Δημήτρης Μαλισιώβας: «Νέα ήττα για Μίτσελ, ο Κάμπαξης και η δυσφήμιση της Καρδίτσας» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Το ντέρμπυ της Τούμπας έδειξε πολλά πράγματα, μα κυρίως πως στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν υπάρχει μεγάλος προπονητής. Ένα πρωτάθλημα που κατά πολλούς παίζεται τα τελευταία είκοσι χρόνια έξω από τον ασβέστη..
'Ενα πρωτάθλημα που έχει τόσα πολλά εξωαγωνιστικά θέματα, που αναρωτιέμαι, αν πρέπει οι παράγοντες να επενδύουν σε προπονητικό staff ή σε υπεύθυνο διαιτησίας και λογογράφο...
Αφού ο Γεωργιάδης νίκησε κατά κράτος τον Μίτσελ με πέντε ημέρες εποπτεία της ομάδας, αυτό αποδεικνύει για πολλοστή φορά, πως στο ελληνικό πρωτάθλημα ελάχιστοι είναι οι προπονητές, που επηρεάζουν άμεσα μια ομάδα. Ο «μεγάλος» Στέφενς εκδιώχθηκε από τον ΠΑΟΚ, και ο άπειρος Γεωργιάδης νίκησε κατά κράτος τον Ισπανό. όπως έκανε την περασμένη Κυριακή ένας ακόμη άπειρος, ο Αναστασίου. Ο Μίτσελ λοιπόν με το πλούσιο υλικό έχασε και τα δυο ντέρμπυ από δυο άπειρους Έλληνες προπονητές, και αυτό είναι ένα γεγονός, που πρέπει να το αναλύσουν στον Πειραιά. Δικαιολογίες του τύπου «το μυαλό όλων είναι στη Γιουνάιτεντ», μόνο φθηνές μπορούν να εκληφθούν από το ποδοσφαιρικό κοινό. Η ουσία είναι, πως οι κόκκινοι έχασαν καθαρά και τα δυο σημαντικά παιχνίδια της σαιζόν.
Μετά το ντέρμπυ ακολούθησε το τρίτο ημίχρονο με τον Τάσο Κάκο στο προσκήνιο, αφού ΠΑΟΚ και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησαν το αγώνα των εντυπώσεων με τις ανακοινώσεις και τα non paper να πέφτουν βροχή. Όποια ομάδα έχει καλό λογογράφο κέρδισε και τις εντυπώσεις στα πάνελ των τηλεοπτικών εκπομπών της Κυριακής. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο δεν είναι η προσπάθεια των ομάδων να κερδίσουν τις εντυπώσεις, γιατί αυτές ως εταιρείες είναι κυνηγούν το κέρδος σε όλα τα επίπεδα, αλλά η δουλικότητα πολλών δημοσιογράφων να υπερασπιστούν την ομάδα τους λειτουργώντας ως προέκτασή των ομάδων -εταιρειών... Φαινόμενο καταδικαστέο και συνάμα λυπηρό για την ελληνική δημοσιογραφία το 2014.
Η αγωνιστική πιστοποίησε την καλή κατάσταση του Παναθηναικού, την κάκιστη του ΑΡΗ, τη σοβαρότητα των Ατρόμητου - Αστέρα Τρίπολης, και την αγωνιώδη προσπάθεια του ακέφαλου Απόλλωνα για τη σωτηρία. Οι ανατροπές και τα over του Λεβαδειακού, όπως αυτή με τον Παναιτωλικό ανήκουν σε ειδική κατηγορία, αφού πέραν των καλών παικτών που διαθέτει η ομάδα της Βοιωτίας, έχει πάντα και μια διαιτησία που γίνεται πρωτοσέλιδο..
Γιάννης Κάμπαξης εκ Ευβοίας, ο ρέφερυ της συνάντησης, για το οποίο ανακοίνωση δεν έβγαλε μόνο ο Παναιτωλικός, αλλά και η Ξάνθη, αναγκάζοντας τον Κομπότη να εκδώσει και αυτός ανακοίνωση!! Δεν θα σχολιάσω την αποβολή και το πέναλτυ του διαιτητή, αφού μόνο ο εφευρέτης Κύρος Γρανάζης θα μπορούσε να τα σφυρίξει, απλά θα θυμίσω πως ο Κάμπαξης είναι στα ονόματα στα οποία έχει συμπεριελάβει ο Κούγιας στις εκατοντάδες ανακοινώσεις του, μαζί με τους περίφημους Δημητρόπουλο - Αμπάρκιολη..
Το σκηνικό θα μύριζε μπαρούτι, αν η Ε.Π.Ο όριζε τον πρώτο ημιτελικό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -ΠΑΟΚ στις 12 Μάρτη, καθώς θα υπήρχε μεγάλη κινητοποίηση και πλούσιο ρεπορτάζ για το διαιτητή αυτού του αγώνα. Η Ομοσπονδία- σύμφωνα με τους ανθρώπους της -προτίμησε να εξυπηρετήσει το ελληνικό ποδόσφαιρο και τον Ολυμπιακό ενόψει της αναμέτρησης με τη Μάντσεστερ, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρει νέο πεδίο αντιπαράθεσης μαζί της. Βέβαια η αλήθεια είναι, πως οι Θεσσαλονικείς ξύπνησαν αργά, αφού δεν το είχαν ζητήσει εγγράφως νωρίς, αλλά κατόπιν εορτής, δηλαδή μετά το ντέρμπυ των αιωνίων, όταν και μυρίστηκαν τιμωρία του Καραισκάκης..
ΥΓ Αφού η Αναγέννηση δεν καθάρισε στο πρώτο ημίχρονο το ντέρμπυ με τη συμπαθή κωμόπολη του Αιγινίου, έμεινε στην ισοπαλία. Τα play off βέβαια δεν χάθηκαν, αντίθετα αν κερδηθούν στο νήμα, θα διαμορφώσουν χαρακτήρα πρωταθλητισμού, που θα χρειαστεί στην επόμενη χρονιά, αφού αυτή φαντάζει ως απίθανη να συμβεί το θαύμα. Μπράβο στους συνδέσμους φιλάθλων για την ανακοίνωση κάλεσμα προ του αγώνος, και μπράβο στον κόσμο που γέμισε την εξέδρα σε ένα ματς υπο βροχή, όμως η εικόνα με την καταραμένη, όπως εξελίσσεται άδεια απέναντι εξέδρα, αποτελεί τη μεγαλύτερη δυσφήμιση της πόλης.
Δημήτρης Μαλισιώβας