Α1 ΕΣΚΑΘ: Δυσκολεύθηκε αλλά πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός Καρδίτσας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑΘ ολοκλήρωσε το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα του Ολυμπιακού Καρδίτσας υποδεχόμενη τον Γ.Σ. Αμπελώνα.
Η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε να κερδίσει ωστόσο υπήρχαν αρκετά απρόοπτα με τραυματισμούς στη διάρκεια του αγώνα που ανάβασαν το δείκτη δυσκολίας. Αρχικά ήταν ο Εκίζογλου Π. που τραυματίστηκε στο 3ο λεπτό πιθανόν με διάστρεμμα, ακολούθησε ο Αγγέλης Ντ. που θα πρέπει να γίνει μαγνητική για να φανεί το μέγεθος της ζημιάς και τελευταίος ο Χατζηγούλας που είχε αιμάτωμα από γονατιά. Αν στους τρεις προαναφερθέντες συνυπολογίσουμε και την απουσία του Γκαμπέτα με συμφωνία των δύο ομάδων καθώς προερχόταν από την ομάδα του Αμπελώνα τότε γίνεται αμέσως κατανοητό το πόσο δύσκολο ήταν το έργο του Ολυμπιακού.
Στα αγωνιστικά τώρα το πρώτο δεκάλεπτο της ομάδας της Καρδίτσας ήταν κακό με τον Αμπελώνα να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων. Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική με την άμυνα του Ολυμπιακού να "σφίγγει" εξασφαλίζοντας προβάδισμα στο ημίχρονο με 5 πόντους υπέρ.
Στο β΄μέρος ο Ολυμπιακός κατάφερε να έχει ένα μικρό προβάδισμα 3-7 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια, μη αποφεύγοντας ωστόσο το άγχος των τελευταίων δευτερολέπτων. Η νίκη ωστόσο κατέληξε στην ομάδα του Ολυμπιακού με τελικό αποτέλεσμα 64-61 και αναμφίβολα αυτό είναι που μετρά.
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 21-9, 14-16, 18-18
Για να δείτε αποτελέσματα και ρεπορτάζ των αγώνων του Σαββάτου, κάντε κλικ εδώ.