"Πέταξε" προς την άνοδο ο Αετός Αγ. Θεοδώρου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Άλλο ένα ξεκούραστο απόγευμα για τον πρωτοπόρο Αετό Αγ. Θεοδώρου που επιβλήθηκε εύκολα της Πτελοπούλας με 5-1 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε εμβόλιμα για τον 2ο όμιλο της Β' Ερασιτεχνικής Καρδίτσας το απόγευμα της Τρίτης 6 Μαρτίου.
Η ομάδα του Αετού με την νίκη αυτή αποσπάστηκε κατά πέντε βαθμούς από την 2η βαθμολογικά Μυρίνη που γνώρισε την ήττα στην έδρα του Διαγόρα ενώ και ο Ηρακλής Καρδιτσομαγούλας ηττήθηκε στην Άμπελο και έμεινε πλέον έξι βαθμούς μακρυά από την κορυφή.
Στην εύκολη νίκη του Αετού, που αγωνίστηκε και με πολλές αλλαγές, σκόραραν οι: Αλεξίου, Νταρακλίτσας Γιώργος, Γεωργίεφ (3-0 ημίχρονο), Πέτρου Θ. και Ακρίβος Π.
Στον Διαγόρα κατέληξε το ένα από τα δύο δυνατά παιχνίδια της ημέρας. Οι γηπεδούχοι με δύο γρήγορα γκολ στο 20λεπτό με τους Τάντο Γ. και Μπαλάφα Γ. κατάφεραν και πήραν τους τρεις βαθμούς κάνοντας ένα δώρο στον Αετό Αγ. Θεοδώρου. Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αχ. Μπαλάφα με δεύτερη κίτρινη αλλά και πάλι η Μυρίνη δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω και να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα.
Με τον Κωστόπουλο σκόρερ η ομάδα του Άρη Φίλιας πήρε το "διπλό" από το πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Φυλακτή.
Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής "Θαλάσσιος Κόσμος":
Ακαδημία Ελπίδες Καρδίτσας - Α.Σ.Νεφέλη Καλλιθήρου 1-3
Α.Ο. Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Σ. Ατρόμητος Πτελοπούλας 5-1
Α.Σ. Άρης Καρδίτσας - Α.Ε. Δάφνης 1-1
Α.Ο. Διαγόρας Αμπελικού - Α.Ο. Μυρίνης 2-0
Α.Ο. Φυλακτής - Α.Σ. Άρης Φίλιας 0-1
Π.Ο. Δόξα Αμπέλου - Α.Ο. Ηρακλής Καρδιτσομαγούλας 1-0
Α.Σ. Κένταυρος Ανάβρας - Α.Ο. Αετός Καλλιφωνίου 1-1
Στην τελική ευθεία μπαίνει το πρωτάθλημα με άλλες έξι αγωνιστικές να υπολείπονται για το φινάλε.
Το 2ο εκ' των τριών συνεχόμενων αγώνων στην έδρα του θα δώσει ο Αετός Αγ. Θεοδώρου απέναντι σε ένα αντίπαλο αδιάφορο βαθμολογικά ενώ ντέρμπι κορυφής είναι ο αγώνας ανάμεσα σε Μυρίνη και Ηρακλή Καρδ/γούλας με τον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων να μένει στη "λευκή" ισοπαλία.
Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ο. Φυλακτής
Α.Σ. Ατρόμητος Πτελοπούλας - Α.Ε. Δάφνης
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Α.Σ. Άρης Καρδίτσας
Α.Ο. Αετός Καλλιφωνίου - Α.Σ. Άρης Φίλιας
Α.Ο. Διαγόρας Αμπελικού - Ακαδημία Ελπίδες Καρδίτσας
Π.Ο. Δόξα Αμπέλου - Α.Σ. Κένταυρος Ανάβρας
Α.Ο. Μυρίνης - Α.Ο. Ηρακλής Καρδιτσομαγούλας