Α.ΠΟ.Κ.: Λύτρωση στο τέλος Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Εύκολα παιχνίδια ή εκ των προτέρων κερδισμένα, δεν υπάρχουν. Τουλάχιστον για την ομάδα μας, που κέρδισε με αγχωτικό τρόπο, αλλά με το σπαθί της, τον Απόλλωνα Αρτεσιανού.
Όσοι σε αυτό το στάδιο του πρωταθλήματος περιμένουν κάτι διαφορετικό, να βάλουν Otesport και να δουν Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Μπάγερν. Επίσης, πρέπει όλοι κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουν (και να αναγνωρίσουν) τι άθλο έχει επιτύχει η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Καρδίτσας φέτος.
Μην τρελαινόμαστε, λοιπόν. Και μην απαιτούμε σε κάθε παιχνίδι η ΑΠΟΚ να βάζει στο τέρμα τον αντίπαλο. Πόσο μάλλον όταν έχει φτάσει στο σημείο να παίζει κυρίως με παιδιά από το παιδικό που στέκονται και με το παραπάνω αντάξιοι στις απαιτήσεις της πρώτης ομάδας και με τα υπόλοιπα παιδιά να υπερβάλλουν εαυτούς.
Στα του αγώνα τώρα η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πολύ καθαρή: Βιαστικές επιλογές, αργή ανάπτυξη, λάθος πάσες, ήταν κάποια από τα χαρακτηριστικά της εμφάνισης της ΑΠΟΚ στο α΄ μέρος, έστω κι αν στα μετόπισθεν δεν υπήρχε καμία απειλή. Όσο όμως δεν έμπαινε το γκολ, τόσο οι αντίπαλοι αποκτούσαν το δικαίωμα να πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να πάρουν κάτι από το ματς, με το άγχος και την πίεση να έχει μεταφερθεί στην ομάδα μας. Κάπως έτσι λοιπόν, πήγαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο 0-0 .
Στο δεύτερο ημίχρονο η αντίπαλός μας είχε την κατοχή και γυρνούσε σωστά την μπάλα, από την πλευρά της η ομάδα μας έκανε παιχνίδι υπομονής και ήλπιζε σε κάποια κόντρα να βρει το γκολ. Σε θέση άμυνας την περισσότερη ώρα, περάσαμε δυο-τρεις επικίνδυνες καταστάσεις. Το παιχνίδι ισορροπούσε σε λεπτή γραμμή και το γκολ ήρθε για την ομάδα μας τελικά στο 90′, με κεφαλιά του Παπαδημητρίου έπειτα από σέντρα ακριβείας του Καρατζιά, να καταλήγει γλυκά στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα και να μας φτιάχνει την Κυριακή.
Όπως και να ‘χει, κρατάμε τους τρεις βαθμούς, που κατακτήθηκαν σε ένα ιδιαίτερο γήπεδο και έχοντας πολλές αδυναμίες λόγω κούρασης των παιδιών που μετέχουν στους αγώνες του παιδικού αλλά και λόγω ξενυχτιού από το χορό της ομάδας μας το προηγούμενο βράδυ.
Επόμενος αντίπαλος, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, η Α.Ε. Μενελαϊδας εκτός έδρας στο μακρινό αλλά φιλόξενο Σμόκοβο (Κυριακή 23/2, 15:00).
Α.ΠΟ.Κ.: Νταφόπουλος, Γεωργίου, Μηλίτσης, Συρόπουλος, Καρατώλος, Αντωνίου Βικ. (45΄ Σαλιαράκης), Φυτιλής (c,) Καρατζιάς Παραθύρας, Μηλαράς (70΄ Αντωνίου Κων.), Παπαδημητρίου.