Επεισοδιακή αναμέτρηση στα Καλογριανά - Στην «τετράδα» η Μυρίνη (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Επεισοδιακή αναμέτρηση χωρίς νικητή και με δύο διακοπές είχαμε στα Καλογριανά με τον Πάμισσο να αγωνίζεται με το Προάστιο ενώ μεγάλη νίκη πήρε η Μυρίνη επί του Απόλλωνα και επέστρεψε στην τετράδα της κορυφής μετά από επτά αγωνιστικές.
Άλλη μια νίκη πρόσθεσε ο Ατρόμητος Παλαμά στη Μητρόπολη και πλέον φαίνεται να είναι αγκαλιά με το απόλυτο πλεονέκτημα στα play off.
Σε "λευκή" ισοπαλία υποχρεώθηκε ο Διγενής από τον Ηρακλή ενώ ισοπαλία αλλά με γκολ είχαμε και στην αναμέτρηση της Πασχαλίτσας με το Λεοντάρι. Σημαντικές νίκες που τους δίνουν αέρα από τα play out πέτυχαν Καρποχώρι και Εθνικός ενώ για τον ίδιο στόχο ο Αστέρας νίκησε στην έδρα του Ηφαίστου και διατηρήθηκε επίσης δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη.
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Πασχαλίτσας - Α.Ε. Λεoνταρίου 1-1
Α.Σ Διγενής Αρτεσιανού - Ηρακλής Σοφάδων 0-0
Α.Σ Ήφαιστος - Α.Ο. Αστέρας 2-3
Α.Ε Καρποχωρίου - Hρακλής Καρδ/λας 2-0
Α.Ο. Μυρίνης - Απόλλων Μακρυχωρίου 2-0
Δόξα Μητρόπολης - Aτρόμητος Παλαμά 0-2
Eθνικός Καρδίτσας - Α.Ο. Eλπίδα Αγ. Γεωργίου 3-0
Πάμισσος Καλογραιανών - Α.Ο. Σελλάνων 1-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των σημερινών αναμετρήσεων:
Με δύο γκολ στα πρώτα 15' ο Ατρόμητος πέρασε πανηγυρικά από την Μητρόπολη και δύσκολα μπορεί να απειληθεί πλέον για την κατάκτηση της 1ης θέσης. Τα γκολ ο Κυριακόπουλος και Γάτσιος.
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των Καλογριανών με το Προάστιο, αγώνας που συνοδεύθηκε από ημίωρη διακοπή σε δύο χρονικά διαστήματα. Το 1-0 για τον Πάμισσο έκανε στο 14' ο Οικονόμου και η απάντηση ήρθε περί το 80' από την "άσπρη" βούλα με πέναλτι του Παπανικολάου. Η αναμέτρηση διακόπηκε δύο φορές, μία στο 67' όταν βγήκε 2η κίτρινη στον Τσαπράζη της γηπεδούχου αλλά και στην φάση του πέναλτι. Παράπονα διαιτητικά εκφράστηκαν στο KarditsaLive.Net από την διοίκηση της γηπεδούχου για τις δύο προαναφερόμενες φάσεις ενώ με ενδιαφέρον αναμένεται το φύλλο αγώνα που θα συντάξει ο διαιτητής της αναμέτρησης.
Για τα καλά πήρε τα πάνω της η περσινή πρωταθλήτρια αφού μετά την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου στα μισά της εβδομάδας που διανύσαμε, σήμερα κέρδισε τον Απόλλωνα και μπήκε γερά στην υπόθεση play off. Το 1-0 έγινε από τον Ρόβα στο 41' με σουτ εκτός περιοχής και το 2-0 στο 50' με κεφαλιά του Μερεντίτη.
Ευκαιρίες πολλές είχε ο Διγενής, κυρίως στο β' ημίχρονο όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ στη "λευκή" ισοπαλία με τον Ηρακλή Σοφάδων.
Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι Πασχαλίτσας με Λεοντάρι αφού το γκολ του Μαντέλα στο 53' για τους γηπεδούχους βρήκε απάντηση στο 61' από τον Κουτρούλια. Έτσι η Πασχαλίτσα έμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης ενώ το Λεοντάρι δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο τον Διγενή.
2-0 νίκη για το Καρποχώρι επί του Ηρακλή Καρδ/λας με τους γηπεδούχους να παίρνουν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τα γκολ ο Ζάγγος Β. στο 59' και ο Χανής στο 72'.
Τα ίδια ισχύουν και για τον Εθνικό που νίκησε με 3-0 τον Άγιο Γεώργιο εξασφαλίζοντας κατά μεγάλο βαθμό την συμμετοχή και τη νέα σεζόν στην κατηγορία. Ο Μπαντής στο 14' άνοιξε το σκορ και ακολούθησαν ο Φουντούνας στο 40' και ο Μανασής στο 58'.
Ίσως η πιο συναρπαστική (αγωνιστικά) αναμέτρηση της ημέρας έγινε ανάμεσα σε Ήφαιστο και Αστέρα με αμφότερες τις ομάδες να θέλουν τη νίκη. Ο Ήφαιστος προηγήθηκε στο 18' με τον Μητσικώστα, σκορ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο τελευταίο 20λεπτο ωστόσο ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές και τον Αστέρα να φεύγει νικητής. Το 1-1 έκανε στο 71' ο Μάττας και την ανατροπή στο 80' ο Ντόβας. Ο Ήφαιστος απάντησε στο 83' με τον Καλυβιώτη για να έρθει στο 89' ο Μιχάλης να γράψει το τελικό 2-3.
Με ομάδες που κυνηγούν την σωτηρία αγωνίζονται την ερχόμενη αγωνιστική Προάστιο και Απ. Μακρυχωρίου (εντός), Διγενής και Μυρίνη (εκτός) ενώ με ομάδες που θέλουν λίγους ακόμα βαθμούς για να ξεφύγουν οριστικά από τα play out αγωνίζονται στις έδρες τους ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ατρόμητος και τα Καλογριανά.
Κρίσιμη αναμέτρηση για την αποφυγή των play out γίνεται ανάμεσα σε Αστέρα και Πασχαλίτσα με την φιλοξενούμενη να "κουβαλά" το 1-0 υπέρ της από τον πρώτο γύρο.
Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Λεoνταρίου - Ηρακλής Σοφάδων
Α.Ο. Αστέρας - Α.Ε. Πασχαλίτσας
Hρακλής Καρδ/λας - Α.Σ Διγενής Αρτεσιανού
Απόλλων Μακρυχωρίου - Α.Σ Ήφαιστος
Aτρόμητος Παλαμά - Α.Ε Καρποχωρίου
Α.Ο. Eλπίδα Αγ. Γεωργίου - Α.Ο. Μυρίνης
Α.Ο. Σελλάνων - Δόξα Μητρόπολης
Πάμισσος Καλογραιανών - Eθνικός Καρδίτσας