Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Με τη συμμετοχή του Γ.Σ. Σοφάδες το φετινό Final 4 της ΕΣΚΑΘ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Τους προημιτελικούς του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου με την ομάδα του Γ.Σ. Σοφάδες να καταφέρνει να πάρει την πρόκριση στο Final 4.
Η Σοφαδίτικη ομάδα δεν δυσκολεύθηκε να πάρει το εισιτήριο για την τελική φάση βάζοντας τις βάσεις από το πρώτο δεκάλεπτο όπου και ξέφυγε με 17 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 28-11, 46-25, 63-39, 73-62.
Στους άλλους αγώνες είχαμε τους γηπεδούχους επίσης να κερδίζουν και να προκρίνονται στο Final 4 που θα διεξαχθεί στο Βόλο 2-3 Ιανουαρίου 2016. Θα πρέπει να σημειώσουμε ωστόσο ότι ο αγώνας της Νίκης με τον Εθνικό Λάρισας δεν πραγματοποιήθηκε καθώς η ομάδα της Λάρισας προτίμησε να αποσυρθεί από το θεσμό ως ένδειξη διαμαρτυρίας προς την ΕΣΚΑΘ για μη δικαίωσή της στον αγώνα πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό Βόλου που προηγήθηκε όπου όπως υποστηρίζουν οι "ερυθρόλευκοι" χρησιμοποίησαν παίκτη που δεν ήταν στο φύλλο αγώνα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Γ.Σ. Βόλου - Νίκαια 76-59
Γ.Σ. Νίκη - Εθνικός Λάρισας 20-0 α.α.
Γ.Σ. Σοφάδες - Καλαμπάκα 73-62
Γ.Σ. Φαρσάλων - Κρόνος Τρικάλων 77-52