφών - πλημμύρες , επέλαση άγριων ζώων σε οικισμούς υπαίθρου και επαρχιών ).
-•Από Μάρτη καλοκαίρι , έλεγαν, και από Αύγουστο χειμώνα …
-•Ή :από Μαρτιού πουκάμισο και απ’ Αυγούστου το …σεγκούνι (βαρύ γυναικείο φόρεμα )…
-^ Θέλοντας να τονίσουν οι ολιγαρκείς-εργατικοί και ευρηματικοί πρόγονοι [πριν την «μαζοποίηση» του ανθρώπινου είδους σε τσιμεντένια κλουβιά (διαμερίσματα ) ασφυκτικών μεγαλουπόλεων] την ανάγκη πρόληψης , πρόνοιας και προγραμματισμού ενόψει των εποχών που επέρχονται εναλλασσόμενες στον κύκλο της φύσης .
-
-@ Ετοιμάσου -εννοούν- έγκαιρα από τον άστατο Μάρτιο για το καλοκαίρι και από τον θερμό και …’τρελό’ Αύγουστο για τον δύσκολο χειμώνα που καταφθάνει με άγριες διαθέσεις…
-
-•• Όμως οι θεσμοί , το σύγχρονο κράτος και το πολιτικό σύστημα γενικότερα — που πληρώνουν αδρά οι πολίτες μέσω φόρων — κινείται ράθυμα , κατόπιν εορτής και χωρίς μηχανισμούς πρόληψης κινδύνων . Πάντως …’επιτελικά και επικοινωνιακά’ άψογα !!!
-
-••• Η Αυτοδιοίκηση μετατράπηκε σε «ημικρατικό βραχίονα» διαχείρισης πόρων, από λαϊκό δημοκρατικό θεσμό παραγωγής έργων και υπηρεσιών φροντίδας.
-
-^ Τα αντικοινοτικά —αντισυμμετοχικά νομοθετήματα (ν 4804/21& 5043/23) έχουν ναρκοθετήσει τον θεσμό ΤΑ σε συνέχεια του ισοπεδωτικού Καλλικράτη ( ν 3852/2010)— μόνο 332 ΟΤΑ στην Ελλάδα των 300 βουλευτών — και μηδενισμού του δίδυμου σωστού προγράμματος στήριξης νέων Δήμων : ‘ΕΛΛ.Α.Δ.Α’- ελληνική αρχιτεκτονική διοίκησης και αυτοδ)σης …
-
-@ Τα δασαρχεία απαξιώθηκαν , οι κρατικές υπηρεσίες (αστυνομία - αγροφυλακή - ιατρεία - ταχυδρομεία κα) αφαιρέθηκαν από ορεινές και νησιωτικές άγονες περιοχές .
-
-@ Όλα στα αστικά κέντρα … ο κοινοτισμός και οι ‘ακρίτες - φαροφύλακες’ …κόκκινη κάρτα από πελατειακό κεντρικό κράτος !
-
-@Οι μεγαπυρκαγιές του Ιουλίου - Αυγούστου με πάνω από 1.000.000 στρέμματα καμένα, με εκπομπή σωματιδίων καρκινογόνων και μετατροπή των δήθεν ασφαλών μεγαλουπόλεων σε … «θαλάμους αερίων», δεν συντάραξαν ακόμη το ημιθανές σύστημα …τα κόμματα παραμένουν δυσκίνητα απολαμβάνοντας κρατικές χορηγίες …
-
-^ Όλοι οι κρατικοί πόροι… υποτίθεται για υποδομές στο υπερκορεσμένο συγκρότημα «Αττικό-Θεσσαλονίκης» του 50% ελληνικού πληθυσμού , αλλά —φεύ - χωρίς αντίκρυσμα στην ποιότητα ζωής των εγκλωβισμένων πολιτών σε αυτό …
-^ Μία Μάσκα για την παραλλαγή κοβιντ19 , τριπλή μάσκα για τα σωματίδια καπνού και αιθαλομίχλης από πυρκαγιές -καυσαέρια ...
-
-•Η Πρόληψη άγνωστη λέξη …
-•Η Αποκέντρωση εξοβελισμένη έννοια
-•Ο προγραμματισμός προκαλεί δυσφορία σε υπουργούς - περιφερειάρχες και δημάρχους ( πλην φωτεινών εξαιρέσεων).
-—————————
-^ Εφέτος στα θεσσαλικά Βραγκιανά ( 100 χλμ από πόλη Καρδίτσας ) αναπτύχθηκε προβληματισμός : -ποιός ο Ρόλος του Δασαρχείου ; Γιατί δεν γίνεται ούτε ένας νεος δασικός δρόμος ; Μια αντιπυρική ζώνη ;
-^Πότε θα ολοκληρωθεί ο ημιτελής δασικός δρόμος - λίγων μέτρων —στο όρος Μερμητζάλας ( απο Ρογκια - Κερκιρέλι έως άνωθεν Αγιάς Σωτήρα );
-^Ποιές οι παρεμβάσεις δήμου σε διεύθυνση δασών και τοπικό δασάρχη ;
-^Πότε το συγκεντρωτικό κράτος θα ενισχύσει και θα ανασυγκροτήσει τα χρήσιμα δασαρχεία ;
-^Τι θα γίνει με τα άγρια ζώα που …κόβουν βόλτες στις πλατείες χωριών , στους κάδους σκουπιδιών , για τον λόγγο που έπνιξε σοκάκια ορεινών κοινοτήτων;
-^Ποιός ο ρόλος και οι υπηρεσίες που προσφέρουν οι κοινοτάρχες και τα ΚΣ στην ελληνική επαρχία και ύπαιθρο ; [πλην ελαχίστων άξιων ].
-^Έγινε ποτέ αξιολόγηση έργου πχ των 20 κοινοταρχών /3 ΚΣ της ορεινής Αργιθέας , για το αν πιάνουν τόπο τα 100.000€ που λαμβάνουν απο δημοτικό ταμείο ;;;
-——————
-…απο Αύγουστο χειμώνα ; … μα τί μας λέει ο …’αρχαίος’ αυτοδιοικητικός !!! Εδώ ακόμη πανηγύρια , ξαπλώστρες , ξεγνοιασιά …
-…ο βαρύς χειμώνας θα αργήσει …φέτος !
-
-Θεσσαλικά Βραγκιανά 24-8-23
-
-Δημήτρης Παπακώστας
-Αιρετός ΤΑ Αχελώου Θεσσαλίας 25 έτη - Νομικός .