Δημ. Σιδέρης: Τι είναι και τι θέλει ο ΣΥΡΙΖΑ; Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι γέννημα και θρέμμα της ανάγκης να δοθούν προοδευτικές απαντήσεις στα μεγάλα προβλήματα του λαού και της χώρας, στο νέο αιώνα.
Η Αριστερά είναι σημαιοφόρος της Δημοκρατικής λειτουργίας. Τα βήματα προόδου θα γίνουν με τη θέληση της πλειοψηφία του Ελληνικού λαού. Πρέπει να εμψυχώσουμε τους απογοητευμένους που είδαν τα ιδανικά τους να γκρεμίζονται, να ξαναθερμάνουμε την πίστη τους στις αστείρευτες λαϊκές δυνάμεις.
Η συνάντηση των δυνάμεων της Αριστεράς, με άλλες κοινωνικές δυνάμεις, που αρνούνται να ακολουθήσουν την εκφυλιστική πορεία των κομμάτων Ν.Δ. & ΠΑΣΟΚ, κόμματα σκανδάλων και αυταρχικής εξουσίας. Μιας εξουσίας αντιλαϊκής που σκοπό τους έχουν, την εξυπηρέτηση του μεγάλου κεφαλαίου, ντόπιου και ξένου, την εξαθλίωση των εργαζόμενων, των Συνταξιούχων, των Αγροτών, των μεσαίων και μικρών επαγγελματιών, όλων των λαϊκών στρωμάτων.
Ο Έλληνας Δημοκράτης, που γεύεται και δοκιμάζει την πολιτική των δύο κομμάτων, Ν.Δ. – ΠΑΣΟΚ έχει φρόνηση και δύναμη να εναντιωθεί, γιατί άλλα του υπόσχονταν και άλλα βρίσκει μπροστά του.
Η σύγκληση των δυνάμεων της Αριστεράς, της Δημοκρατίας, της Προόδου, του Σοσιαλισμού είναι πράξη σωφροσύνης, είναι μέγιστη ανάγκη, είναι χρέος προς τον κόσμο της Αριστεράς προς τον Ελληνικό λαό, που πρέπει με σοβαρότητα να δουλέψουν.
Στόχος του ΣΥΡΙΖΑ είναι να αλλάξει και να απαλλάξει τη χώρα από τη σήψη, τα σκάνδαλα, την αλαζονεία της εξουσίας, τα μνημόνια και τους εφαρμοστικούς νόμους, να βάλλει νέες αρχές, να ζωντανέψει τη θέληση του λαού, να τον φέρει πραγματικά στο κέντρο των αποφάσεων.
Οι καταβολές, οι αγώνες, οι θυσίες και οι προσφορά των μελών και στελεχών του , αποτελούν εγγύηση για τη σταθερή πορεία του.
Η Αριστερά – ΣΥΡΙΖΑ – δεν υπόσχεται αλλά εγγυάται, ότι χωράνε όλοι όσοι οραματίζονται μια καλύτερη Ελλάδα...
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν συνθηματολογεί αλλά απαντά με το δικό του πρόγραμμα, στα σημερινά και μελλοντικά προβλήματα του λαού και της χώρας, όχι με πρόγραμμα διαμαρτυρίας αλλά εξουσίας του λαού για το λαό, μιλάει τη γλώσσα της αλήθειας, χωρίς να κρύβει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.
Η συγκυβέρνηση Ν.Δ. – ΠΑΣΟΚ επιχείρησαν και επιχειρούν, να φορτώσουν τα «σπασμένα» στις Πλάτες των εργαζόμενων, με περισσότερη ανεργία και λιγότερες κοινωνικές παροχές.
Το στήριγμα του πολίτη που ήταν η δικαιοσύνη, γίνεται μάρτυρας με την απαλλαγή εμπόρων ναρκωτικών, ξεπλύματος μαύρου χρήματος, χρηματισμού, με τις OFF SORE εταιρείες, με λίστες Λα γκάρντ, με την παραγραφή δισεκατομμυρίων χρεών των τραπεζών, φορτώνοντάς τα στον ελληνικό λαό. Η βουλή έπαψε να είναι ο κορυφαίος θεσμός της Δημοκρατίας. Γελοιοποιείται, με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, χαριστικές βολέματος αποτυχόντων πολιτικών.
Είναι περισσότερο από σίγουρο ότι η συγκυβέρνηση, δεν ενδιαφέρεται για τα προβλήματα του λαού και της χώρας, αλλά πως θα εξασφαλίσει, σε ημετέρους και συνοδοιπόρους μεγαλύτερα κέρδη, για τη διατήρηση της εξουσίας και εκλογικής πελατείας.
Ας το καταλάβουν, η «προοδευτική» φρασεολογία με την συντηρητική πρακτική είναι καινούργιο φρούτο, που ΔΕΝ θα το φάει ο Ελληνικός λαός..
Η Ν.Ε. του ΣΥΡΙΖΑ Καρδίτσας έχασε τη λαλιά της, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ή έκαμε τον όρκο της σιωπής ?
Εγώ θα επιμένω και θα περιμένω…..
Ο Λένιν γι΄ αυτούς που θεωρούσαν δυνατή την επιβολή του Κομμουνισμού σε άλλους λαούς έλεγε : «….Αυτοί είναι τρελοί ή προβοκάτορες…» .
Οι εδώ καθοδηγητές θεωρούν ότι θα επιβάλλουν σιωπή, είναι γελασμένοι.
Ο λαός μας έχει ανάγκη τη φωνή μας, τη φωνή του ΣΥΡΙΖΑ για ενότητα και προσφορά.
Σιδέρης Δημήτριος
Αντιστασιακός μέλος του ΣΥΡΙΖΑ
(30/11/2014)