Αποχώρησε από το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής η Μεταμόρφωση Βόλου
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Εκτός πρωταθλήματος Γ' Εθνικής τίθεται η ομάδα της Μεταμόρφωσης Βόλου με δική της πρωτοβουλία καθώς δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις οικονομικές απαιτήσεις του πρωταθλήματος.
Η αποχώρησή της έγινε γνωστή με επιστολή της Ε.Ο.Κ. που με την σειρά της γνωστοποιεί ότι θα υποβιβαστεί δύο κατηγορίες και θα ξεκινήσει με -1 βαθμούς τη σεζόν 2016-2017. Παράλληλα γίνεται γνωστό ότι οι δύο αγώνες που έδωσε τις δύο πρώτες αγωνιστικές δεν θα ληφθούν υπόψιν με κερδισμένο το Μακεδονικό που είχε ηττηθεί στο Βόλο.
Η ομάδα του Α.Σ.Κ. θα αντιμετώπιζε την ομάδα της Μεταμόρφωσης στις 29 Νοεμβρίου για την 8η αγωνιστική, ενώ τώρα θα έχει ρεπό.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της Ε.Ο.Κ.:
Σας ενημερώνουμε ότι, το Σωματείο ΑΟ Μεταμόρφωση Βόλου, με έγγραφο του, αποχώρησε από το Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών
για την αγωνιστική περίοδο 2015 – 2016, σύμφωνα με το άρθρο 7 της Ειδικής Προκήρυξης της κατηγορίας και το άρθρο 47 παρ. 2 των κανονισμών υποβιβάζεται δύο Κατηγορίες και υφίσταται μείωση ενός (1) βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα του Πρωταθλήματος που θα συμμετέχει την αγωνιστική περίοδο 2016 – 2017.
Σύμφωνα με το άρθρο 12 της Ειδικής Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Κατηγορίας ανδρών και λόγω του ότι η αποχώρηση του σωματείου ΑΟ Μεταμόρφωση Β. έγινε στην 3η αγωνιστική του Α’ γύρου τα αποτελέσματα της 1ης και 2ης αγωνιστικής δεν λαμβάνονται υπόψη στη διαμόρφωση του γενικού βαθμολογικού πίνακα της περιόδου. Το πρόγραμμα των αγώνων διαμορφώνεται έχοντας ρεπό το Σωματείο που είχε προγραμματιστεί να αγωνίζεται με την Μεταμόρφωση Βόλου.