Επεισοδιακό πέρασμα του Καππαδοκικού από την Κρανιά - Ισοπαλίες για Ταυρωπό και Αετό (Ρεπορτάζ)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Σε μια στείρα από γκολ αγωνιστική για την Α1 με 12 γκολ συνολικά και πέντε ισοπαλίες το Καππαδοκικό ήταν αυτό που χαμογέλασε παιρνώντας δια "πυρός και σιδήρου" από την Κρανιά σε ένα επεισοδιακό αγώνα.
Την ίδια ώρα ο Ταυρωπός έμενε στο 1-1 στον Πρόδρομο, σε ένα αγώνα που επίσης είχε κάποια "φωνήεντα" μετά την λήξη του όπως στην "λευκή" ισοπαλία έμενε και ο Αετός στην Κυψέλη.
Αύξησε την διαφορά από τον 6ο βαθμολογικά Προδρομιακό το Αμπελικό με την νίκη του επί της Δόξας Αμπέλου ενώ μεγάλο διπλό πήρε ο Σώκρατες στην Κρύα Βρύση πιάνοντας τους γηπεδούχους στους 30 βαθμούς και βάζοντάς τους οριακά στα play out.
Βαθμό κατέκτησαν Φίλια και Αγία Τριάδα συνεχίζοντας έτσι την προσπάθεια να σώσουν την κατηγορία.
Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:
Δόξα Mασχολουρίου - Άρης Φίλιας 1-1
Δόξα Aγ. Τριάδας - Kαραϊσκάκης Μαυρομ. 0-0
Α.Ο. Kυψέλη - Αετός Αγ. Θεοδώρου 0-0
Α.Ο. Κρανέας - Α.Ε. Καππαδοκικού 0-1
Α.Ο. Προδρομιακός - Α.Ο. Ταυρωπός 1-1
Α.Ο. Ασπίδα - Α.Σ Σώκρατες 0-3
Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού - Δόξα Αμπέλου 2-0
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ο. Αγναντερού 1-1
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των αναμετρήσεων:
Δεν κατάφερε να περάσει από τον Πρόδρομο ο Ταυρωπός αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Κυριτσά στο 25'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 75' με αυτογκόλ του Σίμου που "κάρφωσε" με κεφαλιά την ομάδα του να πάρουν ένα βαθμό από μια δύσκολη εξ αρχής αναμέτρηση. Στο 81' ο σκόρερ του Ταυρωπού αντίκρισε την κόκκινη.
Ένα γκολ του Ραμαντάνη Β. στο 30' έδωσε τη νίκη στο Καππαδοκικό και έφερε την γηπεδούχο Κρανιά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ωστόσο στον αγώνα είχαμε επεισόδια καθώς όπως αναφέρει ο διαιτητής του αγώνα στο Φ.Α. της αναμέτρησης, υπήρξε είσοδος φιλάθλου της Κρανιάς στον αγωνιστικό χώρο που έκανε χειρονομία στον διαιτητή της αναμέτρησης ενώ χειροδίκησε εναντίον του α' βοηθού διαιτητή. Στην αναμέτρηση υπήρξε διακοπή για διάστημα περίπου 15' και αφού στο χώρο παρέστη η αστυνομία και ο βοηθός διαιτητή συγκατάθεσε να ξεκινήσει εκ νέου η αναμέτρηση, ο αγώνας ολοκληρώθηκε τελικά με την νίκη του Καππαδοκικού. Η συνέχεια θα δοθεί στην Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Καρδίτσας όπου και θα πρέπει να απολογηθεί η γηπεδούχος ομάδα.
Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Κυψέλης με τον Αετό με τις δύο ομάδες να διατηρούν την μεταξύ τους βαθμολογική διαφορά στους 8 βαθμούς.
Ο Ανυφαντής άνοιξε το σκορ για τον Διαγόρα στο 27' και ο Κωστόπουλος στο 60' "κλείδωσε" τη νίκη για τον Αμπελικό απέναντι στην Άμπελο.
Έδαφος για την είσοδο στα play off έχασε το Μασχολούρι στην αναμέτρηση με τον Άρη Φίλιας, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να πέρνουν ένα βαθμό που τους βγάζει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Σταμούλης στο 62' άνοιξε το σκορ για την Δόξα όμως στο 77' ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 που και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.
Στο γήπεδο της Μαραθέας όπου εξέτισε την δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας της η Αγία Τριάδα έμεινε στο 0-0 με το Μαυρομμάτι.
Ισόπαλοι ήταν πριν τον αγώνα, το ίδιο παρέμειναν και μετά την λήξη του Μουζάκι και Αγνατερό που συναντήθηκαν στην έδρα της πρώτης. Ο Κίσσας Ηλ. στο 54' έκανε το 1-0 για την γηπεδούχο όμως το Αγναντερό κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90' με γκολ του Γιαννόπουλου αν και αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 60'.
Το σκορ την ημέρας πέτυχε ο Σώκρατες στην Κρύα Βρύση δίνοντας νέο ενδαφέρον στην μάχη για την αποφυγής των play out καθώς έως και έξι ομάδες εμπλέκονται στο σενάριο αποφυγής της 12ης θέσης που οδηγεί στα play out. Ο Ντέμος στο 11' έκανε το 0-1 για τον Σώκρατες ενώ οι γηπεδούχοι απώλεσαν πέναλτι (αποκρούσθηκε) για να φέρουν ξανά τον αγώνα στα ίσα πριν το ημίχρονο. Έτσι στο 65' ο Νασιάκος από τα "11 βήματα" έγραψε το 0-2 και ο Φιλίππου ολοκλήρωσε το θρίαμβο στο 80' γράφοντας το 0-3. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 86'.
Στις έδρες τους αγωνίζονται οι τρεις ομάδες που προπορεύονται στην βαθμολογία, Ταυρωπός, Αετός και Καππαδοκικό με υπολογίσιμους αντιπάλους (Αμπελικό, Προδρομιακό και Ασπίδα) που στοχεύουν την τετράδα των play off. Για τον ίδιο στόχο Κυψέλη και Μασχολούρι δοκιμάζονται σε Φίλια και Αγία Τριάδα αντίστοιχα με τις γηπεδούχες να παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:
Δόξα Aγ. Τριάδας - Δόξα Mασχολουρίου
Άρης Φίλιας - Α.Ο. Kυψέλη
Kαραϊσκάκης Μαυρομ. - Α.Ο. Κρανέας
Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ο. Προδρομιακός
Α.Ε. Καππαδοκικού - Α.Ο. Ασπίδα
Α.Ο. Ταυρωπός - Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού
Α.Σ Σώκρατες - Α.Ε. Μουζακίου
Δόξα Αμπέλου - Α.Ο. Αγναντερού