Αναγέννηση - Νίκη: Το ντέρμπι είχε απ' όλα εκτός του γκολ... (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ντέρμπι από τα παλιά είδαν οι 2.000 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καρδίτσας. Αναγέννηση και Νίκη Βόλου δεν απογοήτευσαν όσους αψήφησαν το κρύο και κράτησαν τους οπαδούς τους σε αγωνία ως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Αν έλειπαν και κάποια επεισόδια στο τέλος όλα θα ήταν ιδανικά.
Το ματς είχε πάθος, δύναμη, διακυμάνσεις στην απόδοση, εκνευρισμό, ευκαιρίες, δοκάρια, κόκκινη κάρτα, διαιτητικές αποφάσεις που θα συζητηθούν. Είχε οπαδούς που με συνθήματα ενίσχυαν τους παίκτες. Είχε δηλαδή όλα εκείνα που κάνουν ένα παιχνίδι ενδιαφέρον. Αν είχε και γκολ θα συμπληρωνόταν όλα τα προαπαιτούμενα που είναι και λέξη της μόδας.
Δεν είχε όμως και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών. Αν πάντως κάποιον αδικεί το αποτέλεσμα μάλλον είναι η Νίκη Βόλου. Με βάση τις ευκαιρίες ήταν η ομάδα που φλέρταρε πιο έντονα με το γκολ, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που όταν ξεκίνησε την επιθετική της προσπάθεια έμεινε με δέκα παίκτες και την τελείωσε πρόωρα.
Ο βαθμός δεν αφήνει δυσαρεστημένους τους γηπεδούχους. Μπορεί μια εντός έδρας ισοπαλία να μην είναι ευχάριστη αλλά το ματς θα μπορούσε να πάει χειρότερα και να χανόταν και το εντός έδρας αήττητο που είναι σήμα κατατεθέν για τους κιτρινόμαυρους.
Συστήματα
Δεν έκρυβε εκπλήξεις ο τρόπος που στήθηκε στον αγωνιστικό χώρο η Αναγέννηση με το ξεκίνημα του αγώνα. Ο κ. Θεοδοσιάδης τοποθέτησε τον Σιαράβα κάτω από τα δοκάρια. Στο αριστερό άκρο της άμυνας προτίμησε τον Τζάνη και στο δεξιό τον Γκουγκούδη. Την θέση του τιμωρημένου Κουκούλη στο κέντρο της άμυνας πήρε ο Οικονόμου αποτελώντας τον παρτενέρ του Ρόβα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν ο Μίχος με τον Μπιτέλη και μπροστά τους, με οργανωτικό ρόλο, ο Γήτας. Στην επίθεση ο Χλωρός έπαιξε στην κορυφή, ο Μπουσινάκης δεξιά και ο Μπουντούρης αριστερά.
Από την πλευρά του ο κ. Ντε Σόουζα ξεκίνησε με τον Αποστολίδη στη θέση «ένα», δεξιά στην άμυνα τον Ζουλιώτη και αριστερά τον Παπαδόπουλο. Στόπερ ήταν οι Ρεπετσάς και Γκοτοβός και στη μεσαία γραμμή οι Αναστασόπουλος, Σεϊμάν, Μανουσάκης. Την επιθετική τριπλέτα αποτελούσαν οι Ανιέτε, Γέσιτς και Χόβε Ρούμπι
Η μορφή του αγώνα
Όπως είπε και ο προπονητής της Εθνικής Φερνάντο Σάντος, στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχουν ηθικοί νικητές. Αν όμως υπήρχαν, στο πρώτο 45λεπτο του ματς Αναγέννηση-Νίκη, αυτός θα ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα. Κι όχι γιατί οι τρεις καλές στιγμές που είδαν οι φίλαθλοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο καταγράφονται στο ενεργητικό της, αλλά γιατί μέσα στον αγωνιστικό χώρο ήταν αυτή που έπειθε ότι δικαιούται κάτι περισσότερο από το 0-0.
