Α1 ΕΣΚΑΘ: Νίκη για τον Ήφαιστο - Ήττα στο φινάλε για Ολυμπιακό στην Ελασσόνα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων μας στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ και για την 6η αγωνιστική.
Θυμίζουμε ότι ο αγώνας του Κρόνου με τον Γ.Σ. Σοφάδες αναβλήθηκε λόγω του εξαιρετικά δυσάρεστου γεγονότος του θανάτου του προπονητή της ομάδας από τα Τρίκαλα το περασμένο Σάββατο.
Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ήφαιστος Καρδίτσας επικρατώντας στο κλειστό της Καρδίτσας του Σπάρτακου με 87-54. Η ομάδα της Καρδίτσας ήθελε πολύ τον συγκεκριμένο αγώνα και το έδειξε από την αρχή κλείνοντας το ημίχρονο με +14 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικό για τον Ήφαιστο που έφθασε την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους δίνοντας έτσι πρόσωρο τέλος στον αγώνα των δύο ομάδων.
Τα δεκάλεπτα: 26-15, 16-13, 27-10, 18-16
Αυτόχειρας ο Ολυμπιακός στο κλειστό της Ελασσόνας καθώς αν και προηγήθηκε με 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ηττηθεί από την γηπεδούχο ομάδα και ως αποτέλεσμα ενός κακού 4ου δεκαλέπτου.
Τα δεκάλεπτα: 21-10, 16-21, 5-17, 23-11.
Στο άλλο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε η ομάδα του Αστέρα είχε τον έλεγχο του αγώνα με την διαφορά να ανεβαίνει και πάνω από τους 20 πόντους. Τέλος, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας ο Γ.Σ. Φαρσάλων δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Αμπελώνα επικρατώντας με 82-48.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Αστέρας Λάρισας - Ίκαροι Τρικάλων 65-55
Γ.Σ. Ελασσόνας - Ολυμπιακός Καρδίτσας 65-59
Κρόνος Τρικάλων - Γ.Σ. Σοφάδες (αναβολή)
Γ.Σ. Φαρσάλων - Γ.Σ. Αμπελώνα 82-48
Ήφαιστος Καρδίτσας - Σπάρτακος Λάρισας 87-54
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Την Ελασσόνα αντιμετωπίζει την 7η αγωνιστική ο Γ.Σ. Σοφάδες επιστρέφοντας στις αγωνιστικές υποχρεώσεις ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί εντός τον Αστέρα. Τέλος, ο Ήφαιστος θα αγωνιστεί στα Τρίκαλα με αντιπάλους τους Ίκαρους.
Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Σοφάδες - Γ.Σ. Ελασσόνας
Ολυμπιακός Καρδίτσας - Αστέρας Λάρισας
Σπάρτακος Λάρισας - Γ.Σ.Φαρσάλων
Γ.Σ. Αμπελώνα - Κρόνος Τρικάλων
Ίκαροι Τρικάλων - Ήφαιστος Καρδίτσας