Λύγισε στο τέλος την Καλλονή η Αναγέννηση (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Τα τελευταία λεπτά πλήγωσαν σε αρκετά παιχνίδια την Αναγέννηση αλλά σήμερα ήταν η δική της σειρά να σκοράρει στο 86' και να πάρει την υπερπολύτιμη νίκη με 1-0 απέναντι στη Καλλονή.
Μία εξαιρετική για 45 λεπτά Αναγέννηση που, αφού σπατάλησε ένα σαρανταπεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε στο δεύτερο «με το μαχαίρι στα δόντια» και έχοντας χάσει κλασσικές ευκαιρίες βρήκε την λύτρωση στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Οι τρεις βαθμοί έχουν ξεχωριστή σημασία αφού δίνουν στους κιτρινόμαυρους αέρα στην βαθμολογία αλλά κατακτήθηκαν και επί ενός αντιπάλου που παλεύει για την παραμονή.
Η πέρα για πέρα δίκαιη νίκη της ομάδας της Καρδίτσας πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και κόσμο αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης δείγμα της μεγάλης ανάγκης που την είχε η ομάδα.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Συστήματα:
Το γνωστό πλέον 4-2-3-1 ήταν η επιλογή για τον Γιάννη Μάγγο με τον Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Ζδράβο, αριστερά τον Δημόπουλο και στόπερ τους Κισκαμπάνη και Μάιγκα. Μπιτέλης και Σμίλτος τα δύο αμυντικά χαφ, μπροστά τους ο Τσιλούλης, πλαισιωμένος από τους Χαλκιαδάκη αριστερά κι τον Ντάνκουα δεξιά και σέντερ φορ ο Ντιατά.
Από την πλευρά του ο κ. Γαβαλάς παρέταξε την Καλλονή με 4-1-4-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Παπαδόπουλος, αριστερά στην άμυνα ο Ευαγγελιδάκης, δεξιά ο Αγριμάκης και στόπερ οι Ρεπετσάς και Σάββα. Καθαρόαιμο αμυντικό χαφ ξεκίνησε ο Μέγκαχεντ, μία τετράδα μπροστά του αποτελούμενη από τους Λαμπράκη, Βόιτς, Λίταινα και Γιούκαρη και στην κορυφή της επίθεσης ο Σισέ.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η μορφή του παιχνιδιού:
Αν η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ… τέτοιο δεν είχε το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Αν στη συνέχεια το μεγαλύτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, μάταια θα αναζητήσουμε κάποια άξια λόγου στο ίδιο διάστημα. Αν αρκεστούμε στο καλό ποδόσφαιρο δύσκολα μπορούμε να πούμε πως παίχτηκε τέτοιο μέχρι την ανάπαυλα. Τουτέστιν είχαμε ένα ημίχρονο που πολύ γρήγορα θα ξεχάσουν όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ αυτό το Κυριακάτικο μεσημέρι.
Εν μέρει η κρισιμότητα του αγώνα, και για τις δύο ομάδες, δικαιολογεί την νευρικότητα που ήταν το βασικό χαρακτηριστικό του πρώτου 45λεπτου. Νευρικότητα που μεταδόθηκε και στην κερκίδα που έβλεπε να μην γίνονται ούτε τα αυτονόητα, όπως οι σωστές μεταβιβάσεις σε κοντινή απόσταση.
Όπως είναι ευνόητο αυτή η εικόνα ήταν βολική για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάντως ήταν μάλλον πιο δημιουργικοί από την Αναγέννηση που ειδικά μεσοεπιθετικά παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη του αναμενομένου. Φάσεις πάντως δεν είδαμε και για να μην μείνει κενό το διάστημα που αντιστοιχεί σε ένα ολόκληρο ημιχρόνο, καταγράψαμε μία προσπάθεια που προήρθε από λάθος συνεννόηση της άμυνας των φιλοξενουμένων, χωρίς πάντως να εξελιχθεί σε καλή ευκαιρία.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Γιάννης Μάγγος βάζει στο ματς τον Τζέκο αντί του Ντάνκουα χωρίς ν’ αλλάξει το σύστημα. Ο υψηλόσωμος επιθετικός παίρνει θέση πίσω από τον Ντιατά και ο Τσιλούλης που αγωνιζόταν εκεί πάει δεξιά στη θέση του Ντάνκουα.
Η Αναγέννηση μπαίνει στο γήπεδο στην επανάληψη με πολύ περισσότερη ενέργεια και δείχνει αποφασισμένη να πάρει τα ηνία του αγώνα και να γίνει απειλητική. Κάνει από νωρίς αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη περιοχή, πιέζει ψηλά και αναγκάζει την Καλλονή να οπισθοχωρήσει στο δικό της μισό του γηπέδου. Μοιάζει να μπήκε άλλη κιτρινόμαυρη ομάδα στο γήπεδο και αυτό βοηθά και τον κόσμο να την στηρίξει.
Η χρησιμοποίηση και Τζέκου και Ντιατά υποχρεώνει τον Γαβαλά να φέρει τον Μέγκαχεντ στην άμυνα για να ελέγχει καλύτερα τις εναλλαγές στην κορυφή των δύο παικτών, ενώ με την είσοδο του Σοφιάννη αντί του Λαμπράκη μετατρέπει το σύστημα σε 4-3-3. Την ίδια ώρα ο Γιάννης Μάγγος περνά στο παιχνίδι τον Βουκομάνοβιτς αντί του Τσιλούλη που δείχνει πολύ κουρασμένος.
