Football League: Λύγισε στο φινάλε η Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Πικρή ήττα λίγο πριν ολοκληρωθούν τα 90' του αγώνα δέχθηκε στη Σπάρτη η Αναγέννηση και στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Football League.
Οι κιτρινόμαυροι είχαν υπό τον έλεγχό τους το παιχνίδι για 88 λεπτά ωστόσο μια στιγμή αδράνειας στοίχισε ένα βαθμό για την ομάδα του Γ. Μάγγου που ηττήθηκε έτσι με 1-0.
Χωρίς πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες το παιχνίδι στη Σπάρτη με τους γηπεδούχους να έχουν την καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σε προσπάθεια του Φράγκου που από θέση τετ α τετ έστειλε τη μπάλα εκτός της εστίας του Πρίφτη. Μετά από αυτή τη φάση στο 19' η Αναγέννηση ανέβηκε κάπως στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε δύο καλές προσπάθειες με σουτ που επιχείρησαν Ντιατά και Μπλέντι με την μπάλα να περνά επίσης εκτός της εστίας της Σπάρτης. Στο τέλος του ημιχρόνου ωστόσο ο Μπλέντι τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Καραγιάννη.
Από ένα σουτ καλό για τις δύο ομάδες στο β' ημίχρονο σε προσπάθειες τον Ηλιόπουλου και Κρητικού πριν φθάσουμε στη φάση που έκρινε τον αγώνα στο 88' όταν ο Αναστασάκος πάσα - σουτ προς τον Γκαλίτσιο που από πολύ κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα της εστίας της Αναγέννησης. Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν παρά το ελάχιστον χρονικό διάστημα που απέμεινε να σώσουν το βαθμό ωστόσο μια καλή προσπάθεια του Τζέκου στις καθυστερήσεις αποκρούσθηκε από τον Μελισσά.
Συνθέσεις ομάδων:
Σπάρτη: Μελίσσας, Σιώπης, Γιαννίτσης (Λώπας), Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος, Παπαχρήστος, Κατσίκης (46' Μπουντόπουλος), Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος, Φράγκος (65' Μπανούσης), Αναστασάκος.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας, Δημόπουλος, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ, Τσιλούλης, Μπλέντι (45′ Καραγιάννης), Ντιατά (75' Τζέκος), Μπιτέλης, Κρητικός (68' Υφαντής).
Στους υπόλοιπους αγώνες είχαμε τη Λαμία να εκμεταλλεύεται το στραβοπάτημα του Απόλλων το Σάββατο μένοντας έτσι μόνη πρώτη στη βαθμολογία ενώ νίκες πέτυχαν επίσης Άρης και ΟΦΗ που ακολουθούν.
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Παναιγιάλειος - Απόλλων Σμύρνης 0-0
Σπάρτη - Αναγέννηση Καρδ. 1-0
Καλλιθέα - Αγροτικός Αστέρας 1-2
Πανθρακικός - Αιγινιακός 0-3 α.α.
Χανιά - Πανσερραϊκός 0-1
Άρης - Κισσαμικός 1-0
Τρίκαλα - Αχαρναϊκός 5-0
Λαμία - Καλλονή 4-0
Πανελευσινιακός - ΟΦΗ 0-3
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Το ερχόμενο Σάββατο η επόμενη αποστολή για την Αναγέννηση και πάλι εκτός έδρας αυτή τη φορά απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης που στόχο έχει την άνοδο στη Super League.
Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Απόλλων Σμύρνης - Αναγέννηση Καρδ.
Αγροτικός Αστέρας - Παναιγιάλειος
Αιγινιακός - Σπάρτη
Πανσερραϊκός - Καλλιθέα
Κισσαμικός - Πανθρακικός
Αχαρναϊκός - Χανιά
Καλλονή - Άρης
ΟΦΗ - Τρίκαλα
Πανελευσινιακός - Λαμία