Δημήτρης Μαλισιώβας: «Αμαζόνιος» το ποδόσφαιρο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Φίλες και φίλοι καλή σαρακοστή.
Το ντέρμπυ των αιώνιων στο «Καραισκάκης», ήταν η αποθέωση της έκπληξης στον βασιλιά των σπόρ, το ποδόσφαιρο.
Ένα σκόρ που έκανε τις εταιρείες στοιχημάτων ανά τον κόσμο να τρίβουν τα χέρια τους από ευτυχία, αφού το 99% των παικτών του στοιχήματος πήγαν στον «κουβά». Το 0-3 δεν τό παιζε, ούτε ο Αλαφούζος, που μετά τη λήξη του αγώνα, αν είχε μπροστά του τον πάλαι ποτέ φίλο του Μαρινάκη ,θα του λέγε πολλά...
Ο πρώτος team manager της Εθνικής και πρωταθλητής Ευρώπης Γιώργος Παπαλάνης, μου είχε πει πριν χρόνια στον «αέρα» του sportfm την πιο σοφή κουβέντα για την έννοια της λέξης ποδόσφαιρο. "Όπως χάνεσαι στη δαιδαλώδη διαδρομή του μεγαλύτερου ποταμού στον κόσμο στον Αμαζόνιο, έτσι χάνεται όποιος προσπαθεί να εξηγήσει τι είναι το ποδόσφαιρο. Δύσκολο, αν όχι απίθανο να ξέρεις 100% τον βασιλιά των σπόρ" μου είπε τότε ο σοφός μάνατζερ, που μαζί με τα παιδιά έκαναν τη μεγαλύτερη αθλητική έκπληξη όλων των εποχών στην Πορτογαλία.
Αναλύοντας όμως το παιχνίδι μπορώ να πω, πως ήλθε φυσιολογικά, αφού στο χορτάρι συνέβησαν ταυτόχρονα αρκετά πράγματα. Η ραστώνη της νίκης επι της Μάντσεστερ, η ενδεκάδα που κατέβασε ο Μίτσελ. ο τραυματισμός του Ολαιτάν, η υπεροψία όλων στον Πειραιά πριν τον αγώνα για την έκβαση, και η καλή διαιτησία, ήταν το 50 % της ήττας των πρωταθλητών. Το άλλο 50 % που προσέθεσαν οι νικητές ήταν, η άριστη τακτική του Αναστασίου, η αλληλοκάλυψη των παικτών, το πάθος όλης της αποστολής, η έλλειψη άγχους απόρροια των 27 β διαφοράς, η αξία του Μπέργκ και το μέταλλο μεγάλης ομάδας που έχει ο Παναθηναικός.
Το 0-3 λοιπόν εξηγείται. Αυτό που δεν εξηγείται είναι η παρουσία εγκληματικών στοιχείων στα γήπεδα, καθώς η φωτογραφία με τον Αναστασίου χτυπημένο στο χορτάρι την είδε όλος ο πλανήτης. Σαρρής και Μώραλης που περιμένουν προτάσεις-όπως δήλωσαν- από τις ομάδες για βελτίωση του ποδοσφαίρου, πρέπει τώρα να περιμένουν από τους δικαστές να τιμωρήσουν βαριά τους ιθύνοντες της εγκληματικής ενέργειας στο ντέρμπυ. Αν αυτό δεν συμβεί, κακό του κεφαλιού τους..
Το θέμα της βίας, της αναξιοπιστίας και της διαιτησίας είναι τα τρία προβλήματα του ποδοσφαίρου, και όποιος τα λύσει θα διοικεί ..επ 'άπειρον! Αρκεί βέβαια να αγαπά το ποδόσφαιρο, και να το υπηρετεί ,όχι να υπηρετεί το ποδόσφαιρο τους σκοπούς του.. Το ποδόσφαιρο είναι γιορτή για όλους, όχι μόνο για τους απανταχού γηπεδούχους.
Η αγωνιστική αυτή ήταν η τελευταία για τον Χοούμπ Στέφενς έναν ..πρώην προπονητή, όπως αποδείχθηκε από την εικόνα του ΠΑΟΚ επι πολλούς μήνες. Μετά το Μουντιάλ ο Σάντος είναι το απόλυτο φαβορί να επιτρέψει στην Τούμπα. Μη ζητάτε αποδείξεις, οι ενδείξεις αρκούν. Ταυτόχρονα ο ΑΡΗΣ είναι σε ελεύθερη πτώση δικαιώνοντας το Δημήτρη Μούτα που φεύγοντας από τους κίτρινους είχε πει, πως το καράβι θα βουλιάξει κατονομάζοντας τους υπεύθυνους.
Πλέον τα βλέμματα όλων είναι την Κυριακή στην Τούμπα στον αγώνα του ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό, όπου θα μάθουμε, αν θα μιλήσει η καρδιά του πρωταθλητή, ή το γόητρο του ντροπιασμένου γηπεδούχου ..
ΥΓ Τιμή και δόξα στην ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ, στην αγαπημένη όλων μας την Α.Σ.Α. Πέντε νίκες εκτός έδρας είναι καλό επίτευγμα. Όποιος όμως κάνει συγκρίσεις με άλλες εποχές προσβάλει τους παικταράδες του παρελθόντος, και της ομαδάρας μας του παρελθόντος. Απλά τότε δεν υπήρχαν Βατανιακοί, Τύρναβοι, Γάζωροι και διαλυμένοι Δόξα Πιερικός Καβάλα.
Σε αυτή τη «γιαλατζί» Β Εθνική το όνομα της Α.Σ.Α είναι ζυγίζει πολλούς τόνους και ο Μπουντούρης με την παρέα του το δείχνουν στους αντίπαλους κάθε αγωνιστική. Την Κυριακή το γήπεδο πρέπει να γεμίσει. Για να γεμίσει όμως κάποιοι πρέπει να τους προσκαλέσουν.. Ας γίνει μια καμπάνια σε όλο το Νομό, σε όλη τις μεγάλες κωμοπόλεις, όπως Παλαμάς, Σοφάδες, Μουζάκι, να έλθουν όλοι να συμπαρασταθούν, γιατί η νίκη θα σηματοδοτήσει την συμμετοχή στα πλει οφ. Τα πλει οφ είναι ουσιαστικά η οικονομική σωτηρία της χρονιάς και ένα ευχαριστώ σε όσους έβαλαν πλάτη τα τελευταία χρόνια. Μιας χρονιάς που μπορεί να αποτελέσει βάση για την άνοδο στα σαλόνια Μια ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ στα σαλόνια, ίσως σημάνει και μια αναγέννηση του Νομού..
ΥΓ Για τον τελικό Κυπέλλου στο Στάδιο δεν γράφω τίποτα. Διάβασα τον ορισμό της διαιτητικής τετράδας, μα κυρίως την πρόσκληση της Ε.Π.Σ. Δεν σνομπάρω το θεσμό, απλά δεν είμαι φαν της ..περίστασης.
Δημήτρης Μαλισιώβας