Η υπεροχή της Αναγέννησης συνεχίζεται αλλά η πίεση του ξεκινήματος της επανάληψης έχει κοπάσει και κυρίως δεν δημιουργούνται προϋποθέσεις για να σκοράρει. Η Καλλονή ξαναβγαίνει δειλά μπροστά αλλά απειλητική δεν γίνεται σε καμία περίπτωση.
Ο Γιάννης Μάγγος ψάχνει τρόπο ν’ αλλάξει κάτι και στο 71 κάνει την τελευταία του αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τον Τσόπελα αντί του Ζδράβου. Νωρίτερα η Αναγέννηση έχει απειλήσει με τον Ντιατά και αμέσως μετά με τον Κισκαμπάνη.
Οι κιτρινόμαυροι ξανασφίγγουν τον κλοιό και κυρίως από δεξιά δημιουργούν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα αλλά το γκολ δεν έρχεται. Έτσι μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βλέπουν τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να τα στενέψουν ακόμα περισσότερο με συνεχείς διακοπές του παιχνιδιού. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, της Αναγέννησης της γυρίζει η τύχη την πλάτη αφού στο 84 ο Μάιγκα σημαδεύει το δοκάρι.
Η λύτρωση όμως δεν θα αργήσει να έρθει, αφού στο 86 η γηπεδούχος ομαδα σκοράρει και επιβραβεύεται έτσι η συντριπτική της υπεροχή και η εξαιρετική απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Το γκολ:
86. Εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι με τον Βουκομάνοβιτς να σηκώνεται ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να πετυχαίνει το 1-0
Το φιλμ του αγώνα:
38. Λάθος συνεννόηση των αμυντικών της Καλλονής και προσπάθεια του Ντιατά να παρεμβληθεί, δεν είχε ευτυχή κατάληξη για την Αναγέννηση αφού απομάκρυνε ο Παπαδόπουλος
49. Κίνηση του Χαλκιαδάκη μέσα στην περιοχή που τον φέρνει από δεξιά μόνο απέναντι στον Παπαδόπουλο. Με τον τελευταίο να αποκρούει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ στην κλειστή του γωνία
65. Σουτ του Σμίλτου έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος
68. Ο Ζδράβος κάνει εξαιρετική κούρσα από δεξιά και βρίσκει με σέντρα τον εντελώς ξεμαρκάριστο Ντιατά, ο οποίος αστοχεί από το ύψος του πέναλτι σε κεφαλιά που επιχείρησε.
71. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κισκαμπάνης πιάνει σουτ μέσα από την περιοχή με τον Παπαδόπουλο να επεμβαίνει και πάλι θετικά.
75. Πολύ ωραίο γύρισμα του Τσόπελα στον Χαλκιαδάκη που από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ
84. Σύγχυση στην περιοχή της Καλλονής δίνει την ευκαιρία στον προωθημένο Μάιγκα να πλασάρει αλλά η μπάλα χτυπάει στο κάθετο δοκάρι
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Η παρακάμερα του ματς:
-Γκρίνιαζαν ορισμένοι φίλαθλοι της Αναγέννησης για την ώρα έναρξης του ματς με έναν να λέει ότι δεν προλαβαίνουμε ούτε να φάμε, ούτε να δούμε τα εγγόνια μας
-Στο γήπεδο βρέθηκαν τα παιδιά του Κισκαμπάνη. Ο υιός με φανέλα της Αναγέννησης και η κόρη κολλημένη στον μπαμπά μέχρι την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
-Περίπου 150 φίλαθλοι ήταν στην κερκίδα με την έναρξη του ματς αλλά με την πάροδο του χρόνου διπλασιάστηκαν
-Φωτογραφίες με παίκτες της Αναγέννησης, κατά την έλευση αυτών στο γήπεδο, είχαν την ευκαιρία να βγάλουν οι συμμετέχοντες στον καθαρισμό του αθλητικού πάρκου
-Ένας παίκτης που είχε εντυπωσιάσει με την δύναμη του σουτ του, με την φανέλα του ΠΑΟΚ, ήταν στην σύνθεση της Καλλονής και συγκεκριμένα ο Αιγύπτιος Μέγκαχεντ
-Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο σήκωσε τον Τζέκο για προθέρμανση ο Γιάννης Μάγγος διαγιγνώσκοντας επιθετικό πρόβλημα στην Αναγέννηση
-Δύο κίτρινες κάρτες για απομάκρυνση της μπάλας μετά από σφύριγμα του διαιτητή πήραν οι παίκτες της Αναγέννησης εκνευρίζοντας και τον Γιάννη Μάγγο και τον κόσμο στην κερκίδα
Δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, εδώ .
Συνθέσεις ομάδων:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Μάγγος): Πρίφτης, Σδράβος (72' Τσόπελας), Δημόπουλος, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Ντάνκουα (46' Τζέκος), Τσιλούλης (61' Βουκομάνοβιτς), Ντιατά, Μπιτέλης, Χαλκιαδάκης.
Καλλονή (Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Μέγκαχεντ, Αγριμάκης, Γιουκαρής (84' Τζελίδης), Λιταινας, Σβόγιτς, Λαμπράκης (58' Σοφιάνης), Σισέ (83' Ναούμ).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Π.Κ.