Δημ. Παπακώστας: Συνάντηση με Γενικό Γραμματέα Υποδομών Γ. Δεδε
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Δίωρη Συνάντηση στο Υπουργείο Υποδομών προχθες, 15/6/16, είχαν, μετά απο πρωτοβουλία της Βουλευτού Καρδίτσας -ΣΥΡΙΖΑ, Π. Βραντζα με τον Γενικό Γραμματέα Υποδομών Γιώργο Δεδε
και τη συμμετοχή του Δημ.Παπακωστα, που προσκληθηκαμε ως Ορεινό Πατριωτικό Δίκτυο (ΠΑΤΡΙ. Δ. Α ),με αντικείμενο τη στήριξη του Υπ Υποδομών στο δίκαιο και πολύχρονο αίτημα για άμεση Ασφαλτόστρωση της επαρχιακής οδού, υπαρ 9, Γεφ. Κορακου. Καρφι. Β. Μαραθο. Αετοχωρι (α φαση -7χλμ )και εως Λίμνη Στεφανιαδας -Ι. Μ. Σπηλιας.
Κεντρικός δρόμος, χωματόδρομος κακιστης βατότητας, αρχών 20ου, αιώνα (1916).. χωρίς ασφάλεια, τεχνικά έργα, μεγάλη στενότητα και κλίσεις επικίνδυνες. Η βελτίωση του θα συνδέσει τις δημ ενότητες Ανατολικής Αργιθεας και Αχελώου, τους νομούς Αρτας και Καρδιτσας, την κοιλάδα Αχελώου με Λίμνη Στεφανιαδας και τα ιστορικά Μοναστήρια, Μεταβυζαντινα Μνημεία, Σελτσου -Μεταμ Σωτηρος Βραγκιανων -Παναγιας Σπηλιωτισσας, και με Ι. Μ. Κωστη και Πετριλου.. Εξυπηρετεί πέντε οικισμούς και τους κτηνοτρόφους της περιοχής.
Η κ. Π. Βραντζα έθεσε ολες τις παραμέτρους και τόνισε την αναγκαιότητα εξεύρεσης άμεσης λύσης από Υπ Υποδομών και την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Ζήτησε την άρση του οδικού-κοινωνικού αποκλεισμου της ορεινής Αργιθεας, που παρα το δημογραφικό μαρασμό, παραμένει ενεργή και με πολλά συγκριτικά πλεονεκτήματα,αειφοριας, Μνημείων, Δασών και Περιβάλλοντος..
Ο Γενικός κ. Γ. Δεδες, αμέσως κατανοησε το πρόβλημα και μίλησε με ιδιαίτερη ευαισθησία, για το πρωτοφανές, να υπάρχουν ακομα γωνιες στη Χώρα μας, με επικίνδυνους κεντρικούς, επαρχιακους δρόμους, που οδηγούν πολίτες και περιοχές στον πλήρη αποκλεισμό. Δηλωσε οτι αφου τεθεί το αίτημα απο την τοπικά αρμοδια Περιφέρεια Θεσσαλίας, θα υπάρξει συμπραξη Υπουργείου και Περ Θεσσαλίας για την άμεση χρηματοδότηση του οδικού έργου, τουλάχιστον η πρώτη φάση (Καρφι (Βραγκιανα )-Β Μαραθο -Αετοχωρι,εντος 2016. Υπογράμμισε πως το Υπ. Υποδομών σε οριακές, δραματικες περιπτώσεις υποχρεούται και δύναται να παρεμβαίνει, στο πλαίσιο των πιστώσεων ΠΔΕ, προς άρση ανισοτήτων, αδικιών και προώθησης των αρχών της εδαφικής Συνοχής και ασφαλούς προσπελασιμοτητας των πολιτών ανα την Επικράτεια, όπως ορίζουν, το Σύνταγμά μας και οι Ευρωπ. Συνθήκες.
Για το λόγο αυτό τόσο ο Υπουργός, όσο και η νεα ελλην κυβέρνηση, έχουν την πολιτική βούληση να στηρίξουν μειονεκτικές, δυσβατες περιοχές και αδυναμους πολίτες. Η κ. Βραντζα ανέλαβε την επικοινωνία και επαφή με τον Περιφ/ρχη κ. Κωστα Αγοραστο.
Απο πλευράς μας, αφου ευχαριστησαμε το Γενικό και τη Βουλευτή για την τιμη που εκαναν στο Δίκτυο μας, προσκαλεσαμε το κ. Γενικό στην κοιλάδα Αχελώου, έργα Συκιάς και Ανατ Αργιθεα ..Αισιοδοξούμε και διαισθανομαστε πως "το νερο μπήκε στο. ..αυλάκι ",φυσικά επαγρυπνούμε. .
Δημήτρης Παπακώστας