Πιο γρήγορη, πιο ορεξάτη, με καλύτερη κυκλοφορία, έδειξε στοιχεία ποιοτικού συνόλου, που, σ’ αυτό το διάστημα έλειπαν από τους κιτρινόμαυρους. Η Νίκη, σε ένα ημίχρονο που θα το θυμούνται οι φίλαθλοι για τη δύναμή του, την έλλειψη πολύ μεγάλων φάσεων, αλλά και για δύο σκυλάκια που στο 14ο λεπτό αποφάσισαν να κάνουν τη βόλτα τους στον αγωνιστικό χώρο, θα μπορούσε να είχε σκοράρει, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που έφθανε δύσκολα στην περιοχή του Αποστολίδη και ουσιαστική ευκαιρία δεν κατέγραψε.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Αναγέννηση έκανε ότι δεν είχε κάνει μέχρι τότε. Μπήκε με διάθεση, πίεσε ψηλά και πίεσε αποτελεσματικά, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Βόλου, η οποία έπαψε να βρίσκει διαδρόμους και να έχει εύκολη μεταβίβαση.
Παρόλα αυτά και κόντρα στη ροή του ματς η Νίκη ήταν αυτή που απείλησε στο 55', σε μια ξαφνική αντεπίθεση, με τον Αναστασόπουλο.
Από κει και πέρα το παιχνίδι άνοιξε. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με τους φιλοξενούμενους να την κυκλοφορούν καλύτερα αλλά και την Αναγέννηση να έχει το δικό της μερίδιο στη δημιουργία παιχνιδιού.
Στο 68' ο κ. Θεοδοσιάδης θέλησε ν’ αποκαταστήσει την…υψομετρική τάξη βάζοντας τον υψηλόσωμο και δυνατό Κρανιώτη στη θέση του Χλωρού που ταλαιπωρήθηκε ανάμεσα στα μεγαλόσωμα σέντερ μπακ.
Στο επόμενο ακριβώς λεπτό γίνεται η φάση που θα συζητηθεί περισσότερο από κάθε άλλη και η οποία άλλαξε τη μορφή του ματς. Ο διαιτητής αλλάζει δυο φορές την απόφασή του αν μια επέμβαση του Ρόβα στον Ανιέτε είναι πέναλτι ή φάουλ. Μετά από διακοπή και εκατέρωθεν διαμαρτυρίες καταλήγει στο δεύτερο αποβάλλοντας με απ’ ευθείας κόκκινη το Ρόβα γιατί ο αντίπαλός του ήταν σε προφανή θέση για γκολ.
Η Αναγέννηση με 10 γλιτώνει τρεις τουλάχιστον φορές το γκολ με τις δύο να τη βοηθούν τα δοκάρια. Στα υπόλοιπα λεπτά, ως το 90' και στα έξι των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι αμύνονται και οι φιλοξενούμενοι πιέζουν. Το αποτέλεσμα όμως δεν αλλάζει. Οι δύο ομάδες παίρνουν από ένα βαθμό. Η Αναγέννηση διατηρεί το εντός έδρας αήττητο και είναι ευχαριστημένη όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Η δε Νίκη αποχωρεί διαμαρτυρόμενη στο διαιτητή για την περίφημη φάση αλλά αυτό που της στοίχισε περισσότερο ήταν η αστοχία της.
Το φιλμ του αγώνα
4. Ο Ανιέτε βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά στην περιοχή της Αναγέννησης και απέναντι στον Σιαράβα, που έδιωξε σε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του ο Γκοτοβός έπιασε πολύ δυνατή κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα άουτ
39. Δυνατό σουτ του Σεϊμάν, έξω από την περιοχή, πέρασε έξω απ’ τα δοκάρια
45+1 Ο Γέσιτς κινήθηκε από αριστερά και σέντραρε παράλληλα. Η μπάλα ξέφυγε απ’ το Σιαράβα και ο Ανιέτε, στην κενή εστία, αστόχησε από πολύ κοντά.
55. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσαν με πάσα οι φιλοξενούμενοι η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι. Ο Αναστασόπουλος από πλάγια σούταρε για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Μίχος
68. Ο Ανιέτε κινείται μόνος προς τον Σιαράβα. Ο Ρόβας τον ακολουθεί και φαίνεται να έχει κάποια επαφή μαζί του αλλά μάλλον έξω από την περιοχή. Ο Ανιέτε πέφτει μέσα και από κει ξεκινάει μια ολόκληρη ποδοσφαιρική ιστορία. Ο Διαιτητής Βάτσιος δίνει πέναλτι, μετά στήνει τη μπάλα έξω από την περιοχή, διαβουλεύσεις και πάλι πέναλτι, νέες διαβουλεύσεις και τελικά φάουλ λίγο πριν την γραμμή και αποβολή του Ρόβα.
74.Το φάουλ, μετά τη διακοπή, εκτελεί ο Ανιέτε και στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
76. Σούτ του Παπαδόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο Σιαράβας. Με την εκτέλεσή του ο Τσίτας δέχεται την μπάλα πλάγια δεξιά και σημαδεύει εκ νέου το δοκάρι του Σιαράβα
Επεισόδια
Το σφύριγμα της λήξης δεν ολοκλήρωσε και τα όσα συνέβησαν στο γήπεδο. Αντίθετα «άναψε τα αίματα» εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Κάποιοι εκ των παικτών έβγαλαν τον εκνευρισμό τους με αντεγκλήσεις που γρήγορα τελείωσαν με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων. Όμως η κερκίδα είχε ήδη ανάψει και από τη μία πλευρά εκτοξεύτηκαν μπουκάλια νερού και από την πλευρά των οπάδων της Νίκης καθίσματα από την λυόμενη κερκίδα. Θλιβερές εικόνες που καταγράφηκαν αλλά ευτυχώς δεν είχαν διάρκεια καθώς και παρέμβαση της αστυνομίας είχαμε άμεσα και τάχιστη εκτόνωση.
Οι συνθέσεις:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης, Τζάνης, Ρόβας, Οικονόμου, Μπιτέλης (88' Καραχάλιος), Γήτας (78' Δημόπουλος), Μπουσινάκης, Μπουντούρης, Μίχος, Χλωρός (68' Κρανιώτης).
Νίκη Βόλου (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Μανουσάκης, Ζουλιώτης, Αναστασόπουλος (90+3' Ακασουζάν), Γέσιτς, Γκοτοβός, Ισαακ Χόβε Ρούμπι, Σεϊμάν (64' Τσίτας), Ανιέτε.
Π.Κ.
Δείτε το βίντεο από την αναμέτρηση:
Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Νίκη Βόλου 0-0
Ζάκυνθος - Ηρακλής 0-0
Δόξα Δράμας - Βατανιακός 2-1
Καβάλα - Αιγινιακός 1-0
Τύρναβος - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0
Πιερικός - Κέρκυρα 0-2
Την Δευτέρα στις 18:00 ολοκληρώνεται η αγωνιστική με την αναμέτρηση του Εθνικού Γαζώρου με τον Απόλλων Καλαμαριάς.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Με δύσκολη έξοδο στη Ζάκυνθο συνεχίζει η Αναγέννηση την προσπάθεια διάκρισης στην Football League. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας του Αιγινιακού με τον Εθνικό Γαζώρου.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Ζάκυνθος - Αναγέννηση Καρδίτσας
Νίκη Βόλου - Δόξα Δράμας
Ηρακλής - Καβάλα
Βατανιακός - Τύρναβος
Αιγινιακός - Εθνικός Γαζώρου
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Κέρκυρα
Απόλλων Καλαμαριάς - Πιερικός