Θέμης Λαμπρόπουλος: Όταν το ποδόσφαιρο περνά σε δεύτερη μοίρα...
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Φορταλέζα, κεντρικό προάστιο Aldeota, Παρασκευή ώρα 13:00 το μεσημέρι… Καθισμένος στο μπαλκόνι του διαμερίσματος που φιλοξενούμαι, χαλαρώνω ακούγοντας μουσική…
Ξαφνικά από το πουθενά ένας πυροβολισμός και κοιτάζοντας προς τα έξω, έκπληκτος βιώνω σκηνές καταδίωξης κάποιου ληστή που με το όπλο στο χέρι προσπαθεί να κρατήσει σε απόσταση τους αστυνομικούς που τον ακολουθούν κατά πόδας… Από την απέναντι πλευρά του δρόμου, κάθετα, μπαίνει ένα περιπολικό και σε 30΄΄ ο τύπος κυκλώνεται από 10-15 αστυνομικούς που τον σημαδεύουν με τα πιστόλια τους…
Μη έχοντας άλλη επιλογή και προφανώς μη θέλοντας να ρισκάρει, τρομοκρατημένος πετάει το πιστόλι του και παραδίδεται. Χωρίς να προλάβει να φέρει αντίσταση τον σωριάζουν στο έδαφος και τον ακινητοποιούν κατάχαμα… Από τις γειτονικές πολυκατοικίες θαμώνες παρακολουθούν με κινητά και καταγράφουν το σκηνικό ενώ στην απέναντι πλευρά του δρόμου κάποιοι άλλοι παρακολουθούν σαν να μη συμβαίνει κάτι το ιδιαίτερο…
Βραζιλία, Ιούνιος 2014, στην ευρύτερη περιοχή του γηπέδου Castelao, που απέχει μόλις 15 λεπτά με το αυτοκίνητο, όπου εδώ θα διεξαχθεί ο αγώνας για την φάση των «16» μεταξύ του Μεξικού και της Ολλανδίας …μια σκληρή κοινωνική πραγματικότητα που δεν αλλάζει ούτε με το εορταστικό μενού ενός παγκοσμίου κυπέλλου, ούτε μαλακώνει με τα αυξημένα μέτρα ασφαλείας σε μια πολυσύχναστη εμπορική περιοχή της πόλης που κατοικείται κύρια από άτομα στρωμάτων οικονομικά ανεξάρτητων… Οι άνθρωποι εδώ έχουν μάθει να συμφιλιώνονται με το φόβο… Πρέπει όμως να είναι πάντα «σε ετοιμότητα» προετοιμασμένοι για παν ενδεχόμενο, έτοιμοι ν’ αντιδράσουν σε κάθε τι που μπορεί να συμβεί απρόσμενα προστατεύοντας τους εαυτούς τους, ειδικά όταν η αστυνομία είναι απούσα…
Αυτή τη φορά ήταν τουλάχιστον άμεσα παρούσα και ανταμείφτηκε στο τέλος με το αυθόρμητο χειροκρότημα των παρευρισκομένων. Όμως η πραγματικότητα στη Βραζιλία των 200.000.000 κατοίκων είναι μια άλλη καθώς η αξία της ανθρώπινης ζωής για κάποιους περνά σε δεύτερη μοίρα…
Έχοντας βιώσει από κοντινή απόσταση το τι μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή σε αυτή τη χώρα η διάθεση για ποδόσφαιρο κάποιες φορές πραγματικά περνάει σε δεύτερη μοίρα!
Τα λέμε σύντομα από το Ρεσίφε όπου ελπίζουμε η Ελληνική ομάδα να γράψει ιστορία…!
για το KarditsaLive.Net
Θέμης Λαμπρόπουλος
Τελευταία άρθρα από τον/την KarditsaLive.Net
- Super League: Το πρόγραμμα της πρεμιέρας 17-19 Αυγούστου
- ΔΕΔΔΗΕ: Ολιγόλεπτες διακοπές για να αποφευχθούν μεγαλύτερες βλάβες στο δίκτυο του νομού
- Ορκίστηκαν 3 πτυχιούχοι του Π.Σ. του Τμήματος Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (+Φωτο +Βίντεο)
- Πήραν πτυχίο 7 απόφοιτοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Διατροφής και Διαιτολογίας (+Φωτο +Βίντεο)
- 25 συμβασιούχους για τον καθαρισμό σχολικών μονάδων (σχ. έτους 2024-2025) θα προσλάβει ο Δήμος Παλαμά
- Δύσκολο πρόγραμμα για τον ΑΣΚ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Basket League - Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα
- Ορκωμοσία 22 πτυχιούχων του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου (+Φωτο +Βίντεο)
- Δήμος Καρδίτσας: Άρχισε το πολιτιστικό καλοκαίρι - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων
- Ορκίστηκαν 22 πτυχιούχοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων (+Φωτο +Βίντεο)
- Εμπορικός Σύλλογος Καρδίτσας: Επίκειται συνάντηση με το Δήμαρχο για τα προβλήματα από τις πεζοδρομήσεις στη Δημοτική Αγορά