Επελαύνει ο ΑΣΚ, νίκησε 82-60 και τον Γ.Σ. Σιάτιστας (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Το εξ αναβολής παιχνίδι ανάμεσα σε Α.Σ. Καρδίτσας και Σιάτιστα πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στο κλειστό της πόλης μας με την ομάδα του Α.Σ.Κ. να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην έδρα της.
Δεύτερη νίκη πέτυχε ο ΑΣΚ και μάλιστα με 22 πόντους διαφορά, καθώς επικράτησε στο κλειστό της Καρδίτσας, με 82-60 του Γ.Σ. Σιάτιστα.
Οι κυανόλευκοι πήραν διαφορά 14 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (28-14) και, στην ουσία, αυτή η διαφορά στάθηκε αρκετή για να πάρουν το ματς.
Δείτε Βίντεο του KarditsaLive.Net από τον αγώνα και δηλώσεις:
Πιο αναλυτικά οι παίκτες του κ. Φόρου μπήκαν με ενθουσιασμό στο0 παιχνίδι και υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους να τους παρακολουθούν στο σκορ από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Από τη στιγμή που η διαφορά έγινε διψήφια δεν έπεσε ποτέ κάτω από δέκα πόντους. Ακόμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν το χειρότερο του ΑΣΚ (12-13), η ομάδα της Καρδίτσας δεν έδωσε δικαίωμα αμφισβήτησης της κυριαρχίας της.
Σ’ αυτό το κακό δεκάλεπτο, που είχε κολλήσει στους 32 πόντος την πήρε από το χέρι ο play maker της, ο Γεωργίου και με οκτώ συνεχόμενους πόντους διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ανωτερότητα του ΑΣΚ έγινε και αποτελεσματική. Με πολύ πίεση σε όλο το γήπεδο και με παγίδες στον αντίπαλο play maker, είχε κλεψίματα, αιφνιδιασμούς και πολλούς εύκολους πόντος φθάνοντας την διαφορά μέχρι και στους 20 πόντους(59-39).
Οι φιλοξενούμενοι σ’ αυτό το δεκάλεπτο ξεκίνησαν με ένα 3-0 αλλά πριν προλάβουν να πιστέψουν ότι μπορούν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση ήρθε ένα 9-0 από τον ΑΣΚ που ξεμπλόκαρε τους παίκτες του και η συνέχεια του παιχνιδιού έγινε τυπική διαδικασία.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δεκάλεπτο δοκιμών από τους δύο προπονητές καθώς χρησιμοποίησαν όλους τους τους παίκτες. Στο διάρκειά του πάντως η διαφορά έφθασε και τους 26 πόντους.
Συμπερασματικά είχαμε μια εύκολη επικράτηση για τον ΑΣΚ που ήταν μια κλάση ανώτερος από τον αντίπαλό του. Η ομάδα της Καρδίτσας, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει, ρολάρει ικανοποιητικά και δίνει δικαίωμα στον κόσμο, πού σπεύδει στο κλειστό και τη στηρίζει, να ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια.
Πάντως τόσο ο κ. Φόρος όσο και ο Ν. Αντωνίου, που έκαναν δηλώσεις στην κάμερα του karditsalive.net, κράτησαν χαμηλά τους τόνους και μίλησαν ότι η ομάδα βλέπει παιχνίδι με παιχνίδι τον μαραθώνιο του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 12-13(ημίχρονο 40-27), 23-16, 19-17 (82-60 τελικό)
Οι συνθέσεις και οι πόντοι:
ΑΣΚ (Φόρος): Δεσπούλης4, Πανάρας 13, Γεωργίου 14 (3 τρ.), Τσιαμούρας 13 (1 τρ.), Βούλγαρης 4, Κατσαρός, Πασσάς 6, Καμαριώτης 18 (1 τρ.), Ζωϊτσάκος 5 (1 τρ.), Αντωνίου 2, Θέος, Κουρέπης 3
Γ.Σ. Σιάτιστα (Μπαρτζιώκας): Γεωργανάς 7 (1 τρ.), Κοσμίδης, Γράβας, Ρέππας Χ. 16 (2 τρ.), Παπαθωμάς 3, Ρέππας Ν. 14 (1 τρ.), Καρακουλάκης, Εμμανουήλ, Κουζιώνης, Σερέφας 2, Τσιαούσας 11, Καλαμπούκας 7
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .