Α1 ΕΣΚΑΘ: Το απόλυτο για τις ομάδες μας - Όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Με νίκη του Γ.Σ. Σοφάδων ξεκίνησε χρονικά η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ.
Η ομάδα των Γυμναστικού Σοφάδων πέρασε εύκολα από τον Αμπελώνα καθώς δεν απειλήθηκε σε κάνενα σημείο του αγώνα η διαφορά πόντων που άρχισε να "χτίζει" από το πρώτο δεκάλεπτο. Να σημειώσουμε ότι για την Σοφαδίτικη ομάδα απουσίαζαν λόγω τραυματισμών Κόγιας και Ψυχογιός οι οποίοι και αναμένεται να επιστρέψουν σε 2-3 εβδομάδες.
Τα δεκάλεπτα: 11-19, 15-20, 23-16, 9-17
Την πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία πανηγύρισε ο Ήφαιστος που επικράτησε του Αστέρα Λάρισας με 69-55. Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε ζεστά και προηγήθηκε με 12 πόντους στα πρώτα λεπτά του αγώνα ωστόσο η επιθετική ρέντα του Ηφαίστου και η καλή άμυνα οδήγησαν την ομάδα της Καρδίτσας σε ένα σερί 62-27 ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που της έδωσε και τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 23-12, 22-11, 7-16
Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε επί του Σπάρτακου ο Ολυμπιακός Καρδίτσας, χωρίς όμως να πιάσει σπουδαία απόδοση. Χατζηγούλας και Εκίζογλου Π. ήταν επηρεασμένοι από τους τραυματισμούς στο προηγούμενο παιχνίδι ενώ και ο Σπάρτακος παρουσιάστηκε καλύτερος σε σχέση με τα παιχνίδια που προηγήθηκαν σε κύπελλο και πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα χωρίς όμως να μπορεί να φτιάξει μια διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι "ερυθρόλευκοι" βελτίωσαν την επίθεσή τους αλλά και την άμυνα και έφθασαν τελικά στη νίκη με 56-68.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 14-13, 16-14, 10-20
Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες η ομάδα του Γ.Σ.Φαρσάλων επιβλήθηκε της Ελασσόνας με 75-55 και έκανε το δύο στα δύο. Ντέρμπι με τα όλα του στο Ίκαροι - Κρόνος με τους τυπικά γηπεδούχους Ικάρους να επικρατούν με 67-64.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Αμπελώνα - Γ.Σ. Σοφάδες 56-72
Γ.Σ.Φαρσάλων - Γ.Σ. Ελασσόνας 75-55
Ήφαιστος Καρδίτσας - Αστέρας Λάρισας 69-55
Ίκαροι Τρικάλων - Κρόνος Τρικάλων 67-64
Σπάρτακος Λάρισας - Ολυμπιακός Καρδίτσας 56-68
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Ώρα για το πρώτο τοπικό ντέρμπι στην Α1 ΕΣΚΑΘ για τις ομάδες του νομού μας, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται ως τυπικά γηπεδούχος τον Ήφαιστο. Το νεοφώτιστο Σπάρτακο φιλοξενεί ο Γ.Σ. Σοφάδες στο κλειστό των Σοφάδων.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Σοφάδες - Σπάρτακος Λάρισας
Ολυμπιακός Καρδίτσας - Ήφαιστος Καρδίτσας
Αστέρας Λάρισας - Γ.Σ.Φαρσάλων
Γ.Σ. Ελασσόνας - Κρόνος Τρικάλων
Ίκαροι Τρικάλων - Γ.Σ. Αμπελώνα