"Δημήτριος (Μίμης) Παπαρούνας: Από τις μορφές του Ελληνικού Βόλεϊ" άρθρο του Μενέλαου Παπαδημητρίου
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Κι όμως τον ξεχάσαμε στην Αθλητική Ημερίδα στις εκδηλώσεις ΑΝΘΗΡΙΩΤΙΚΑ 2015.
Και δεν είπε κουβέντα. Έχει ήθος απαράμιλλο και για παράδειγμα ως άνθρωπος, το έχει από τη γέννα του, το είχε και ως αθλητής, το έχει και ως γιατρός!!!!
Ως Πρόεδρος του Συλλόγου Ανθηριωτών Αθήνας, εκ μέρους όλων του Δ.Σ και όλων των Φορέων του Χωριού μας ζητώ δημόσια συγγνώμη από βάθους καρδίας και νιώθω την υποχρέωση να αναφέρω, τιμώντας τον εκ των υστέρων, τις παρακάτω αράδες.
ΑΝΘΗΡΙΩΤΗΣ κατά Μάνα και Πατέρα, γιός της Όλγας και του Νικολάου (Νικάκη) Παπαρούνα.
Σπούδασε στην Οδοντιατρική Αθηνών και ασκεί το επάγγελμα ως σήμερα.
Παντρεύθηκε την Αικατερίνη Γκομόζια, οικονομολόγο και έχουν δυο παιδιά, το Νίκο και την Παναγιώτα(Νάγια).
Από τα μαθητικά του χρόνια ασχολήθηκε με τον αθλητισμό και ιδίως με το βόλεϋ στο οποίο και διέπρεψε!!!
Αγωνίσθηκε ως βασικός παίχτης στον ΕΣΠΕΡΟ το 1968-73 όταν η ομάδα αυτή ήταν στην Α΄Εθνική. Συμπαίχτες του τότε ο Γιάννης Λάϊος μετέπειτα αρχηγός της Εθνικής Ομάδας καθώς και οι Μάκης Μεϊντάνης, Διονύσης Σαμόλης, Λουκάς Παπαθανασόπουλος, Προκόπης Χαντζηϊωαννίδης κ.α.
Αγωνίσθηκε επίσης από το 1973 με απευθείας μεταγραφή στην ανατέλλουσα τότε δύναμη του Βόλευ, στον ΕΘΝΙΚΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, ακολουθώντας το ΝΗΡΕΑ και αγωνίσθηκε για εννιά (9) ολόκληρα χρόνια.
Τότε ο ΕΘΝΙΚΟΣ, βασισμένος στο δυνατό και μονιασμένο έμψυχο υλικό - ανάμεσά τους και ο γιατρός ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ βασικό στέλεχος και με ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του- ανέβηκε δίχως ήττα δυο κατηγορίες σε δυο περιόδους
Από την Α΄ κατηγορία ανήλθε στη Β΄ Εθνική και ακολούθως πρωταθλήτρια ανέβηκε στην Α΄ Εθνική στο κλάμπ των μεγάλων.
Στον ΕΘΝΙΚΟ, με αρχηγό - προπονητή τον Καβαλλιεράκη και έφορο το Χρόνη Χαδιάρη, είχε συμπαίχτες τους Ανδρέα Λοράντο, Ευάγγελο Πετρούνια, Δημήτρη Σκουτελάκο, Θεοτόκη Μανουσαρίδη, Νικόλαο Διάκο, Νικ. Ζερίκη, Λ. Δαλαρούγκα, Γρηγόρη Μπαμπούνη, Δημ. Βουλγαράκη, Ιωάννη Ραπτάκη, Βασ. Λαζαρίδη.
Το 1970 -1971 ήταν μέλος της Προεθνικής Ομάδας Βόλευ Νέων με προπονητή το Βούλγαρο Ζαχάριεφ!!!
Την αθλητική του καριέρα έκλεισε στον ΠΑΝΙΩΝΙΟ όπου και έπαιξε από το 1983 ως το 1985.
Αν και γεννήθηκε στην Αθήνα, ο έρωτάς του είναι το Χωριό μας, το ΑΝΘΗΡΟ αλλά και η όλη ΑΡΓΙΘΕΑ!!!
Αναπαλαίωσε το πατρικό τους σπίτι - πέτρινο και από τα πλέον παραδοσιακά- και κάθε εποχή δίνει το παρόν φέρνοντας μαζί του φίλες και φίλους από όλη την Ελλάδα και τον Κόσμο και φιλοξενώντας τους, δίνοντας έτσι ζωή και στο Χωριό!!!
Την ίδια αγάπη δείχνει και η σύζυγός του Κατερίνα και τα δυο τους παιδια!!!
Αγαπούν όλοι τους και το Σύλλογό μας, το Σύλλογο Ανθηριωτών Αθήνας Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, του οποίου είναι τακτικά μέλη και προσφέρουν στις κοινές προσπάθειες.
Ο γιός του ΝΙΚΟΛΑΣ, αρχιτέκτων μηχανικός με έφεση στην Παράδοση και τον Πολιτισμό, που ζει με την οικογένειά του στα Τρίκαλα, είναι και αυτός παρών στον Τόπο και αρρωγός άευρα στην προσπάθεια Ανακατασκευής της Γέφυρας ΚΟΡΑΚΟΥ και τη Διάσωση της ΚΟΥΛΙΑΣ έχοντας κάνει και σχετική ρεαλιστική πρόταση.
Αγαπητέ μας ΜΙΜΗ, τίμησες τον αθλητισμό και τιμήθηκες όταν μαχητικά και με άμιλλα αγωνιζόσουν στα Γήπεδα!!!
Τίμησες και την Ελλάδα με τη συμμετοχή σου στην ΠροΕθνική Ομάδα Νέων!!!
Δέξου την εκπρόθεσμη τιμή μας, ημών των Χωριανών σου!!!
Να είσαι πάντα καλά με την οικογένειά σου!!!
Πρόεδρος Συλλόγου Ανθηριωτών Αθήνας
"Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ"